بعد از ادعای امریکا مبنی بر استفاده دمشق از سلاح‌های شیمیایی، جان کری وزیر امور خارجه این کشور خواستار حملات هوایی «فوری» به سوریه شد.

به گزارش جماران به نقل از پرس تی وی، به گزارش بلومبرگ، کری روز چهارشنبه در نشست کاخ سفید «قویا» خواستار حملات هوایی به فرودگاه‌های سوریه شد.
وی به منظور حضور در نشست‌های کاخ سفید سفر خود به خاورمیانه را به تعویق انداخت. مقامات امریکایی در مورد «تمام گزینه‌ها‌» در قبال سوریه در این نشست‌ها بحث و گفت‌وگو کرده‌اند.
درخواست وی برای حملات هوایی با مخالفت ژنرال مارتین دمپسی، رئیس ستاد مشترک ارتش امریکا روبرو شد. دمپسی گفت یک سری کاهش بودجه‌ها توانایی پنتاگون در اعمال چنین طرحی را کاهش داده است.
وی همچنین با بیان اینکه طرح کری راهبردهای ورود و خروج روشنی ندارد، افزود انهدام فرودگاه‌های سوریه با «چند بمب» محقق نخواهد شد بلکه مستلزم بیش از ۷۰۰ حمله هوایی است.
گفتنی است، باراک اوباما، رئیس جمهور امریکا پنج شنبه گذشته با کمک نظامی به گروه‌های شبه نظامی در سوریه موافقت کرد.
این تصمیم بعد از این گرفته شد که آژانس اطلاعات امریکا ادعا کرد دولت سوریه با استفاده از سلاح شیمیایی علیه شبه نظامیان از «خط قرمز» واشنگتن عبور کرده است. دمشق این اتهامات را قویا رد کرده است.
سازمان اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) خود را آماده می‌کند تا سلاح‌های نظامی را از طریق پایگاه‌های مخفی در ترکیه و اردن که هر دو همسایه کشور سوریه هستند، به دست شبه نظامیان برساند.
از سوی دیگر، شماری از مقامات نظامی امریکا به اردن رفته‌اند تا در مورد گزینه اعمال منطقه پرواز ممنوع در سوریه برنامه ریزی کنند.
اعضای کنگره امریکا دولت اوباما را برای نشان دادن چراغ سبز به این طرح تحت فشار قرار دادند.
دخالت فزاینده امریکا در سوریه در حالی صورت می‌گیرد که بیشتر مردم امریکا می‌گویند این کشور باید خود را از درگیری‌های سوریه دور کند. نظرسنجی مرکز گالوپ در ماه گذشته میلادی نشان داد ۶۸ درصد امریکایی‌ها مخالف هرگونه اقدام نظامی در سوریه هستند.
همچمنین ۷۰ درصد امریکایی‌هایی که در نظرسنجی مرکز پیو شرکت کردند، گفتند مخالف تسلیح گروه‌های شبه نظامی در سوریه هستند.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.