این حمله قرار بود بین ماه سپتامبر و اکتبر 2012 یعنی در همان زمانی که نتانیاهو در سخنرانی خود در سازمان ملل برای ایران خط و نشان و خط قرمز کشید، انجام شود.

مشاور سابق شورای امنیت ملی اسراییل گفت که اوباما در زمان اوج مبارزات انتخاباتی خود در سال گذشته جلوی طرح بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسراییل برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را گرفته است.
به گزارش جماران به نقل ازعصر ایران ژنرال «گیورا ایلاند» مشاور سابق شورای امنیت ملی اسراییل در گفتگو با روزنامه «‌تایمز» اسراییل تایید کرد که این حمله قرار بود بین ماه سپتامبر و اکتبر 2012 یعنی در همان زمانی که نتانیاهو در سخنرانی خود در سازمان ملل برای ایران خط و نشان و خط قرمز کشید، انجام شود.
این مقام سابق اسراییلی به تایمز گفته است:«نتانیاهو به طور جدی برنامه ای برای حمله پیشدستانه به ایران داشت ، اما آمریکایی‌ها با این ایده مخالفت بودند.»
مصاحبه این مقام سابق اسراییلی با روزنامه تایمز اسراییل در واکنش به گزارش اخیر وب سایت محافظه کار «میدا‌» اسراییل است که در گزارشی مدعی شده است که ایلاند در جریان یک کنفرانس غیر علنی در دو هفته پیش این مسئله را تشریح کرده است که در فاصله ما‌ه‌های سپتامبر تا اکتبر 2012 یعنی درست 1 ماه قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نتانیاهو طرحی برای حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران داشته است که دولت اوباما با آن مخالفت می‌کند.
بر اساس این گزارش دولت اوباما از نتانیاهو خواسته به دلیل تاثیرات حمله احتمالی به ایران به روند انتخابات در آمریکا از انجام این مسئله در آن مقطع خودداری کند.
این مقام اسراییلی در کنفرانس مزبور گفته است اسراییل غالبا مستقلانه از آمریکا تصمیم می‌گیرد همان‌طور که در جریان شهرک سازی‌ها و حمله به غزه و... به حرف‌های آمریکا گوش نکرد، اما در مورد مسایلی که ممکن است به طور مستقیم به منافع ایالات متحده برخورد داشته باشد، نمی‌تواند مخالف نظر آمریکا عمل کند.
با این حال گیورا ایلاند در مصاحبه با تایمز اسراییل بخش بزرگی از اظهارات منتسب به او در گزارش وب سایت محافظه کار «میدا» در کنفرانس دو هفته گذشته را «نقل قول‌های مملو از اشتباه‌» خوانده است، اما این ادعای اصلی از قول او را که نتانیاهو سال گذشته قصد داشته قبل از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به ایران حمله کند و اوباما مانع این حمله شده است، را تکذیب نکرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.