حضرت آیت الله مکارم شیرازی با محکوم کردن کشتار شیعیان پاکستان و عراق در هفته گذشته، سکوت مدعیان حقوق بشر در قبال این جنایات را تقبیح کرد و خواستار تعیین کمیته حقیقت یاب از سوی سازمان ملل و مجازات دولت های حامی گروه های تروریستی شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از رسا، حضرت آیت‌الله ناصر مکارم شیرازی از مراجع تقلید، صبح امروز در آغاز درس خارج فقه خود که با حضور طلاب و روحانیان در مسجد اعظم قم برگزار شد، کشتار شیعیان پاکستان و عراق در هفته گذشته را محکوم کرد.

وی ابراز داشت: در هفته ای که گذشت حدود 500 نفر در پاکستان و عراق از سوی وهابی های وحشی، تندرو و آدمکش شربت شهادت نوشیدند و یا مجروح شدند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با بیان این که این تعداد کشته و مجروح در یک هفته کم نیست، از سکوت و بی تفاوتی مجامع بین المللی و مدعیان حقوق بشر در قبال این گونه جنایات انتقاد کرد و گفت:‌ این نشان می دهد که این برنامه و اقدام همچنان ادامه دارد،‌ دنیا نیز در مقابل آن ساکت است، اگر چنانچه یک نفر از خودشان کشته شود آنچنان رسانه‌ها و بوق‌های تبلیغاتی آنها غوغا و تبلیغ می‌کنند که گویی آسمان به زمین آمده است، اما از کنار پانصد کشته و مجروح در یک هفته بی تفاوت می‌گذرند.

این مرجع تقلید تصریح کرد: گاهی نیز می‌گویند ما محکوم کردیم،‌ اما آیا کافی است؟ آنچه که معروف است این است که دولت عربستان سعودی و قطر پشتیبان مالی و آمریکا نیز مشوق وهابیت است و نشانه های آن نیز ظاهر است.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی خواستار تعیین کمیته حقیقت یاب از سوی مراکز جهانی و سازمان ملل برای بررسی این جنایات و پشت پرده آن شد و خاطرنشان کرد: باید روی این مساله تحقیق کنند که آیا دولت آمریکا، عربستان، قطر و یا احتمالا ترکیه کمک‌های مالی در این زمینه داشته‌اند و اگر ثابت شود، حداقل مجازات‌هایی از سوی سازمان ملل برای این دولت ها تعیین شود.

وی یادآورشد: ما شدیدا این کار و جنایات وحشیانه را محکوم و تاکید می‌کنیم این گونه اقدامات کار افرادی است که از اصول اسلامی، اخلاقی و انسانی دور هستند و پایبند به هیچ چیز نیستند.

استاد برجسته درس خارج حوزه علمیه گفت: همه باید با برادران و خواهران پاکستان و عراقی ابراز همدردی کنیم، ما خودمان در غم آنها شریک می‌دانیم؛‌ شب و روزی بر من نمی گذرد مگر این که که در قنوت نماز و بعد از نماز برای رفع شر اشرار از سر مسلمانان به ویژه پیروان اهل بیت(ع) دعا می‌کنم.

این مرجع تقلید تاکید کرد:در دنیای عجیبی زندگی می کنیم، به نام تمدن بدترین مظاهر توحش انجام می شود و عده ای هم نشسته اند و تماشا می کنند و متاسفانه آرام آرام این مسائل عادی می شود، امیدواریم خداوند ریشه این افراد و حامیان آنها را از عالم هستی قطع کند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که حفظ نظام اسلامی هزینه دارد و باید هزینه آن را بپردازیم، گفت: حفظ نظام اسلامی در دنیایی که این همه افراد لائیک، ضد خدا و ضد اسلام هستند کار آسانی نیست،‌ باید در برابر مشکلات ایستاد و هزینه حفظ نظام را پرداخت.

این مرجع تقلید گفت: در این دنیا یک عده دولت های عربی آسان تسلیم استکبار و دولت های زروگو می شوند و ملت خود را بدبخت می کنند،‌ اما ما باید عزت اسلامی و استقلال خود را حفظ کنیم و تحقق این مساله نیز هزینه دارد.

حضرت آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به مشکل گرانی و اقتصادی کشور خواستار تدبیر مناسب مسؤولان برای حل ریشه ای این مشکل شد و افزود: مشکلات زیاد شده و برخی از مردم زیر بار گرانی کمرشان خم می شود؛ از این رو همه همه دست به دست هم دهند و مردم را نجات دهند.

وی تاکید کرد: این که می گویند ارزاق مردم را برای شب عید تامین کرده ایم کافی نیست؛ ‌باید کاری کنیم افراد ضعیف روی پای خود بایستند و مشکلات به صورت ریشه ای حل شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی با تحسین حضور مردم در عرصه های مختلف دفاع از انقلاب اسلامی و ارزش ها، ابراز داشت: مردم در 22 بهمن لیاقت خود را نشان دادند که مستحق این نعمت هستند و البته خداوند نیز حافظ انقلاب است و ما همواره الطاف الهی را مشاهده کرده ایم و امیدواریم بتوانیم بر مشکلات به ویژه مشکلات فرهنگی، اقتصادی پیروز شویم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.