یک اسلام شناس فرانسوی اظهار داشت: امروز مسحیت در جهان مرده است و هیچ بازگشتی نخواهد داشت و کلیساها در اروپا مهجور مانده‌اند.

نشست بیداری اسلامی با حضور فعالان فرهنگی مشهد، در مؤسسه حیات طیبه این شهر مقدس برگزار شد.

در این نشست رشید بن عیسی، اسلام شناس فرانسوی(الجزایری الاصل) و حجت الاسلام اصفهانی، استاد دانشگاه امام صادق(ع) تهران به ایراد سخنرانی پرداختند.

در ابتدا رشید بن عیسی گفت: در قرن های گذشته انقلابی به تمام معنای کلمه در الجزایر روی داد و این انقلاب برای رسیدن به نتیجه و حرکت رو به رشد به سوی اسلام و مبارزه با استعمار بود، زیرا الجزایر مستعمره فرانسه بود و همه مسؤولان حکومت به سران فرانسوی وابسته بودند.

وی با بیان این که امام خمینی(ره) در شرایط علمی و معنوی جامعیت داشتند و حائز شرایط رهبری بودند، تصریح کرد: انقلاب اسلامی ایران در جهان زلزله و سیل عظیمی ایجاد کرد، به طوری که و وزیر دفاع آمریکا در آن زمان گفت «بزرگترین زلزله در عصر حاضر را انقلاب اسلامی ایجاد کرد».

این فعال علمی فرهنگی در یونسکو در بخشی دیگری از سخنانش خاطرنشان کرد: امروز مسحیت در جهان مرده است و هیچ بازگشتی نخواهد داشت و کلیساها در اروپا مهجور مانده‌اند و مسحیان راهی جز روی آوردن به اسلام ندارند، زیرا خداوند در دیدگاه مسیحیت نابود شده است؛ این حرکت امروزی که در منطقه مشاهده می شود که مسلمانان می‌جنگند و با حاکمان ظالم خود ستیزه می کنند، همه به جهت بیدار شدن مسلمانان و صدور انقلاب شکوهمند اسلامی است و می توان بیان داشت که احتمال رجوع به زمان حکومت های قبلی تقریبا غیر ممکن است.

در ادامه حجت الاسلام اصفهانی بیان داشت: بیداری اسلامی را می توان از وجوه مختلفی مورد بررسی قرار داد؛ تعابیر مختلفی از بیداری اسلامی توسط جناح‌ها شنیده شده است؛ به بیان دیگر بیداری اسلامی که رهبر معظم انقلاب آن را تببین کرده اند در امتداد بیداری اسلامی است که امام راحل بر آن تأکید کردند زیرا امام راحل(ره) منشأ انقلاب اسلامی را بیداری اسلامی می دانند.

وی با ذکر این که منشا بیداری اسلامی در اندیشه امام راحل یک منشا انسانی نیست و این امر در کشورهای منطقه به وضوح دیده می شود، ابراز کرد: آن چیزی که مد نظر امام راحل بود، بحث بیداری اسلامی با رویکرد تحول در قلوب است؛ امام خمینی می فرمایند «اگر در ایران افرادی به خیابان می آمدند و می خواستند شعاری بدهند با برخورد نظام سلطه به سرعت پس زده می شدند» و همچنین می فرمایند «این اتفاق چیزی نیست جز تحول در قلوب و عالم ارواح که تصرفی انسانی است این که شاه بیرون شد این به سبب آن چیزی است که خداوند متعال در ارواح انسان های کشور روی داد».

این استاد دانشگاه تهران اذعان داشت: اگر در کل تاریخ بشر مطالعه کنیم در می یابیم که انقلاب شکوهمند اسلامی تنها به اختیار انسان ها نبوده بلکه دارای پشتوانه‌ای الهی بوده است و اگر ما این تحولات را نپذیریم نمی توانیم تناقض اتفاقات در عالم را با یکدیگر جمع کنیم.


آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.