استاد دانشگاه تهران و نماینده پیشین اهل سنت در مجلس شورای اسلامی ایران، با بیان اینکه دلیل عدم موفقیت سازمان همکاری اسلامی در انجام وظایف و مسوولیت‌ها نداشتن انگیزه و تعهد از سوی سران کشورهای اسلامی یا مسئولان والا مقام کشورهای اسلامی است، گفت: آنچه موجب می شود سازمان های بین المللی یا اتحادیه های بین المللی و بین قاره ای در برنامه خود موفق باشند، داشتن انگیزه، هدف، مقصد و احساس مسوولیت است.

به گزارش جماران، دکتر جلال جلالی زاده درباره نقش سازمان همکاری اسلامی در کنترل بحران منطقه یی افزایش اختلافات مذهبی درگفت وگو با شفقنا اظهار کرد: متاسفانه در کشورهای اسلامی اکثر رژیم های حاکم مردمی نیستند و تعهد و دلسوزی برای اصلاح ندارند، حتی به وسیله احزاب و کودتاهای بیگانگان و نقشه اجانب بر کشورهای اسلامی مسلط شدند در نتیجه دلسوزی و علقه زیادی نسبت به سرنوشت مسلمانان ندارند و خیلی به فکر پیشبرد این سازمان، ایجاد آرامش، امنیت، مطرح کردن اسلام در دنیا یا به هر صورت رفع کدورت ها یا ارتقای همبستگی اسلامی و پیشبرد روابط اقتصادی و فرهنگی در بین کشورهای اسلامی نیستند.

او با ابراز تاسف از اینکه مسئولان کشورهای اسلامی به اهداف سازمان پایبند نیستند، تصریح کرد: اگر کشورهای عضو این سازمان از اهداف سازمان، حمایت و پیروی می‌کردند و در پیاده کردن این اهداف تلاش می‌کردند، امروز کشورهای اسلامی نیازی به سازمان ملل و شورای امنیت نداشتند زیرا با برادری و عدالت اسلامی و این همه تاکید اسلام بر صلح و صمیمیت در بین مسلمان‌ها، احقاق حق مسلمان ها و مبارزه با استکبار و استعمار، دیگر نیازی به دخالت کشورهای دیگر یا تعیین سرنوشت مسلمان ها نبود. متاسفانه ضعیف و سست بودن این سازمان و دست اندرکاران آن موجب شده است، امروز کشورهای اسلامی در حل مشکلات داخلی یا فی ما بین خودشان تلاش چندانی نمی‌کنند یا بی تفاوت شدند یا تلاش‌های یکدیگر را خنثی می‌‌کنند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه چرا سازمان همکاری اسلامی در بعد فرهنگی موفق نبوده است و در برابر بحران تفرقه شیعه و سنی حرکت قابل توجهی انجام نمی‌دهد، گفت: این سازمان به جای اینکه بیشتر به فکر تحکیم پایه‌ها یا عمل به اهداف آن باشد یا در افزایش روابط بین کشورهای عضو سازمان تلاش کند، بیشتر به فکر منافع نظام برخی کشورهای عضو است، نه اینکه حتی به فکر منافع مردم باشد. اگر اعضای این سازمان به فکر جهان اسلام بودند یا چند نفر از مسوولان یا وزرای خارجه آن از اسلام شناسان بودند و دغدغه اسلام و مشکلات مسلمانان را می داشتند، مطمئنا این سازمان بیشتر موفق می شد.

جلالی زاده افزود: برای مثال در بین سران کشورهای اسلامی یا وزرای کشورهای اسلامی بررسی کنید و ببینید چند نفر از آنها آداب و عبادات خود را به جای می‌آورند؟ وقتی مسوولی ساده ترین شعائر اسلام را انجام نمی دهد چگونه می تواند نمایندگی اسلام را در حفظ منافع اسلامی یا تلاش در جهت حفظ وحدت اسلامی به عهده بگیرد. هنوز برقراری روابط بین کشورهای اسلامی، مرزهای فیزیکی، گرفتن ویزا، مسافرتها یا حتی روابط اقتصادی در بین این کشورها در مقایسه با سایر کشورها بسیار سخت تر است. در مقایسه با کشورهای اتحادیه اروپا با اینکه کشورهای مختلفی با زبان و نژاد و فرهنگ مختلف هستند، اما چون به فکر تامین آینده ملتهایشان هستند، به راحتی اتحادیه تشکیل دادند و همه یکدیگر را پذیرفتند و پول واحد، برنامه واحد و مجلس واحد دارند ولی کشورهای اسلامی هنوز نتوانستند یک کنفدراسیون و اتحادیه تشکیل دهند و مساله رفت و آمد مسلمانان را به کشورهای دیگر حل کنند.

