جماران_ داود احمدی: داعش پس از ناتوانی در پیشروی به سمت مناطق مرکزی عراق و سوریه، این بار هدف در دسترس‌تری را انتخاب کرده است؛ این هدف «کوبانی» در کردستان سوریه است. داعش پس از آنکه چند ماه پیش در تسلط بر کوبانی ناکام ماند، دوباره عملیات گسترده‌ای را علیه این منطقه آغاز کرده است. گفته می‌شود داعش تاکنون موفق شده بخش‌هایی از این منطقه را به تصرف خود درآورد. هرچند نیروهای مردمی موفق شده‌اند مانع از پیشروی بیشتر داعش شوند.

ترکیه: پرستیژ بر باد رفته!

ترکیه پس از آنکه چند روز مرز خود را به روی آوارگان کردستان سوریه باز گذاشته بود، دوباره قصد دارد مرزهای خود را ببندد. همچنین ترکیه مانع از اعزام افرادی شده که می‌خواستند برای مبارزه علیه داعش به سوریه بروند. این خبر از آن رو قابل تحلیل است که چند روز پیش داعش گروگان‌های ترکیه را آزاد کرد. همان زمان برخی تحلیلگران این رویداد را نشانه ی معامله‌ای میان داعش و ترکیه دانستند. از آغاز بحران سوریه، کردهای این کشور حاضر نشدند تا به معارضین مسلح بپیوندند. آنها در برخی موارد اقدام به عملیات هماهنگ با ارتش سوریه علیه تروریست‌ها کرده‌اند. این اقدامات موجب خشم تروریست‌ها از کردهای سوریه شده است. اقدام دولت ترکیه در جلوگیری از کمک‌رسانی به کردهای سوریه از آن رو با اهمیت است که نه تنها این کشور هرگز حاضر نشده مانع از ارسال نیرو و تجهیزات برای حمایت از تروریست‌ها شود؛ بلکه شرکت‌های ترکی برای داعش نفت هم می‌فروشند. نقشه ی تحولات سوریه نشان می‌دهد تروریست‌ها بیشتر در مناطق همجوار ترکیه قدرتمند هستند. احتمالا مشکل اصلی ترکیه آن است که نمی‌خواهد بپذیرد آنچه طی این سال‌ها برای تحقق رؤیای احیای عثمانی رشته، پنبه شده است.

اقلیم کردستان عراق: اشتباهات بارز!

پیشتر گزارش‌های مبنی بر جلوگیری از کمک‌رسانی به کردهای سوریه توسط اقلیم کردستان عراق منتشر شده بود. گفته می‌شود علت این امر، آن است که رهبران کرد سوری، دخالت حزب دموکرات کردستان عراق را نپذیرفته‌اند. از طرف دیگر با توجه به نفوذی که ترکیه در کردستان عراق دارد. این احتمال وجود دارد که ترک‌ها، کردهای عراق را برای این امر تحت فشار گذاشته باشند. هرچند پیشروی سریع داعش به سمت اربیل نشان داد افسانه‌ای که رسانه‌ها از پیشمرگه در کردستان ساخته‌اند نیز پوشالی است. البته در صورت باز شدن مسیر ارسال کمک به کوبانی، این امکان وجود دارد که پیشروی داعش کند شود. در این صورت امکان سازماندهی برای یک عملیات به همان صورت که در شکست حصر آمرلی رویداد به وجود خواهد آمد. این امکان وجود دارد تا در صورت همکاری اقلیم کردستان عراق، بتوان از طریق یک عملیات هماهنگ توسط کردها و مجاهدین عراقی از یکسو و ارتش سوریه از سوی دیگر، به حصر کوبانی پایان داد.

اقلیم کردستان عراق در روزهای نخست اشغال موصل و پیشروی داعش در خاک عراق نیز دچار اشتباهاتی اساسی شده بود. بارزانی بارها اعلام کرد قصد ندارد به نبردی وارد شود که ربطی به اقلیم ندارد. هرچند در مدت کوتاهی، بارزانی داعش را در چند کیلومتری خود یافت. آنگاه بود که اقلیم کردستان مجبور شد در سیاست خود تجدیدنظر کند.

