یووال استینتز وزیر امور استراتژیک اسرائیل و فرد نزدیک به بنیامین نتانیاهو در گفتگو با روزنامه فرانسوی فیگارو اظهار داشت: مسلم است که حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران استاد لفاظی و دیپلماسی است.

به گزارش جماران به نقل از انتخاب، وی افزود: او احتمالا با غرب به توافقاتی خواهد رسید تا همزمان هم برنامه هسته ای را ادامه دهد و هم از عمیق تر شدن تحریم ها و حمله نظامی جلوگیری کند.

وزیر امور استراتژیک اسرائیل با بیان اینکه مشخص نیست ایران در حال حرکت به سمت بهار یا زمستان است، گفت: آنچه مسلم است آن است که حسن روحانی رئیس جمهور جدید ایران استاد لفاظی و دیپلماسی است!

یووال استینتز اضافه کرد: خطر آنجاست که برخلاف سخنان احمدی نژاد که همگان را می ترساند، روحانی غرب را نمی ترساند.

وی ادامه داد: روحانی با شهرت خود به عنوان یک میانه رو؛ ابزار ایده ال ایران برای دستیابی به بمب اتم است.

وزیر امور استراتژیک اسرائیل در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: پیونگ یانگ آرزوی صدور انقلاب کره شمالی را به خارج از مرزها را ندارد و تنها بقای خود را می‌خواهد، اما تهران جاه طلبی‌های جهانی دارد.

استینتز افزود: هدف ایران همیشه مشخص بوده است: آنها در پی توازن قدرت در جهان اسلام هستند.

این فرد نزدیک به نتانیاهو بیان داشت: مسئله‌ی هسته‌ی ایران مسئله‌ای بزرگ و در عین حال مهمترین نگرانی اسرائیل است

این وزیر اسرائیلی اظهار داشت: حل مسائل از سوریه گرفته تا مصر و لبنان و بی ثباتی منطقه‌ای برای ما دشوار است. اما ما باید اولویت‌ها را تعیین کنیم. هسته‌ی شدن احتمالی ایران فوق این مسائل است.

وی ادامه داد: اگر چنین احتمالی روی دهد، در دنیای بسیار خطرناک‌تر از امروز زندگی خواهیم کرد. در حقیقت، یک ایران هسته‌ای معادل سی کره شمالی است.

استینتز گفت:ما دیگر نمی‌توانیم از پس آغاز دور جدید گفتگوها بربیاییم، چراکه زمان نداریم و پیش از آن از خط قرمزها عبور می‌شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.