ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش مصر آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است؛ اقدامی که ممکن است اوضاع را به روزهای پیش از انقلاب در این کشور بازگرداند.

به گزارش جماران به نقل از تهران پرس، ژنرال عبدالفتاح السیسی، فرمانده ارتش مصر آمادگی خود را برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری اعلام کرده است؛ اقدامی که ممکن است اوضاع را به روزهای پیش از انقلاب در این کشور بازگرداند.

سیسی که سال گذشته محمد مرسی، نخستین رییس جمهور منتخب مصر را از قدرت برکنار کرد این سخنان را روز شنبه (۲۱ دی) در سخنرانی خود در یک سمینار ارتش در قاهره مطرح کرد.

وی تاکید کرد :«اگر من به در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم باید به درخواست مردم و با حکم ارتش باشد ... ما در یک فضای دموکراتیک فعالیت می‌کنیم.»

سیسی همچنین از مردم مصر خواست به صورت یکپارچه در همه‌پرسی قانون اساسی این کشور شرکت کنند. قرار است این رای گیری در روزهای سه شنبه و چهارشنبه (۲۴ و ۲۵ دی) برگزار شود. این قانون اساسی راه را برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی هموار خواهد کرد.

بیش از ۵۲ میلیون مصری واجد شرایط شرکت در این همه‌پرسی هستند که نسخه به شدت اصلاح شده یک منشور اسلامی را که پیش نویس آن در زمان مرسی تهیه شده بود به رای می‌گذارد.

۶۴ درصد از رای دهندگان مصری در دسامبر ۲۰۱۲ در یک همه پرسی ۲ مرحله‌ای این قانون اساسی اسلامی را تایید کردند. پس از گذشت ۶ ماه ارتش مصر مرسی را که یکی از اعضای برجسته پیشین اخوان المسلمین بود در یک کودتای نظامی برکنار کرد.

خشونت‌ها و ناآرامی‌ها در مصر از ۱۲ تیر (۳ جولای) پس از آن آغاز شده است که ارتش این کشور محمد مرسی را از ریاست جمهوری برکنار کرد و در پی آن قانون اساسی را به حالت تعلیق درآورد و پارلمان این کشور را نیز منحل کرد. یک روز پس از آن، عدلی محمود منصور، رئیس دادگاه عالی قانون اساسی مصر در برابر اعضای این دادگاه به عنوان رئیس جمهور موقت سوگند یاد کرد.

دولت منصور هواداران محمد مرسی را به شدت سرکوب و بیش از ۲۰۰۰ نفر از اعضای اخوان از جمله محمد بدیع، رهبر این گروه را بازداشت کرد.

با ادامه اعتراض‌ها، دولت موقت مصر که تحت حمایت نظامیان قرار دارد از ۲۵ مرداد (۱۴ آگوست) با برچیدن چادرهای معترضان به مدت چند روز هزاران تن از هواداران محمد مرسی را که خواستار بازگشت او به قدرت بودند، به شدت سرکوب کرد که در پی آن نزدیک هزار نفر کشته شدند.

این کشتارها محکومیت‌های بین‌المللی را به همراه داشت و نهادهای بین‌المللی انجام تحقیقات مستقل درباره خشونت‌های اخیر مصر را خواستار شده‌اند.

مصری‌ها در ۲۵ ژانویه ۲۰۱۱ بر ضد رژیم حسنی مبارک که طرفدار اسرائیل بود انقلاب کردند و در نهایت توانستند در ۱۱ فوریه همان سال به ۳۰ سال دیکتاتوری وی پایان دهند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.