نیویورک - گری سیک عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا سرنوشت روابط ایران و آمریکا را مرتبط به گام های عملی دانست و خواستار گفتگوهای مقدماتی غیرعلنی و دور از جنجال رسانه ای برای آماده کردن زمینه مذاکرات شد

استاد روابط بین الملل دانشگاه کلمبیای نیویورک در گفتگویی با ایرنا همچنین گروه سیاست خارجی دولت جدید ایران را قوی و با تجربه ارزیابی کرد و گفت: محمدجواد ظریف وزیر خارجه جدید ایران، دیپلماتی باهوش است که کوله باری از تجارب مهم دارد.
به گزارش جماران، این کارشناس برجسته روابط بین المللی با تاکید بر این که حسن روحانی سخنان بسیار مثبتی بیان کرده گفت: منتظریم ببینیم که در عمل چه خواهد کرد.

گفتگوهای مقدماتی غیرعلنی
گری سیک با یادآوری این که پوشش گسترده رسانه ای و جنجال خبری بر گفتگو و دیدارهای قبلی مقام های ایرانی و غربی سایه انداخته بود، گفت: فکر می کنم و در واقع امیدوارم که روند گفتگوی دو طرف با دیدارهای خصوصی و رد و بدل کردن پیام های غیرعلنی آغاز شود تا بر سر یک چارچوب گفتگوی علنی به توافق برسند.
وی تصریح کرد گفتگوهایی که تاکنون ما با ایران داشته ایم بیش از حد جنبه علنی داشته و خبرنگاران روی تک تک واژه های رد و بدل شده، انگشت گذاشته اند. هر چند موضوع رسانه ای شدن کاملا قابل اجتناب نیست، اما واقعیت این است که زمینه چینی مذاکرات باید خارج از دایره دوربین رسانه ها صورت گیرد و برای همین معتقدم باید گفتگوها غیرعلنی باشد تا برای رسیدن به یک چارچوب و دستورالعمل دور بعدی مذاکرات توافق شود.

نه حرف بلکه عمل تعیین کننده است
عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا رویکرد کنونی کاخ سفید به ایران و دولت روحانی را احتیاط آمیز توصیف کرد و گفت: با توجه به سابقه روابط دو کشور و مسائلی که در هشت سال گذشته رخ داد، طبیعی بود که کاخ سفید واکنش کم رنگی نشان دهد.
گری سیک گفت: روند روابط میان ایران و آمریکا نه در حرف بلکه در عمل مشخص خواهد شد. اساسا هر دو طرف باید برای عبور از فضای بی اعتمادی، گام های عملی بردارند.
وی افزود: در داخل دو کشور نیز مقاومت هایی در بدنه اجتماعی دو حکومت وجود دارد که همواره مانعی برای بهبود روابط بوده است. برای همین هم ایران و آمریکا باید شجاعت به خرج دهند تا این فضا را بشکنند.
سیک با یادآوری مواضع رییس جمهوری ایران گفت: از دیدگاه من، آقای روحانی در نخستین نشست رسانه ای خود، سخنان بسیار مثبتی بیان کرد. اما هنوز منتظریم ببینیم در عمل چه خواهد کرد.
گری سیک با یادآوری این که از هنگام انتخابات ریاست جمهوری خرداد ماه ایران، واشنگتن واکنش های متناقضی نشان داده گفت: به نظرم ماه سپتامبر که کنگره و کاخ سفید از تعطیلات تابستانی باز گردند، باید منتظر واکنش جدی تر دولت آمریکا باشیم تا معلوم شود کدام یک از این واکنش ها در کاخ سفید بازتاب بیشتری داشته است. ولی قطعا دولت اوباما می خواهد ببیند گروه جدید سیاست خارجی چه کاری می خواهد بکند.

تیم خارجی دکتر روحانی
گری سیک در ارزیابی خود از کابینه حجت الاسلام و المسلمین روحانی و وزارت خارجه گفت: این گروه نه تنها قوی است، بلکه خود آقای روحانی نیز کارشناسی برجسته در ایران در باره موضوع هسته ای به شمار می رود. آقای ظریف همچنین دیپلماتی باهوش است که کوله باری از تجارب مهم دارد.
استاد روابط بین الملل دانشگاه کلمبیای نیویورک تاکید کرد نکته قابل توجه این است که وی تجربیات بسیاری در آمریکا و در باره سیاست واشنگتن دارد و در واقع این که آقای ظریف افراد بسیاری را در این جا می شناسد، نقطه قوت است. او با بسیاری از آمریکایی ها دیدار داشته و شناخت خوبی از سیاست آمریکا دارد و به باور من ظریف غنیمتی برای سیاست خارجی ایران است.
گری سیک در پایان تصریح کرد به نظر من تشکیل این تیم جدید، امیدواری در واشنگتن را برای دستیابی به توافق افزایش داده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.