شبکه تلویزیونی الجزیره گزارش داد: دولت آمریکا رایزنی با کنگره برای اقدام نظامی علیه سوریه را آغاز کرده است.

ناصر الحسینی خبرنگار شبکه الجزیره در واشنگتن، درباره موضع گیری دولت آمریکا در برابر بحران سوریه گفت: کنگره آمریکا هم وارد بحث ها در مورد بحران سوریه شد. رئیس مجلس نمایندگان آمریکا شب گذشته از کاخ سفید خواست جزئیات هر نوع عملیات نظامی در سوریه را به اطلاع کنگره برساند و هدف از آن را تعیین کند. سخنان رئیس مجلس نمایندگان در مورد درخواست از باراک اوباما برای داشتن عملکردی شفاف تر، برای مصرف داخلی است. منابع مطلع تاکید کردند کاخ سفید رایزنی ها با رهبران کنگره را در مورد عملیات نظامی در سوریه آغاز کرده است. به اعتقاد بسیاری از ناظران، عملیات آمریکا علیه نظام سوریه قطعی است و فقط زمان آن مطرح است. به نظر می رسد دولت آمریکا تصمیمی در این باره اتخاذ کرده است.
به گزارش جماره به نقل از انتخاب، الحسینی افزود: دولت آمریکا برای عملی کردن این تصمیم خود به دنبال تشکیل نوعی ائتلاف بین المللی خارج از چارچوب شورای امنیت خواهد بود. هیچ طرفی در آمریکا مخالف حمله به سوریه نیست. منابع نزدیک به کاخ سفید و نیز جمهوریخواهان، خواستار واکنش نشان دادن به استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه هستند. بسیاری از کسانی که باراک اوباما را برای حمله به نظام سوریه تشویق می کنند، این اقدام را زمینه بازگرداندن عظمت آمریکا می دانند. آنها می گویند آمریکا باید به همه کشورهای منطقه این پیام را بدهد که واشنگتن استفاده از سلاح های کشتار جمعی را تحمل نمی کند. اکنون طرف های مختلف اوباما را تشویق می کنند که به مراکز فرماندهی نظامی سوریه حمله کند، زیرا اوباما یکسال پیش استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه را خط قرمز دانسته بود. بنابراین به نظر می رسد واشنگتن اکنون در مسیر اقدام نظامی علیه سوریه آماده می شود تا به نظام سوریه درس عبرت بدهد. ارتش آمریکا امشب به اوباما اعلام کرد چند ساعت پس از صدور دستور حمله، برای حمله به سوریه آمادگی دارد.

وی خاطر نشان کرد: دولت آمریکا برای فراهم کردن زمینه حمله به سوریه و راضی کردن افکار عمومی داخلی تلاش می کند و به همین علت تماس ها با نمایندگان کنگره از چند ساعت پیش آغاز شده است. واشنگتن همچنین در عرصه بین المللی هم با طرف های مختلف رایزنی می کند. روشن است که آمریکا به دنبال تشکیل نوعی ائتلاف بین المللی برای مشارکت در حمله احتمالی به سوریه است.

حمله به سوریه تا 48 ساعت آینده

خبرنگار کانال 10 تلویزیون رژیم صهیونیستی در واشنگتن گزارش داد که «باراک اوباما» حداکثر تا 48 ساعت آینده تصمیم حمله به سوریه را اتخاذ می‌کند و این حمله نیز از سوی ائتلاف آمریکایی-انگلیسی و فرانسوی با حمایت خارجی ترکیه و کشورهای عربی از جمله کشورهای حوزه خلیج فارس و اردن اجرا خواهد شد.

بر اساس این گزارش، تلاش آمریکا در حال حاضر این است که این ائتلاف را ایجاد نماید و ژنرال «مارتین دمپسی» رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا برای این منظور به اردن سفر کرده است.

دمپسی در این سفر با همتایان خود از فرماندهان ارتش‌های عربی دیدار می‌کند و اوباما نیز گفت‌وگوهایی را طی چند روز گذشته با «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس انجام داد و طی آن فشارها و تائید حمله به سوریه را احساس کرد.

تلویزیون رژیم صهیونیستی همچنین ادعا کرد که این حمله نمادین خواهد بود و هدف از آن نابودی نظام سوریه نیست همچنانکه هیچ نیتی برای تغییر موازنه قدرت در داخل سوریه وجود ندارد و هدف اصلی از این حمله فقط دادن یک پیام است.

بر پایه این گزارش این حمله از خارج از آبهای منطقه‌ای و حریم هوایی سوریه و از طریق موشک‌های توماهوک صورت خواهد گرفت و در این حمله نیز مرکز کنترل و مراقبت وابسته به ارتش سوریه و یا تاسیسات مربوط به سلاح‌های شیمیایی که در حمله به ریف دمشق مورد استفاده قرار گرفت، هدف قرار خواهند گرفت و گذشته از آمادگی‌های سطح دیپلماتیک، آمادگی لوجستیکی قبل از حمله نیز نیاز است که از جمله آن انتظار برای ورود تعدادی از ناوچه‌های انگلیسی به شرق دریای مدیترانه به منظور مشارکت انگلیسی‌ها در آن است.

