سرانجام جنبش مقاومت اسلامی فلسطین ، حماس ، درخواست اسرائیل برای آتش بس را پذیرفت و از دقایقی پیش و بعد از 7 روز جنگ در غزه و سرزمین های اشغالی ، حملات طرفین علیه یکدیگر متوقف شد.
این آتش بس در حالی برقرار شد که رژیم صهیونیستی از روز چهارم جنگ ، سخن از آتش بس به میان آورده بود اما حماس و جهاد اسلامی ، شروطی را برای برقراری آتش بس اعلام کرده بودند.این در حالی است که ارتش اسرائیل ، نیروی زمینی اش را در اطراف غزه مستقر و تهدید کرده بود که حمله زمینی انجام خواهد داد بود.
بازگشایی گذرگاه های مرزی غزه و توقف ترور مسوولان فلسطینی ، مهم ترین پیش شرط مقاومت بود که از سوی اسرائیل پذیرفته شده است.
این آتش بس با وساطت آمریکا و مصر برقرار شده و قاهره ضامن اجرای آن شده است.
در این جنگ ، برای اولین بار در تاریخ مبازرات حماس و جهاد اسلامی با صهیونیست ها ، تل آویو موشک باران شد.
در پی این آتش بس ، شهردار منطقۀ سدیروت که بارها هدف موشک های مقاومت قرار گرفت اظهار داشت: با این آتش بس احساس غرورم را از دست داده ام.
چند روز قبل روزنامه یودیوت آهارانوت اسرائیل نوشته بود: اگر راهی برای حل سیاسی جنگ غزه پیدا نشود بسیاری از ما مجبور خواهیم شد که در ستون آسمانی 2، ستون آسمانی 3 و الی آخر مشارکت کنیم. ستون آسمانی ، نامی بود که ارتش اسرائیل بر عملیات خود نهاده بود.

نقض آتش بس
در پی آتش بس توافق شده ، هواپیماهای اسرائیلی ، منزلی در جبالیا را هدف قرار دادند.
اسرائیلی ها در آغاز جنگ چه گفته بودند
ایهود باراک وزیر دفاع اسرائیل در نخستین روز جنگ در پاسخ به این پرسش که این عملیات تا چه زمانی تداوم خواهد یافت، اظهار داشت که ما در آغاز هستیم و نه پایان؛ این عملیات، بازدارندگی را تقویت کرده و ضمانتی برای آرامش اسراییل خواهد بود.
"ایلی یشای" وزیر امور داخلی رژیم صهیونیستی در اظهاراتی مشابه، گفت: "هدف از این عملیات، بازگرداندن غزه به قرون وسطی است".
"جلعاد شارون" فرزند نخست وزیر پیشین اسرائیل هم در واکنش به مقاومت حماس و جهاد اسلامی در برابر پذیرش آتش بس گفته بود: "غزه نباید از برق، سوخت، حمل و نقل و هر امکانات دیگری برخوردار باشد؛ آنها در چنین وضعیتی خواستار آتش بس خواهند شد".
شبکه 10 تلویزیون اسرائیل هم به نقل از کابینه امنیتی این رژیم اعلام کرده بود: عملیات نظامی تا زمانی ادامه خواهد یافت که حماس بگوید دیگر کافی است!
با این حال ، نهایتاً این تل آویو بود که گفت: دیگر کافی است!

شادی پیروزی در غزه پس از آتش بس با اسرائیل
شماری از مردم منطقه غزه شب گذشته (چهارشنبه) پس از اعلام آتش بس با اسرائیل، به خیابان ها آمدند و ضمن گرامی داشتن یاد کشته شدگان حملات نظامی اسرائیل برای پیروزی کسب شده به شادمانی پرداختند.
در حملات هشت روزه اسرائیل علیه منطقه غزه 152 نفر کشته شدند که بخش زیادی از آنها غیرنظامیان و کودکان بودند. در این مدت برای نخستین مرتبه پس از 20 سال شهر تل آویو پایتخت اسرائیل به وسیله موشک های گروه های مقاومت فلسطینی در غزه، مورد هدف قرار گرفت.
آتش بس میان گروه های فلسطینی در غزه و اسرائیل با میانجیگری مصر و تایید آمریکا، از ساعت 10 و نیم شب گذشته به وقت تهران ، اجرایی شد و دو طرف با پایبندی به آن، عملا به درگیری های 8 روزه پایان دادند.
براساس بخشی از متن این توافق، اسرائیل متعهد شد به قتل سران گروه های فلسطینی پایان دهد و گذرگاه های منطقه غزه را باز نگه دارد و فعالیت عادی عبور و مرور افراد و انتقال کالا در آنها به صورت عادی بازگردد.
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.