به گزارش جماران به نقل از انتخاب، سایت معتبر «قانون کنترل تسلیحات» در خصوص مقاله‌ی اخیر سید حسین موسویان نوشت: این مقاله‌ی مهمی است که سید حسین موسویان، مذاکره کننده سابق هسته‌ای ایران نوشته است و در محافل منع گسترش سلاح های هسته‌ای توجهات زیادی به خود جلب کرده است.
در این مقاله، او به پنج گزینه می‌پردازد که ایران در قبال مناقشه هسته‌ای پیش رو دارد. موسویان در گزینه‌های مورد نظرش، به همه‌ی راه‌های پیش روی ایران اشاره کرده است، حتی گزینه‌هایی که روی میز ایران نیست.
دو راه از 5 گزینه ی پیش روی ایران -‌که روی میز ایران نیست‌- ساخت سلاح هسته‌ای و خروج از NPT است. واقعا باید این مقاله را خواند تا دریابیم که چرا این نوشته قدرتمند است و به صورت وسیع مورد بحث و بررسی قرار گرفته است.
فکر می‌کنم که مهمترین پیغام به غرب این است: در حالی که ایران کاملا منطقی است اما نمی‌توان از این کشور انتظار داشت که برای همیشه از وضعیت فعلی تبعیت کند.
ایران مانند هر کشور مستقلی با حس و غرور ملی و منابع قابل توجه، در مقابل تهدید و اجبار نیروهای خارجی به شدت مقاومت خواهند بود و تن به اقدامات خلاف منافع ملی کشورش نخواهد داد.
در این خصوص، گزینه‌های دیگری هم وجود دارد که برخی از آن‌ها می‌توانند برای غرب و اسرائیل ناخوشایند باشد.
مجددا، فکر می‌کنم که که پیغام اصلی در اینجا آن است که غرب‌، پیش از این‌که ایران تصمیم بگیرد یکی از این گام‌ها را بردارد، برای دستیابی به راه‌حلی از طریق مذاکره جدیت نشان دهد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.