تلویزیون رژیم صهیونیستی همچنین به نقل از برخی منابع نهاد امنیتی این رژیم در واکنش به تهدید یک مسئول سوریه برای حمله به اسرائیل در صورت حمله غرب به سوریه، گفت: با توجه به درگیری‌های دو سال گذشته ارتش سوریه، توان کنونی دمشق برای ضربه زدن به اسرائیل واقعا محدود است.

این منابع در عین حال نسبت به استفاده از موشک‌های اسکاد برای ضربه زدن به عمق اسرائیل هشدار دادند و همچنین پیش‌بینی کردند که حمله غرب به سوریه بر اهداف مربوط به سکوهای موشکی و مخازن سلاح شیمیایی متمرکز خواهد بود و به احتمال زیاد بیش از 80 درصد این زرادخانه نابود خواهد شد و هدف نهایی نیز این است که به سمت رویارویی و درگیری منطقه‌ای کشیده نشود.

آمادگی ۴ ناوشکن آمریکایی برای تحرک نظامی علیه سوریه

یک مقام آمریکایی در پنتاگون تأکید کرد که چهار ناوشکن نیروی دریایی این کشور در دریای مدیترانه در آمادگی کامل برای هرگونه دستوراتی در چند ساعت آینده هستند.

کارشناسان نظامی معتقدند که این حملات مجموعه‌ای از اهداف نظامی و استراتژیک ارتش سوریه از جمله فرودگاه‌های نظامی را مورد حمله قرار خواهند داد.

جنگنده‌های انگلیسی وارد پایگاه هوایی در قبرس شدند

روزنامه گاردین به نقل از شاهدان نوشته است گروهی از جنگنده‌ها و هواپیماهای ترابری ارتش انگلیس در پایگاه هوایی «آکروتیری» قبرس مستقر شده‌اند.

چندین فروند جنگنده‌ و هواپیماهای ترابری ارتش انگلیس روز گذشته در پایگاه هوایی «آکروتیری» قبرس در 160 کیلومتری سواحل سوریه مستقر شدند. به نظر می‌رسد این اقدام در تدارک حمله احتمالی به سوریه انجام گرفته است.

دو خلبان هواپیماهای مسافربری به روزنامه گاردین گفته‌اند که یک هواپیمای ترابری سی-130 را دیده‌ و گروهی متشکل از چند جنگنده را در رادار مشاهده کرده‌اند که به این پایگاه رفته‌اند.

ساکنان اطراف این پایگاه نظامی هم می‌گویند فعالیت‌ها در این پایگاه در 48 ساعت گذشته از حد معمول بسیار بیشتر شده است.

به نوشته گاردین در صورتی که تصمیمی برای اقدام نظامی علیه سوریه اتخاذ شود، احتمالا پایگاه‌های نظامی در قبرس نقشی مهم در عملیات خواهند داشت. بنا بر این گزارش، این تصمیم احتمالا بعد از مشخص شدن نتیجه بازرسی‌های کارشناسان سازمان ملل انجام می‌شود.

۴ ناو آمریکایی در مقابل ۱۶ کشتی جنگی روسیه در مدیترانه

شبکه المیادین در گزارشی به وضعیت نیروهای نظامی موجود در دریای مدیترانه پرداخت.

بنا بر این گزارش، آمریکا در منطقه مدیترانه 3 ناو جنگی را مستقر کرده است و ناو جنگی «هامان» هم که قرار بود در هفته گذشته به پایگاه خود بازگردد، دستور باقی ماندن در مدیترانه برای هرگونه عملیات احتمالی را دریافت کرده است.

از سوی دیگر نیروی دریایی سلطنتی انگلیس نیز ناو جنگی «HMS» که توان حمل بالگرد را دارد، به مدیترانه اعزام کرده است.

آرایش نظامی ویژه نیروهای سوریه در پی تهدیدات آمریکایی‌ها

ایگاه صهیونیستی دبکا، نزدیک به منابع نظامی و اطلاعاتی رژیم صهیونیستی، در گزارشی در خصوص آخرین تحولات سوریه، ضمن طرح این ادعا که سفر جفری فلتمن، معاون دبیر کل سازمان ملل متحد و سلطان عمان به تهران، مرتبط با مساله سوریه بوده است، از آرایش جدید نیروهای مسلح سوریه خبر داد.

بنابراین گزارش، به نیروهای سوری دستور داده شده که پایگاه‌های خود را ترک کرده و در سراسر این کشور پراکنده شوند. از سوی دیگر، دبکا از آماده‌باش نیروهای کشورهای متحد سوریه خبر داده است.

کاخ سفید: آمریکا تصمیمی برای اقدام نظامی علیه سوریه نگرفته است

«جی کارنی» سخنگوی کاخ سفید در تازه‌ترین اظهارات خود اعلام کرد گرچه پنتاگون انواع گزینه‌های نظامی از جمله ایجاد منطقه پرواز ممنوع تا آموزش و مشاوره به مخالفان را ارائه کرده است اما دولت اوباما هنوز در خصوص اقدام نظامی تصمیمی نگرفته است.
اوباما ظرف ۲ روز آینده گزارش توجیه حمله نظامی به سوریه را منتشر می‌کند
دولت «باراک اوباما» در صدد است ظرف یک یا دو روز آینده یک گزارش محرمانه در توجیه اقدام نظامی آمریکا در سوریه منتشر کند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.