نماینده پیشین اهل سنت در مجلس تاکید کرد: در بین کشورهای عرب، مصر و ایران هنوز در برقراری روابط و رفت و آمد هیات ها مشکل وجود دارد. بنابراین تا وقتی که مسلمانان دلسوز اعم از مسولان، علما یا اندیشمندان اسلامی این سازمان با یکدیگر نمی‌نشینند و این مسایل را به بحث نمی‌گذارند و جایگاه مسلمانان در میان کشورهای دنیا و در سطح جهانی و ضرورت وحدت اسلامی و زدودن اختلافات در بین مسلمان‌ها را سرلوحه کار خود قرار نمی‌دهند، مسلمان‌ها در داشتن یک سازمان موفق نخواهند بود و نمی توانند به اهداف این سازمان که حفاظت از کرامت و استقلال ملی آنها یا حداقل ایجاد تفاهم در بین مسلمانان است، نائل شوند.

ایرانی‌ها چه شیعه و چه سنی مشکلات مذهبی را دستمایه اختلاف قرار نمی‌دهند

جلالی زاده درباره احتمال کشیده شدن اختلافات مذهبی به مرزهای ایران گفت: اختلاف بین شیعه و سنی در ایران از دو بعد مد نظر است. یک بعد به مردم برمی‌گردد و یک بعد به حکومت. مردم ایران مردمانی فهیم و متمدن هستند که روحیه مدارا و مسالمت جویی دارند و به نظر من اسلام ایرانی توانسته است این قضایا را مورد پوشش قرار دهد و از ایجاد تنش و اختلاف و درگیری بین ایرانیان جلوگیری کند. به اعتقاد من ملت ایران، تحت تاثیر حوادث بیرونی قرار نمی گیرند و برادری و وحدت خود را مورد خدشه قرار نمی‌دهد. ایرانی‌ها چه شیعه و چه سنی دارای این ظرفیت هستند که مشکلات مذهبی را دستمایه و سبب اختلاف و درگیری و نزاع قرار ندهند. از بعدی که به حکومت برمی‌ گردد، باید گفت حکومت مسئولیت بسیار سنگینی در این مقطع خاص دارد و باید طبق قانون اساسی، از توانمندی ها، سرمایه ها و متخصصان اهل سنت در مقاطع مختلف بهره برد.

او ادامه داد: ایران به عنوان یک حکومت شیعی می‌تواند با استفاده از نیروهای شایسته اهل سنت در سفارتخانه‌ها و کشورهای خارجی همچنان که پایه گذار هفته وحدت بوده است، در این مقطع خاص هم به عنوان مبلغ وحدت باشد و مروج این دیدگاه باشد که شیعه و سنی می‌توانند در ایران و سایر کشورهای اسلامی با رعایت حقوق یکدیگر با ملاحظه برادری اسلامی و ایمانی در کنار هم زندگی و کار کنند. همچنان که در قرن‌های گذشته با یکدیگر زندگی کردند.

انتظار می‌رود سازمان همکاری اسلامی، جلسه فوق العاده‌ای را برگزار کند

این استاد دانشگاه در پایان خاطر نشان کرد: در موقعیت خطیری که شاهد حوادث گوناگون در کشورهای اسلامی هستیم، انتظار می رود که سازمان همکاری اسلامی در بین سران، جلسه فوق العاده‌ای را برگزار کند و تصمیمات لازم را در این مورد اتخاذ کند و با تاکید بر کرامت انسانی، عدالت اسلامی و برادری اسلامی، همه علمای اسلام از فرقه‌های مختلف را توجیه کند که با مطرح کردن تساهل و تسامح و مدارا در بین کشورهای اسلامی می‌توان در آرامش و مسالمت کنار یکدیگر زندگی کرد. همچنان که ما امروز شاهد هستیم مسیحجیان که دارای فرقه‌های مختلفی هستند، می‌توانند در کنار هم با صفا و صمیمیت زندگی کنند بنابراین لازم است در جهان اسلام به وسیله رسانه‌‌ها چه دولتی و چه غیر‌‌دولتی یک جنبش همبستگی و وحدت اسلامی مخصوصا در حوزه‌های علمیه ایجاد شود و علمای طریقین از بدگویی یکدیگر جلوگیری کنند و بیشتر بر وجوه اشتراک مسلمان‌ها تاکید کنند و از مطرح کردن اختلاف‌های جزئی که جز تضعیف مسلمانان در عصر حاضر هیچ ثمر دیگری ندارد جلوگیری کنند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.