سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه در حاشیه مراسم ختم رمضان بشردوست، پدر همسر سرلشگر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بعد از ظهر چهارشنبه در مسجد قدس برگزار شد، در پاسخ به سوال مکرر خبرنگاران درباره وضعیت عراق گفت: همه چیز خوب و مرتب است و هیچ نگرانی از بابت تحرکات داعش نداریم.

درگیری ها در عراق میان ترویست های تکفیری و عناصر وابسته به حزب بعث از یک سو و نیروهای دولتی و داوطلبین مردمی امروز وارد نهمین روز خود شده است. این در حالی است که پس از انجام حملات غافلگیرانه روزهای نخست، تروریست ها دیگر نتوانسته اند پیشروی خاص و چشمگیری در مناطق مختلف عراق داشته باشند. با این حال، درگیری ها میان دو طرف همچنان ادامه دارد.
به گزارش جماران، نخستین عملیات ارتش عراق با کمک رزمندگان داوطلب عراقی از روز گذشته آغاز شد‌ با پیشروی این نیروها و بازپس گیری و پاکسازی برخی مناطق از وجود گروه‌های تکفیری همراه شد.
این عملیات با رمز مقدس «الله اکبر» انجام ‌‌و طی این عملیات، شهرهای دجیل و بلد تا نزدیکی ‌سامرا‌ از وجود عناصر تکفیری داعش پاکسازی شد. همچنین طی این عملیات، شماری از عناصر داعش کشته و دستگیر شده‌اند.
روند رو به رشد حضور افراد داوطلب عراقی در کنار نیروهای وفادار ارتش این کشور، نشان می‌دهد ‌عناصر وفادار ارتش عراق از حالت تدافعی خارج شده و آرایشی هجومی به خود گرفته است.
‌ذکر این مهم ضروری است ‌موفقیت این گروه‌های دواطلب در رویارویی با ارتش عراق در حالی صورت می‌گیرد که تنها چند روز از تشکیل و سازماندهی این گروه‌های مردمی گذشته است.
گفتنی است، پس از تهاجم کور تکفیری‌ها به خاک عراق، با اعلام فتوای مراجع اعظام مبنی بر لزوم دفاع از خاک این کشور در مقابل گروه‌های تکفیری، بسیج عظیم مردمی را شاهد بودیم و این نیروهای مردمی نیز در روزهای اخیر به نیروهای مسلح وفادار به ملت عراق پیوستند و زمینه ساز تغییر معادلات نظامی در عراق شدند.
اخبار رسیده از عراق حاکی از آن است که ارتش عراق در دو روز گذشته توانسته پیشروی های گروه های تروریست تکفیری و عناصر بعثی را متوقف کند. در همین حال، مقامات ارشد دولتی عراق بر لزوم اتحاد ملی برای مبارزه با تروریست ها تأکید کرده اند. همچنین در یکی از مهمترین تحولات، شب گذشته اعلام شد که نوری مالکی، نخست وزیر عراق، شماری از مقامات ارشد دستگاه های امنیتی این کشور را که به خیانت یا کم کاری متهم بودند، از کار برکنار کرده است.
مهمترین تحولات عراق در روز چهارشنبه از قرار زیر است:

