دادگاه حقوق بشر اروپا به ترکیه دستور داده است که ۳۲۵ هزار یورو به خانواده‌ پنج جوان کشته شده توسط ارتش این کشور غرامت بپردازد. این پنج جوان، شامل یک مرد ۲۲ ساله، یک زن ۲۴ ساله، و سه دختر ۱۳، ۱۵ و ۱۶ ساله بودند که در ماه ژانویه ۲۰۰۵ کشته شدند. این حادثه در جنوب شرقی ترکیه رخ داد؛ جایی که حزب کارگران کردستان، (پ‌ک‌ک)، از دهه هشتاد میلادی برای ایجاد یک منطقه خودمختار کرد می‌جنگد.

ارتش ادعا کرد که قربانیان، اعضای مسلح حزب کارگران کردستان بودند که به سمت یک گروه از سربازان گشتی در کوه‌های منطقه شلیک کردند. دادگاه حقوق بشر اروپا که مقر آن در استراسبورگ است، روز سه‌شنبه (۱۱ تیر)، حکم داد که به این دادگاه هیچ مدرک قانع‌کننده‌ای دال بر این‌که این جوانان مسلح بوده‌اند، ارائه نشده است.
دادگاه گفت:«دولت (ترکیه) نتوانسته است دادگاه را متقاعد کند که استفاده از نیروی کشنده کاملا ضروری و متناسب بوده است.» دادگاه همچنین حکم داد که ترکیه تحقیقی کامل در مورد این پرونده انجام نداده است.
دادگاه در ادامه افزود: «هیچ تحقیق معنی‌داری در سطح داخلی انجام نشده است که قادر به پیدا کردن مدارک واقعی در مورد این کشتار باشد.» غرامت تعیین شده از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا‌ شامل ۶۵۰۰۰ یورو برای خانواده هر یک از قربانیان و ۵۹۳۰ یورو برای هزینه‌ها و مخارج دادگاه می‌شود.
پلیس ترکیه روز یکشنبه، به هزاران تظاهر کننده در شهر دیار بکر شهر اصلی در منطقه عمدتا کردنشین در جنوب شرقی این کشور حمله کرد. معترضان در مرکز شهر تجمع کرده بودند تا دولت را برای پیشبرد روند صلح با حزب کارگران کردستان تحت فشار قرار دهند.
در اوایل سال جاری، دولت ترکیه و عبدالله اوجالان رهبر پ‌ک‌ک، طرحی را برای برقراری صلح در جنوب شرقی ترکیه آغاز کردند.
درگیری بین آنکارا و حزب کارگران کردستان، ده‌ها هزار کشته برجای گذاشته است.
ناآرامی در جنوب شرقی ترکیه یک هفته بعد از تظاهرات غیرمرتبط ضددولتی در استانبول، آنکارا و ده‌ها شهر دیگر رخ داد. این تظاهرات چندین کشته و مجروح بر جای گذاشت.
اعتراضات در ۳۱ ماه می زمانی آغاز شد که پلیس به مردمی که در اعتراض به طرح تخریب پارک گزی، در میدان تقسیم تجمع کرده بودند، حمله کرد.
پارک گزی به طور سنتی محل برگزاری تجمعات و تظاهرات است و در ضمن یکی از جذابیت‌های گردشگری پرطرفدار نیز محسوب می‌شود.
تظاهر کنندگان همچنین می‌گویند این پارک یکی از آخرین فضاهای سبز عمومی باقی مانده در استانبول است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.