خزانه داری آمریکا تحریم‌های اقتصادی علیه یک مدرسه در پاکستان اعمال کرد؛ به این بهانه که این مدرسه مرکز آموزش تروریست‌ها و حامی القاعده و طالبان است.

به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، خزانه داری آمریکا اعلام کرد، مدرسه «گنج» در پیشاور به عنوان یک پایگاه آموزشی و استخدامی برای دو گروه شبه نظامی طالبان و القاعده و نیز گروه تندروی «لشگر طیبه» استفاده می‌شود. لشگر طیبه عامل حملات نوامبر 2008 بمبئی بود که باعث کشته شدن 166 تن شد.

«فضیلت الشیخ ابومحمد امین الپیشاوری»، رئیس مدرسه، که با عنوان «شیخ امین الله» شناخته می‌شود از سال 2009 برای حمایتش از القاعده وطالبان توسط آمریکا و سازمان ملل به عنوان تروریست‌ معرفی شده است. اما این نخستین بار است که یک مدرسه هدف تحریم‌ قرار گرفته است؛ تحریم‌هایی که آمریکایی‌ها را از تعامل تجاری با آن منع و دارائی‌های آن در حدود اختیارات آمریکا را بلوکه می‌کند.

خزانه داری آمریکا طی بیانیه‌ای اعلام کرد: این مدرسه مورد سوء‌استفاده سازمان‌های تروریستی قرار گرفته است. این اقدام به طور کلی مدارسی را هدف نمی‌گیرد که نقش حیاتی در ارتقای آموزش و فراهم آوردن کمک‌های بشر دوستانه و توسعه طلبانه در مناطق بسیاری از جهان، از جمله پاکستان ایفا می‌کنند.

در این بیانیه آمده مدرسه «گنج» جایی است که دانش آموزان تحت لوای مطالعات مذهبی به افراط‌گرایی کشانده می‌شوند تا فعالیت‌های تروریستی و شورشی انجام دهند.

به علاوه خزانه‌داری آمریکا برای «عمر صدیق ازمری» هم تحریم‌هایی در نظر گرفت؛ خزانه داری اعلام کرد.

وی از اواخر دهه 1990 به عنوان کارپرداز و پیک سازمان القاعده فعالیت و از خانواده اسامه بن لادن نیز حمایت می‌کرده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.