مراسم با شکوه بیست و دومین سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) روز جمعه در مسجد بایراکلی بلگراد برگزار شد که در آن جمع کثیری از مسلمانان صربستان، مسلمانان کشورهای اسلامی، ایرانیان مقیم بلگراد و اعضای نهاد های ایرانی در صربستان حضور داشتند.

'ابوالقاسم دلفی' سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد در این مراسم با شکوه قبل از خطبه های نماز جمعه در سخنان خود ضمن پاسداشت یاد امام راحل، بزرگترین یادگار ایشان را جمهوری اسلامی ایران دانست که بر دو اصل محتوای دینی و رای مردم استوار است.

دلفی افزود: امام خمینی تلاش کرد تا مدلی از حکومت جهانی اسلام را برای مسلمانان جهان به نمایش بگذارد، حکومتی که مبتنی بر اعتقادات دینی بوده و مستقل از قدرت های استکباری جهان باشد.

وی ادامه داد: این مدل سال ها به حیات خود ادامه داده است و همواره به عنوان الگویی خود را فرا راه حرکت های مردم در کشورهای جهان اسلام ارائه نموده است، حرکتی که به مسلمانان نشان می دهد که چگونه بایستی برای آینده خود و بخاطر دینشان بپاخیزند.

سفیر ایران اسلامی در بلگراد افزود: این حرکت بر اساس مبانی اسلام شکل گرفت و به همین علت از همان ابتدا دشمنان بسیاری را در برابر خود دید که نمی خواستند این جمهوری نوپا به اهداف خود برسد، اما ملت ایران با ایثار جان خود از این نظام محافظت کردند و نشان دادند که تحریم اقتصادی و فشار سیاسی نمی تواند مانع این حرکت شود.

سفیر جمهوری اسلامی ایران در بلگراد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: انقلاب اسلامی ایران همواره حمایت خود را از مسلمانان جهان اعلام داشته است؛ قبل از انقلاب اسلامی حکومت وقت با رژیم غاصب اسرائیل روابط رسمی داشت، ولی انقلاب اسلامی ایران در همان ابتدای پیروزی، روابط خود را با این رژیم منحوس قطع و سفارت فلسطین را به عنوان نماینده مردم آن سرزمین در ایران پذیرفت و دفاع از آرمان های مردم فلسطین و دفاع از همه مسلمانان جهان، به یکی از آرمان های استراتژیک جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد.

وی افزود: سفارش امام خمینی (ره) همواره آن بود که مسلمانان با وحدت در کنار یکدیگر حرکت کنند و ایشان راز پیروزی مسلمانان را در وحدت کلمه می دانستند.

'عبدالله نومان' استاد صرب دانشگاه الهیات استرالیا و امام جمعه موقت بلگراد نیز در این مراسم ضمن تجلیل از امام خمینی (ره) گفت: یک خدا، یک پیامبر ، یک کتاب آسمانی و یک دین همه مسلمانان جهان را به هم پیوند داده است و مسلمانان کشورهای ایران، پاکستان، آفریقا و سایر کشورها به شرطی پیروز هستند که با هم وحدت داشته باشند.

وی در ادامه اصل بقای مسلمانان را وحدت آنان دانست و اینکه ملاحظه ای جز الله نداشته باشند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.