17:54 - هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق که برای نشست وزرای خارجه سازمان همکاری‌های اسلامی در جده، به عربستان سفر کرده است، اعلام کرد: بغداد از آمریکا رسما درخواست کرده است که برای حل بحران، حملاتی هوایی به گروهک‌های مسلح انجام بدهد.
وزیر خارجه عراق در ادامه با ابراز امیدواری به اینکه کشورش دچار خطر تجزیه نشود، افزود که هر احتمالی وجود دارد و ممکن است عراق از ایران نیز درخواست کمک و دخالت برای حل بحران بکند.
17:02 - هوشیار زیباری وزیر خارجه عراق با «مقرن بن عبدالله» جانشین ولی‌عهد عربستان سعودی دیدار کرد/این دیدار یک روز پس از سخنان نخست‌وزیر عراق مبنی براینکه عربستان از داعش حمایت مالی می‌کند، انجام شد.
16:36 - مرگ ۲ سرکرده خارجی دیگر داعش در «بیجی» و «بغداد»
15:20 - سرلشگر ابوالولید فرمانده یگان عملیات نظامی در تلعفر، تروریستهای تکفیری داعش را به نابودی کامل تهدید کرد و گفت تلعفر نوک سرنیزه(نقطه شروع) برای پاکسازی تمام مناطق موصل خواهد بود.
14:14 - ارتش عراق خود را برای انجام یک عملیات گسترده علیه داعش در شهر موصل و پاکسازی کامل این شهر آماده می‌کند.
12:40 - گروه تروریستی داعش امروز با استفاده از گلوله های خمپاره، پالایشگاه نفتی بیجی (بزرگترین پالایشگاه نفتی عراق) را هدف حمله قرار داد. این حملات باعث تعطیلی بزرگترین پالایشگاه نفتی بیجی و توقف فعالیتهای نفتی در آن شده است.
12:18 - یک منبع امنیتی عراق با اشاره به مبارزه مردم و نیروهای امنیتی با تروریستهای داعش و پاکسازی بخش اعظم شهر تلعفر اعلام کرد دهها نفر از تروریستهای داعش دستگیر شدند و خیابانها و کوچه های این شهر هم مملو از اجساد آنهاست.
11:37 - قبیله «المراشدة» عراق از تشکیل گروهان‌های مردمی دفاع از کشور در 9 استان این کشور برای مقابله با داعش در لبیک به حکم جهاد مرجعیت عالی شیعیان عراق خبر داد.
11:36 - مسئولان اردنی فاش کردند، تعدادی از عناصر داعش توسط مربیان آموزشی آمریکایی در یکی از پایگاه‌های سری اردن آموزش دیده‌اند.
11:12 - نیروهای امنیتی عراق امروز طی عملیاتی 15 تروریست داعش را در مرزهای مشترک استان نینوا و سوریه به هلاکت رساندند. در جریان این عملیات همچنین 100 دستگاه خودروی گروه داعش منهدم شد. سومریه نیوز نیز به نقل از "سعد حربیه" فرمانده عملیات استان بابل اعلام کرد که یک گروه از افراد داوطلب شامل 500 نفر برای دفاع از منطقه "البحیرات" در شمال استان بابل وارد این منطقه شده اند.
10:19 - فرمانده پلیس استان الدیوانیه از تدابیر امنیتی شدید در مرزهای مشترک با عربستان سعودی خبر داد. عبدالجلیل الاسدی فرمانده پلیس استان الدیوانیه اظهار داشت: استانداری الدیوانیه اقدامات امنیتی شدیدی را در مرزهای مشترک با عربستان اتخاذ کرده است.
09:58 - رسانه های عراقی از هلاکت 50 نفر از اعضای گروه تروریستی داعش در کرکوک خبر دادند. یک منبع امنیتی در استان کرکوک اعلام کرد که 50 نفر از اعضای تروریستی گروه داعش در درگیری با نیروهای پیشمرگ در شهر کرکوک به هلاکت رسیدند.
09:34 - شورای استانداری دیاله از یک طرح استراتژیک بزرگ برای دفاع از این استان عراق خبر داد.
08:30 - ائتلاف «متحدون» عراق به ریاست «اسامه النجیفی» اعلام کرد که گروه تروریستی داعش یک گروه تکفیری است که تنها با زبان قدرت می‌توان با آن صحبت کرد.
04:05 - وزیر خارجه سابق آمریکا روز سه‌شنبه از تصمیم دولت عراق برای برکناری تعدادی از فرماندهان ارشد نظامی انتقاد کرده و گفت بغداد نباید نظامیانی را که تحت نظر آمریکا آموزش دیده‌اند، کنار بگذارد.
01:34 - رسانه‌های ترکیه‌ای گزارش داده‌اند که گروه تروریستی داعش 15 تبعه دیگر این کشور را در خاک عراق به گروگان گرفته است. این گروه هفته گذشته نیز بیش از 40 دیپلمات و کارمند کنسولگری ترکیه در موصل را به گروگان گرفته بود.
00:53 - معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه از تصمیم این کشور برای کمک فوری به دولت عراق جهت مقابله با تحرکات تروریست‌ها خبر داد. با این حال وی بار دیگر بغداد را به در پیش گرفتن سیاست‌های قومی و مذهبی متهم کرد.
00:37 - «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه برای بحث در مورد اوضاع عراق با سران کنگره این کشور دیدار خواهد کرد. بنا بر اعلام کاخ سفید نشست روز چهارشنبه بخشی از «رایزنی‌های مداوم با سران کنگره در مورد موضوعات سیاست خارجی از جمله اوضاع عراق» است .
00:13 - نخست‌وزیر و دیگر سران سیاسی عراق روز سه‌شنبه پس از نشستی که در دفتر «ابراهیم جعفری» برگزار شد، با صدور بیانیه‌ای خواستار اتحاد میان جناح‌های مختلف سیاسی این کشور شدند.
00:05 - نوری المالکی نخست وزیر عراق شماری از فرماندهان امنیتی استان نینوا را برکنار کرد. "مهدی الغراوی" فرمانده عملیات استان نینوا و عبدالرحمان حنظل مهدی معاون وی و حسن عبدالرزاق الغازی رئیس ستاد نیروهای استان نینوا از جمله این افراد هستند.

منبع: تابناک
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.