اقلیم کردستان عراق، اگر مانع از کمک رسانی به سوریه در مقابل داعش شود، این بار نه تنها باید دوباره منتظر حضور داعش در نزدیکی خود باشد بلکه حزب دموکرات کردستان عراق نیز باید آماده این باشد تا آبروی خود را نزد افکار عمومی از دست دهد.

آمریکا: تأسیس آموزشگاه انتفاعی تروریست ها در عربستان

پلیس خودخوانده جهان که تا پیش از به خطر افتادن منافعش در کردستان عراق سکوت کرده بود، این روزها به شدت در حال مبارزه با داعش است! آمریکا هر از چندگاهی از آسمان به نیروهای داعش حمله می کند و از آن مهمتر، هر چند وقت یک بار از تصمیم خود برای تشکیل یک ائتلاف ضد داعش خبر می دهد که در مدتی خیلی طولانی با داعش مبارزه خواهد کرد. آمریکایی ها در همین راستا، با تصویب 500 میلیون دلار درخواستی اوباما برای تروریست های سوریه، جهت‌گیری اصلی ائتلاف ضد داعش را نشان دادند.

آمریکایی ها قرار است در یک سال آینده تروریست های سوریه را به عربستان ببرند و در آنجا آموزش دهند. سپس با تجهیزاتی مدرن راهی سوریه کنند تا داعش از بین برود!!

چه می توان کرد؟!

عادل عبدالمهدی در پایگاه اطلاع رسانی مجلس اعلای اسلامی عراق، مقاله ای را منتشر کرده است با عنوان: «آمرلی اسطوره داعش را شکست».

وی در بخشی از این متن می گوید: «آمرلی در واقع عراق را آزاد کرد، اگر دیروز نیروهای ما وارد آمرلی شدند و حصر آن را شکستند، در واقع بسیار پیش از آن آمرلی بود که ما را آزاد کرد... آمرلی ایستادگی کرد تا نشان دهد که داعش قدرتمندتر از ما نیست مگر آن‌که خیانت کنیم و وحشت وجودمان را بگیرد. داعش اسطوره نیست، اسطوره آن چیزی است که ما در ذهن خود از آن ساخته‌ایم و رسانه‌های داعش از آن ساخته‌اند و نیرویش را صدها و هزارها برابر کرده‌اند. ارتش ناپلئون و هیتلر را در روسیه «ژنرال زمستان» شکست داد و ارتش عراق را در برابر داعش «ژنرال وحشت»... آمرلی نه فقط آزادمان کرد، که متحدمان هم ساخت.»

کوبانی نباید منتظر آن باشد تا ترکیه، اقلیم کردستان عراق یا ائتلاف ضد داعش به کمک بیاید. همانطور که ایران نشان داد برای همکاری واقعی علیه داعش نیازی به نشست پاریس و ائتلاف ضد داعش نیست. کوبانی باید ایستادگی کند و بی شک حامیان همیشگی مقاومت نیز در کنار مظلومین کوبانی قرار خواهند گرفت. اگر داعش تاکنون ده ها هزار نفر از مردم بیگناه این منطقه را آواره کرده است، همین مظلومیت است که فریادرس کردستان سوریه خواهد شد. مردمی که نپذیرفته اند به خاک و سرزمین خود، یعنی سوریه خیانت کنند. کوبانی مانند غزه می تواند با سلاح مظلومیت و مقاومت پیروز شود. همانطور که غزه نیز مورد حمایت مبارزین واقعی با تروریست های اسرائیلی قرار گرفت. کوبانی نیز قطعا حمایت خواهد شد.

کوبانی برای ما تصویر آشنایی دارد، پاوه انگار یک بار دیگر تکرار شده باشد. تروریست ها با پشتیبانی قدرت های خارجی، مردم را محاصره کرده اند. لابد در میان آنها اصغر وصالی ها، چمران ها و دستمال سرخ هایی نیز مقاومت می کنند که ما آن ها را نمی‌شناسیم.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.