دبیر اجلاس جهانی اساتید دانشگاه ها و بیداری اسلامی ریشه بیداری اسلامی را در شیوه رهبری امام خمینی(س) دانست و بر وظیفه سنگین اساتید دانشگاه در ادامه این راه تاکید کرد.

اجلاس جهانی اساتید دانشگاه ها و بیداری اسلامی صبح روز دوشنبه 20 آذرماه سال جاری با شعار «پیشرفت، عدالت و مردم‌سالاری دینی» در مرکز همایش های بین المللی صدا وسیما آغاز به کار کرد.

سهراب صلاحی، دبیر نخستین اجلاس اساتید دانشگاه و بیداری اسلامی در حاشیه این اجلاس و در گفتگو با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به تبیین بخشی از دستاوردهای این نشست بین المللی پرداخت و تصریح کرد: حرکت ملت ایران به رهبری امام خمینی(س) در جریان انقلاب اسلامی، ریشه این بیداری است و جمهوری اسلامی احساس وظیفه ای سنگین در قبال کمک به برادران خود دارد.

دبیر نخستین اجلاس اساتید دانشگاه و بیداری اسلامی ساماندهی توانمندی ها و ظرفیت دانشگاه و اساتید مسلمان برای کمک به این حرکت بزرگ را راهکار این اجلاس دانست که در دو حوزه نظریه پردازی و تولید علم بررسی خواهد شد.

وی تصریح کرد: غرب از سال ها پیش خاورمیانه را مورد تهاجم قرار داده و به منظور افزایش نفوذ خود، مهم ترین چالش های نظری را در منطقه ایجاد کرده است. اساتید دانشگاه ها رسالت سنگینی بر عهده دارند و جمهوری اسلامی همانند دیگر حوزه ها در این زمینه نیز پیش قدم شده است.

در مراسم افتتاحیه این اجلاس که با حضور 250 نفر از اساتید دانشگاه‌های غیرایرانی و 350 نفر از اساتید دانشگاه‌های ایران و نیز همسران شهدای هسته ای ایران حضور داشتند، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور کشورمان به ایراد سخنرانی پرداخت و سپس، علی اکبر ولایتی، دبیر کل مجمع جهانی بیداری اسلامی نیز به مهمانان خیر مقدم گفت.

رئیس‌جمهور در این اجلاس با تاکید بر این‌که ما با اشغالگری و استعمار مخالف هستیم، تصریح کرد: عدالت بستر کمال و اعتلای روح انسان است و هر موجودی در این عالم به لحاظ جسمی، فیزیکی و معنوی در شرایط عادلانه رشد می‌کند.

وی با اشاره به اینکه ما با ظلم و اشغالگری مخالف هستیم؛ تاکید کرد: ظلم، شرایط را ناعادلانه می‌کند و فرصت کمال انسان‌ها را می‌گیرد، ظلم هم ظالم را در مسیر کمال ساقط می‌کند و هم مانع کمال دیگران است.

علی اکبر ولایتی نیز در سخنرانی خیر مقدم خویش، با اشاره به پیروزی مقاومت فلسطین علیه رژیم صهیونیستی تصریح کرد: این بار دیپلماسی فعال منطقه‌ای در کنار سلاح مقاومت باعث پیروزی جبهه اسلامی در مقابل جبهه صهیونیستی و غرب شده است.

دبیرکل مجمع جهانی بیداری اسلامی هدف از برگزاری این گردهمایی را هم‌اندیشی و تبادل نظر در خصوص مسائلی منطقه دانست و گفت: حضور استادان، صاحب‌نظران و فرهیختگان در این همایش، فرصت مغتنمی است تا موضوعات بنیادین جنبش بیداری اسلامی از جمله ضرورت‌ نظریه‌پردازی در حوزه‌های مختلف سیاسی‌، اقتصادی و بین‌المللی، به دور از دسته‌بندی‌ها و هیجانات سیاسی جاری و در فضایی کاملاً علمی، مورد بحث و تبادل نظر قرار گیرد.

علی اکبر صالحی وزیر امور خارجه کشورمان هم در ادامه افتتاحیه این اجلاس و در سخنرانی با اشاره به اینکه حرکت به سمت مردم‌سالاری در منطقه با موج بیداری اسلامی تقویت شده است، اظهار کرد: روند بیداری اسلامی آثار قوی خود را بر موازنه قدرت در منطقه برجا گذاشته و تحولات بین‌المللی را شتاب بخشیده است.

وی با بیان اینکه ایران به اصل عدم مداخله در امور داخلی کشورها اعتقاد راسخ دارد، تصریح کرد: رصد تحرکات غربی حاکی از توطئه‌های پنهان در جهت مصادره خاستگاه تحرکات اسلامی در منطقه بوده است و نظام سلطه تمام تلاش خود را به کار بسته تا ماهیت اسلامی این تحرکات را کمتر کند و شعارهایی مانند حقوق بشر یا آزادی غربی را در محتوای آن جایگزین کند.

پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه کشورمان، جمعی از اساتید مسلمان دانشگاههای جهان به ایراد سخنرانی پرداختند.

اجلاس جهانی اساتید دانشگاه ها و بیداری اسلامی متشکل از پنج کمیسیون تخصصی از جمله کمیسیون بررسی بیداری اسلامی، دستاوردهای آن و رابطه قدرت در جهان معاصر، کمیسیون بیداری اسلامی و حکومت‌داری مبتنی بر مردم‌سالاری، کمیسیون‌ بیداری اسلامی، آسیب‌شناسی تهدیدات و فرصت‌های آن و نیز کمیسیون بیداری اسلامی پیشرفت، عدالت اسلامی و هویت اقتصادی و ظرفیت‌های علمی و نظریه‌پردازی در جهان اسلام است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.