حضور میلیونی مخالفان و موافقان رئیس‌جمهوری مصر در خیابان‌های قاهره نشان‌دهنده تبدیل شدن انقلاب مصر به یک فاجعه است که می‌تواند اوضاع در این کشور شمال آفریقا را بدتر کرده و سبب بروز جنگ داخلی شود.

به گزارش جماران به نقل از ایسنا، روزنامه گاردین در گزارشی نوشته است: «میلیون‌ها تن از مردم مصر طی روزهای اخیر با شکایت‌های مشروع علیه محمد مرسی، رئیس‌جمهوری مصر به خیابان‌ها آمدند. آن‌ها مرسی را به تک‌قطبی کردن قدرت، نادیده گرفتن جدایی اختیارات میان دو قوه مجریه و قضائیه، سرکوب خبرنگاران و نابود کردن اقتصاد متهم کردند. این‌ها نگرانی‌های واقعی پس از یک سال ریاست جمهوری مصر بودند و این معترضان به دلیل خشم و عصبانیت شدید که حزب اخون‌المسلمین مسبب آن بود، طغیان کردند. از مدت‌ها پیش انتظار می‌رفت که این طغیان صورت بگیرد.

این در حالی است که روز گذشته صدها هزار تن دیگر از مردم مصر به خیابان‌ها آمده و خواستار بازگشت مرسی شدند. محمد مرسی چه خوب، چه بد انتخاب آن‌ها بود و با سرنگونی محمد مرسی در حقیقت رای آن‌ها دزدیده شده است. آن‌ها می‌گفتند، اگر شما می‌توانید به خیابان‌ها بیایید، ما هم می‌توانیم همین کار را انجام دهیم و آن‌ها در بسیاری از استان‌های مصر به خیابان‌ها آمدند. این یکی از پیامدهای تصمیم‌گیری برای سرنوشت رژیم‌ها با کودتاهای نظامی است. زمانی که شما یک کودتا برپا کنید، می‌توانید کودتای دیگری نیز راه بیندازید. زمانی که پارلمان‌ها منحل شده و قانون اساسی به حالت تعلیق درآید، خیابان‌ها تنها محکمه مشروع خواهد بود. به همین خاطر است که اتحادیه آفریقا برخلاف اتحادیه اروپا این رویداد را یک کودتا نامید.

از آنجایی که تعداد مجروحان و کشته‌شدگان درگیری‌ها و تیراندازی‌های خیابانی افزایش یافته، فهمیدن این که این راه به کجا ختم می‌شود خیلی دشوار نیست. این شرایط نه تنها برای مصر بلکه برای کل جهان عرب خطرناک است. پیش از آنکه فاجعه ناگوار جنگ داخلی در مصر در بگیرد، دو مسئله باید حل شود: تمامی احزاب باید در این گذار شرکت داشته باشند و انتخابات باید هرچه سریع‌تر برگزار شود. این مسئله نه تنها در حرف بلکه باید در عمل نیز انجام شود. برای عدلی منصور، قاضی که در موقعیت فعلی مصر به عنوان رئیس جمهوری موقت سوگند یاد کرده فایده چندانی ندارد تا به سراغ اعضای اخوان المسلمین برود، آن هم هنگامی که 300 تن از مقام‌های اخوان‌المسلمین دستگیر شده و دستور بازداشت باقی آن‌ها نیز صادر شده است. در اصطلاح چنین عملیات‌هایی، به این کار گردن‌زنی می‌گویند به این ترتیب که یک سازمان یا حزب را زمین‌گیر کرده و از تبدیل شدن آن به یک حزب یا سازمان مخالف جلوگیری کنند.

دعوت به مداخله ارتش یکی از بزرگترین اشتباهاتی است که توسط معترضان در میدان تحریر صورت گرفته است. ارتش مصر تنها موافقت کرد تا پس از سرنگونی حسنی مبارک، دیکتاتور سابق مصر، انتخابات ریاست‌جمهوری برگزار شود چرا که اکثریت مقامات ارشد ارتش متوجه شدند که نمی‌توانند کشور را به تنهایی اداره کنند.

این نتیجه حتی در حال حاضر درست‌تر و دقیق‌تر است چرا که اعتراضات علیه این کودتا چند برابر شده است. ارتش مصر با تیراندازی به طرف مردم مصر از هر دسته و گروهی که باشند نمی‌تواند از هرگونه انقلاب حمایت کند بلکه این کار آن را به خطر می‌اندازد.»

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.