تصاویر ماهواره‌ای که اخیراً از عربستان سعودی گرفته شده، بیانگر آن است که سکوهای پرتاب موشک در یک پایگاه موشکی تازه تأسیس این کشور، به سوی ایران و نیز سرزمین‌های اشغالی جهت گیری شده است. این امر بیش از هر چیز اثبات کننده اخباری است که از تلاش های جدید و جدی عربستان سعودی برای توسعه گستره فعالیت های نظامی در منطقه حکایت دارد.

به گزارش جماران به نقل از تابناک، روزنامه انگلیسی «تلگراف» با انتشار یک تصویر ماهواره‌ای، به نقل از کارشناسان نظامی گزارش داده که موشک‌های موجود در یک پایگاه تازه تأسیس عربستان سعودی، ایران و نیز سرزمین های اشغالی را هدف گرفته است.

به نوشته این روزنامه، متخصصان نظامی در موسسه IHS Jane's Intelligence Review این موضوع را در جریان مطالعه تصاویر ماهواره‌ای مربوط به یک پایگاه موشک‌های بالیستیک میان برد در صحرای جنوب غربی ریاض دریافته‌اند. در این تصاویر، شماری از سکوهای پرتاب موشک رویت شده که مشخصاً به سوی شمال غرب (تل آویو) و شمار شرق (تهران) هدف گیری شده‌اند.

ترکیب و چیدمان این سکوهای پرتاب موشک که به نظر می‌رسد طی پنج سال گذشته در این محل مستقر شده‌اند. این فرضیه را تقویت می‌کند که عربستان سعودی، هم ایران و هم رژیم اسرائیل را به عنوان تهدیداتی علیه خود در نظر می گیرد.

تلگراف در این زمینه اشاره می‌کند که هرچند دولت عربستان سعودی همواره از طریق کانال‌های غیر رسمی با رژیم اسرائیل در تماس بوده، اما در مورد ایران، این هراس را دارد که حکومت شیعی این کشور، با به چالش کشیدن عربستان سعودی، خود را به عنوان قدرت اول منطقه خلیج فارس تثبیت نماید.

علاوه بر این، تنش‌های موجود میان ایران و عربستان سعودی بر سر موضوع سوریه، مسئله دیگری است که طی دو سال اخیر، سبب تیره شدن بیش از پیش روابط میان دو کشور شده است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.