پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، فعالان صلح در اعتراض به اقدامات ارتش آمریکا در عراق و سوریه، مقابل کاخ سفید در واشنگتن پایتخت این کشور تجمع کردند. ٢٥ سپتامبر ٢٠١٤
در ساعات پایانی روز دوشنبه، ۳۱ شهریور و معادل ۲۱ سپتامبر ۲۰۱۴، آمریکا و کشورهای عرب هم‌پیمانش(بحرین، اردن، قطر، عربستان و امارات) برای نخستین بار کشور سوریه را بمباران کردند.
به گفتهٔ نظارت بر حقوق بشر سوریه که مقر آن در لندن است، خبرهای محلی حاکی از آن دارند که شمار قابل توجهی از اعضای این گروه کشته شده و خسارات جدی به مواضع آنها وارد شده است.
دولت سوریه اعلام کرده که از پیش، در جریان این حملات قرار گرفته بود.
دبیر کل سازمان ملل متحد اظهار داشته که « من اطلاع دارم که حملات به درخواست مستقیم دولت سوریه انجام نشده، اما می‌دانم که دولت سوریه قبلاً از این موضوع خبردار شده است».
مرضیه افخم سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با تاکید بر ضرورت ریشه‌کن کردن تروریسم با رعایت اصول و موازین بین‌المللی گفت: اقدام آمریکا در حمله به سوریه که خارج از ساز و کارهای شناخته شده بین‌المللی صورت گرفت، نقض حاکمیت ملی این کشور و قوانین و اصول حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود که بی‌تردید پیامدهای منفی بسیاری را در صحنه بین‌المللی به‌دنبال دارد.
از سوی دیگر روسیه، با انتقاد از ادامه حملات آمریکا و متحدانش به پایگاه‌های داعش در سوریه و عراق، هشدار داد که هرگونه اقدام در این زمینه، باید با مجوز سازمان ملل و موافقت بغداد و دمشق انجام شود.
همچنین امروز پارلمان انگلیس برای پیوستن به ائتلاف ضد داعش تصمیم گیری خواهد کرد.
وضعیت در سوریه و عراق در واقع برای ساکنان غیرنظامی پس از سال‌ها درگیری و تخریب‌های فراوان بسیار دشوار است و این عملیات برای صدها هزار شهروند که مدت‌هاست در حال مهاجرت هستند و خانه‌ها و تمامی دارایی‌شان تخریب شده، بسیار خطرناک خواهد بود.
عکس: خبرگزارى شینهوا- بااو داندان
ترجمه: گلناز سادات غفاری
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.