کمیته عالی انتخابات مصر با اعلام نتایج اولیه دور اول همه پرسی قانون اساسی این کشور اعلام کرد، 57 درصد شرکت کنندگان به قانون اساسی رای مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از ایسنا، دور اول رای‌گیری در 10 استان مصر به پایان رسید و نتایج اولیه همه پرسی قانون اساسی در این کشور اعلام شد که براساس آن از مجموع شرکت کنندگان نزدیک به 57 درصد به پیش نویس قانون اساسی رای مثبت دادند و 43 نیز درصد با آن مخالفت کردند. حوزه‌های رای گیری 11 شب به وقت محلی به کار خود پایان دادند و این در حالی است که قرار بود انتخابات تا ساعت 7 شب ادامه یابد.

مرحله دوم همه‌پرسی قرار است در 18 استان باقی مانده شنبه هفته آینده برگزار شود. در همین حال جبهه نجات ملی متشکل از احزاب و گروه‌های مخالف دولت اعلام کردند که برخی تخلف‌ها در مراحل رای گیری مشاهده شده که از جمله آنها استفاده از برگه‌های تقلبی رای و جوهرهای نامرئی هستند.

عمرو موسی، نامزد پیشین انتخابات ریاست جمهوری مصر که در این انتخابات شرکت کرده بود و از سران مخالفان در مصر محسوب می‌شود از دیگر شهروندان مصری نیز خواست تا با شرکت در انتخابات به پیش نویس قانون اساسی رای منفی بدهند.

وی در صفحه خود در پایگاه اجتماعی توییتر نیز اعلام کرد گزارش‌هایی به دست وی و دیگر رهبران مخالفان رسیده که نشان دهنده تقلب در انتخابات است.

محمد البرادعی، رئیس حزب الدستور و دیگر مخالف سرشناس دولت نیز با شرکت در همه پرسی گفت: ما از ملت مصر می‌خواهیم تا با مراجعه به عقل و وجدان خود برای نجات مصر به پیش نویس قانون اساسی رای منفی بدهند.

ارتش نیز با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که کار رای‌گیری و شمارش آراء در مصر را با دقت کامل دنبال می‌کند و در صورت مشاهده هرگونه تقلب به مراجع مسئول اطلاع داده می‌شود.

پیش‌بینی می‌شود امروز (یکشنبه) مخالفان مصری نشستی را برگزار تا پیامدهای پیروزی جناح حاکم در دور اول همه پرسی را بررسی کنند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.