نماینده ویژه سازمان ملل متحد در عراق شب گذشته اعلام کرد که این کشور پیش از پایان ماه جاری میلادی از بند هفت منشور سازمان ملل متحد خارج خواهد شد.
به گزارش جماران به نقل از مهر، مارتین کوبلر نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق شب گذشته در یک کنفرانس خبری مشترک با "خلف عبدالصمد" رئیس شورای استانداری بصره اظهار داشت: تحریم های بین المللی علیه عراق تا اواخر ماه جاری میلادی لغو خواهد شد.

وی با بیان این مطلب افزود: سازمان ملل متحد در حال انجام مقدمات لغو تحریم های عراق است و خروج این کشور از بند هفت منشور سازمان ملل متحد است و مهمترین قضیه در این بند، ترسیم مرزها است که به طور کامل درباره آن توافق شده است.

کوبلر اظهار داشت: اقدامی که اکنون باید درباره آن صحبت کرد توسعه روابط اقتصادی میان عراق و کویت پس از خروج بند هفت منشور سازمان ملل متحد است. وی همچنین به وجود کمیته های ویژه برای ادامه بررسی مفقود شدگان کویتی و نیز پرونده استاد کویت و ارجاع آن به این کشور اشاره کرد.

از سوی دیگر عبدالصمد به آمادگی عراق برای همکاری با کویت در موضوع مرزها در راستای لغو تحریم ها اشاره کرد. وی در عین حال اظهار داشت که شورای استانداری بصره بخش روابط خارجی را تشکیل خواهد داد که هدف از آن به جریان انداختن روابط بین المللی با کشورهای همسایه و همزمان همکاری بصره با شهرهای اقتصادی جهان خواهد بود.

بان کی مون دبیرکل سازمان ملل متحد اخیرا خواستار لغو تحریم هایی شده بود که بیش از دو دهه قبل علیه بغداد اعمال شده بودند. این تحریم ها در پی حمله عراق به کویت در سال 1990 میلادی علیه بغداد اعمال شده بودند و با وجود سقوط صدام در سال 2003 میلادی، سازمان ملل این تحریم ها را به طور کامل لغو نکرده است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.