خواهرزاده امام موسی صدر در مورد پیگیری‌ها برای اطلاع از سرنوشت امام موسی صدر اظهار کرد: در این باره کم‌کاری‌هایی وجود داشته است، البته خانواده امام موسی صدر اهل شکایت نیستند و خود نیز بیکار ننشسته‌اند؛ امروز نیز فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد و اخبار آن منتشر می‌شود.

به گزارش ایکنا، صادق طباطبایی، خواهرزاده امام موسی صدر، در نشست «امام موسی صدر» که در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، با بیان این مطلب که گروه‌های مختلفی در دهه 60 میلادی در لبنان مبارزه می‌کردند، گفت: جنبش‌های آزادی‌بخش برای رهایی از دو قطب کمونیسم و لیبرالیسم تشکیل شده بود، البته اکثر گروه‌ها انگیزه چپ داشتند و با مبانی مارکسیسم ادعای آزادی‌بخشی داشتند.

وی با اشاره به وضعیت جامعه لبنان در دهه 60 میلادی افزود: کشور لبنان دارای یک دولت مرکزی ضعیف بود، سازمان‌های جاسوسی در لبنان کار می‌کردند، وجه مشترک گروه‌های آزادی‌بخش نیز ضدیت با اندیشه تشیع بود. اندیشه تشیع اندیشه‌ای است که دارای پتانسیل نیرومندی است که می‌خواهد با مبنای اجتهادی انسان را به مبنای خود بازگرداند.

سخنگوی دولت موقت اظهار کرد: در چنین وضعیتی یک طلبه جوان به نام امام موسی صدر از قم به لبنان عزیمت کرد، جامعه شیعی در محروم‌ترین وضعیت قرار داشتند، مسیحیان لبنان بیشترین امتیازات را به خود اختصاص می‌داد و بعد از این گروه، اهل سنت در لبنان جایگاه مهمی داشت.

خواهرزاده امام موسی صدر با اشاره به اقدامات امام موسی صدر عنوان کرد: او به خانه‌های شیعیان مراجعت می‌کرد و از وضعیت زندگی آنها اطلاع پیدا می‌کرد، امام موسی صدر در یک سال با اتومبیل شخصی خود بیش از 130 هزار کیلومتر طی ‌کرد تا به محرومین لبنان رسیدگی کرد.

سخنگوی دولت موقت اظهار کرد: امام موسی صدر معتقد بود باید کار ناتمام سیدجمال را انجام دهد و در حوزه نجف و یا قم نماند، از دید وی سیدجمال یک اشکال داشت یعنی اصلاحات را می‌خواست از طریق سران کشور‌های اسلامی به سرانجام برساند؛ باید وارد اجتماع شد و محرومترین قشر جامعه را به جایگاه حقیقی خود برسانیم و در این صورت محرومین حق خود را از سران ظالم کشور‌های اسلامی خواهند گرفت.

وی با اشاره به اجتهاد نوین امام موسی صدر گفت: او توانست در جامعه متکثر لبنان شیعیان را به جایگاه حقیقی خود برساند، لذا جنبش امل و مجلس اعلای شیعیان لبنان را تشکیل می‌دهد.

سخنگوی دولت موقت عنوان کرد: جامعه لبنان با وجود قومیت‌ها و ادیان مختلف رهبری امام موسی صدر را پذیرفتند، در حالی که امام موسی صدر با آنکه محبوبیت فراوانی داشت اما از اصول خود کوتاه نیامد.

وی با اشاره به نیاز امروز جامعه به امام موسی صدر افزود: رابطه انسان با خود، رابطه انسانی با دیگران و انسان و حسب و موارد دیگر مسائل هستند که امام موسی صدر پیرامون آنها نظریات ارزشمندی دارد.

طباطبایی با ذکر اینکه از دید امام موسی صدر دین والاترین وسیله برای زندگی است، افزود: او معتقد بود باید در پرتو دین کمک به همنوعان کنیم و با ایمان و عمل صالح زندگی خوبی داشته باشیم، کسی که زندگی خوبی نداشته باشد، در آخرت نیز سعادتمند نخواهد بود.

وی با تأکید بر اینکه امام موسی صدر از تفکر شیعی ارتزاق می‌کرد، گفت: او منادی وحدت ادیان در عمل بود و در این کار نیز موفق شد.

در ادامه نشست طباطبایی در پاسخ به این سؤال که راهکار امام موسی صدر برای مقابله با استبدادپروری در زمینه‌های مختلف چه بود، گفت: از دید او آزادی موهبتی الهی است و در جامعه محروم از آزادی هیچ استعدادی شکوفا نمی‌شود و هیچ کس نیز نمی‌تواند خدمتی کند.

وی اضافه کرد: امام موسی صدر مطبوعات را محراب خدمت به انسان‌ها می‌دانست که در برابر جامعه وظیفه روشنگری دارد و جامعه نیز در برابر اصحاب رسانه وظیفه‌ای دارند، حتی در اوج قدرت نیز بیشترین خدمت را به کسانی می‌کرد که بیشترین مخالفت‌ها را با او داشتند.

دانشجویی از طباطبایی در مورد علت ناپدید شدن امام موسی صدر سوال کرد و وی گفت: یکی از مشکلات آن روز لبنان حضور پناهندگان فلسطینی به لبنان بود، البته حرکت‌المحرومین دربرگیرنده محرومین لبنان و فلسطین بود، امام موسی صدر به فلسطینی‌ها می‌گفت خودتان برای آزادی سرزمینتان تلاش کنید زیرا اعراب می‌خواهند با شما معامله کنند.

وی ادامه داد: طرحی از طرف شوروی مطرح شد مبنی بر اینکه 300 هزار نفر از فلسطینی‌ها در جنوب لبنان اسکان داده شوند، این طرح از سوی گروه‌های چپ عقیدتی در فلسطین حمایت می‌شد و قذافی نیز از نظر مالی از این طرح حمایت کرد، اما امام موسی صدر این طرح را به مصلحت مردم لبنان و فلسطین نمی‌دانست، زیرا در این صورت بسیاری از شیعیان آواره می‌شدند و اسرائیل به بهانه حضور فلسطینی‌ها در جنوب لبنان این بخش را از لبنان جدا می‌کرد.

طباطبایی عنوان کرد: امام موسی صدر در سفرهای مختلف برای توجیه کردن سران کشورهای اسلامی و افشای توطئه طرح اسکان فلسطینی‌ها در لبنان انجام داد، سفارتخانه لیبی در لبنان در سال 57 دعوت‌نامه‌ای از سوی قذافی برای امام موسی صادر کرد، و امام موسی صدر به لیبی سفر کرد، اما هیچ گاه از این کشور خارج نشد، زنده ماندن قذافی می‌توانست وضعیت امام موسی صدر را روشن کند، اما با مرگ او امیدها از میان رفت.

وی در مورد پیگیری‌ها برای اطلاع از سرنوشت امام موسی صدر افزود: توقع ما بسیار بیشتر از این بوده، کم‌کاری‌هایی وجود داشته است، البته خانواده امام موسی صدر اهل شکایت نیستند و خود نیز بیکار ننشسته‌اند، امروز نیز فعالیتهایی صورت می‌گیرد و اخبار آن منتشر می‌شود. ما امروز به حیات یا شهادت امام موسی صدر نمی‌توانیم موثق استناد کنیم، اما اخبار هر دو نیز وجود دارد، اما از همه مهمتر معرفی آرمان و سلوک امام موسی صدر است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.