فعالان سیاسی و اجتماعی در آذربایجان، اقدام اخیر «آکادمی نفتی دولتی آذربایجان» (ASOA) را در جلوگیری از ورود دانشجوی محجبه به محوطه این دانشکده، محکوم کرده‌اند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از پرس تی وی، حاج ذوالفقار میکائیل‌زاده، کارشناس دینی در آذربایجان درباره گسترش منع غیرقانونی حجاب از دبیرستان‌ها به دانشگاه‌های این کشور هشدار داد و گفت، توجیه مقامات برای منع حجاب در مدارس این بوده که والدین ممکن است دانش‌آموزان غیرمکلف را به پوشش حجاب مجبور کنند.

این کارشناس در ادامه پرسید: «مقامات چگونه می‌توانند این ممنوعیت جدید را که دامنه آن به دانشجویان دانشگاه، معلمان و غیره، گسترش یافته است توجیه کنند؟»

مائیس گل علی‌اف، رهبر «حزب سبز آذربایجان» نیز منع ورود دانشجوی محجبه به محوطه ASOA را غیرقانونی دانست و پایان این گونه اقدامات را که با قانون اساسی این کشور مغایرت دارد، خواستار شد.

دولت آذربایجان در دسامبر ۲۰۱۰ میلادی، حجاب را در مدارس این کشور عمدتا مسلمان‌نشین ممنوع کرد.

از آن زمان تاکنون چندین فعال حامی حجاب در جریان اعتراضات علیه این ممنوعیت، دستگیر شده‌اند.

باکو، ژانویه ۲۰۱۱ میلادی، با سرکوب و بازداشت فعالان مسلمان و وارد کردن اتهامات بی‌اساس به آن‌ها، به تضعیف جنبش طرفدار حجاب در این کشور پرداخت.

حدود ۹۸ درصد از جمعیت آذربایجان مسلمان هستند و در قانون اساسی این کشور هیچ نامی از ممنوعیت حجاب اسلامی برده نشده است.

جوامع مسلمان در آذبایجان سکولاریسم فزاینده در این کشور را به تل‌آویو نسبت داده و اسرائیل را عامل اصلی این گونه برنامه‌های ضد اسلامی در آذربایجان می‌دانند.
انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.