دو ماه پس از درگیری های خونین بین بودائی ها و مسلمانان میانمار که به کشته شدن بیش از چهل نفر انجامید، گروهی از فعالان مسلمان و بودایی این کشور اقدام به راه اندازی کمپینی برای پایان بخشیدن به این درگیری‌های مذهبی کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از شفقنا، تت سوئه وین از فعالان مدنی بودایی و دوست مسلمانش، مینگ پینگ سوئه با همکاری تعدادی از دوستان و همکاران بودایی و مسلمان خود کمپینی را برای کمک به عادی سازی روابط بین مسلمانان و بودایی‌های کشور و کاهش تنش‌ها بین دو طرف به راه انداخته‌اند.
تت سوئه وین، مهندس عمران و مدیر یک مرکز توانمندسازی جوانان در شهر یانگون، در مورد اینکه چگونه فکر راه اندازی چنین کمپینی به ذهن وی و دوستش خطور کرده است، می گوید: «ما بعد از ظهرها به مدت چندین ساعت در مورد مسائل پیش آمده بین مسلمانان و بودایی های کشور با یکدیگر بحث می کردیم و در پایان به این نتیجه رسیدیم که بهتر است به جای سرزنش کردن یکدیگر و پرداختن به اختلافات مذهبی، راهکاری برای جلوگیری از بدل شدن این اختلافات به درگیری های خونین بیابیم».
مینگ پینگ سوئه نیز که خود یک فعال مدنی مسلمان است و به گفته خودش دوستان و همکاران بودایی زیادی دارد، صحبت‌های دوستش را چنین تکمیل می‌کند: «امروز زندگی مسلمانان در میانمار با ترس و نگرانی عجین شده است. حتی خود من هم چنین وضعیتی دارم. باید هرچه سریع‌تر برای پایان بخشیدن به تنش‌ها دست به کار شویم».
عواملی چون اختلافات به جای مانده از دوران سلطه بریتانیایی‌ها بر میانمار و نیز تغییرات اجتماعی سریع در سال‌های بعد از استقلال میانمار باعث شده است که خشونت‌های مذهبی همواره به طور پنهان یا آشکار در میانمار وجود داشته باشد. با این حال، در یک سال اخیر خشونت بین اکثریت بودایی و اقلیت مسلمان جامعه میانمار به اوج رسیده است به طوری که بودایی‌ها در ماه مارس با حمله‌ای بیرحمانه به مسلمانان منطقه میکتیلا در مرکز میانمار، بیش از 40 نفر از آنها را به قتل رسانده و تعداد زیادی را آواره کردند.
بر اساس آمارهای رسمی دولت میانمار، بودایی‌ها حدود 90 درصد از جمعیت بیش از شصت میلیون نفری این کشور آسیایی را به خود اختصاص داده‌اند؛ مسیحیان و مسلمانان نیز به ترتیب 5 و 4 درصد از جمعیت میانمار را تشکیل می‌دهند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.