حماس با ناامیدی از وعده‌های دروغ برخی کشورهای عربی، درصدد تقویت روابط با ایران است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از کیهان، پایگاه اینترنتی عرب آنلاین با اشاره به دیدار اخیر موسی ابومرزوق از تهران نوشت: این دیدار توجه ناظران را به خود جلب کرد. حماس اخیراً یعنی پس از به حکومت رسیدن اخوان‌المسلمین در مصر، راهبرد خود را تغییر داد؛ دفتر خود را در دمشق تعطیل کرد و رهبران آن در کشورهای میانه‌رو و مخالف خط مقاومت مستقر شدند. ناظران سیاسی در آن زمان تصریح کردند حماس تصمیم گرفته است به ائتلاف میانه‌روها بپیوندند، به ویژه این‌که در آن زمان، آمریکا و اسرائیل با روی باز از محمد مرسی رئیس‌جمهوری اخوانی مصر استقبال کردند و او توانست بحث آتش‌بس میان اسرائیل و حماس را هدایت و نظارت کند و مانع حملات اسرائیل به نوار غزه و شلیک موشک‌های حماس به جنوب فلسطین اشغالی شود.

این گزارش می‌افزاید: حضور ابومرزوق در تهران و استقبال از وی در سطوح بالا، بیانگر این نکته است که حماس کم‌کم و در پی عملی نشدن وعده‌های منطقه‌ای داده شده به آن در قبال مذاکره با اسرائیل، در حال فاصله گرفتن از موضع گیری قبلی است.
عرب آنلاین می‌نویسد: به جز دیدار امیر قطر از غزه که طی آن وعده‌های زیادی برای بازسازی غزه داده شد، هیچ‌یک از وعده‌های داده شده همچنین حمایت‌های عربی داده شده، عملی نشده است و حتی تشکیلات خودگردان فلسطین نیز در شرایط مالی بسیار بدی به سر می برد.
منابع نزدیک به حماس می‌گویند برخی سران این جنبش فریفته وعده‌ها و آغوش باز غربی‌ها شدند و وارد بازی‌های منطقه‌ای برای راضی کردن برخی طرف‌ها شدند اما در این بازی چیزی به دست نیاوردند.
العرب آنلاین افزود: در این میان جناح مقاومت در جنبش حماس حملات انتقادی سختی به اخوان المسلمین مصر و به ویژه محمد مرسی رئیس جمهوری اخوانی این کشور می کند زیرا وی با وجود وعده‌های فراوان، کار خاص و جدیدی برای نوار غزه انجام نداده است. حملات انتقادی در داخل حماس شامل انتقاد از آنان در خطبه‌های نمازجمعه، دیدارهای داخلی رهبران حماس و سخنان مطبوعاتی آنان می‌شود که اخیراً روند رو به رشدی داشته است، به ویژه پس از این‌که ارتش مصر تصمیم گرفت به داخل تونل‌های ارتباطی میان نوار غزه و مصر آب ببندد و ساکنان نوار غزه این اقدام مصر را کمک به محاصره رژیم صهیونیستی ضد خود دانستند و تأکید کردند که مصر به جای این کار باید کاری برای رفع محاصره نوار غزه انجام می‌داد نه این‌که خود نیز در این کار سهم داشته باشد.
به گزارش عرب آنلاین «تحلیل‌گران سیاسی می‌گویند تردید موجود در داخل حماس که دیدار ابومرزوق از تهران از آن پرده برداشت، به نوعی امتداد تردید کلی‌تر اخوانی‌های مصر است که آن‌ها نیز خود را پایبند به قراردادهایی در مورد صلح اعراب و اسرائیل دانستند که مبارک نیز خود را پایبند آن می‌دانست و این‌گونه اخوانی‌ها پذیرفتند که وظیفه حراست از اسرائیل را انجام دهند اما در این میان در مقابل این خدمت، هیچ امتیازی نگرفتند.»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.