بیست و چهارمین کنفرانس تقریب مذاهب اسلامی با موضوع "راهکارهای اندیشه ای و کاربردی تحقق تقریب مذاهب اسلامی و هفته وحدت"برگزارشد.به همین مناسبت پایگاه اطلاع رسانی جماران گفتگویی با "شریف حسینی قاسمی" استاد دانشگاه دهلی انجام داده است که آن را با هم می خوانیم:

نقش امام خمینی(س) در وحدت جهان اسلام را چگونه ارزیابی می کنید؟

امام خمینی با پیروزی انقلاب اسلامی موج جدیدی میان کشورهای منطقه ایجاد کرد. وحدت میان ملت های اسلامی برای زندگی مسالمت آمیز و به دور از تفرقه و اختلاف از اساسی ترین اقدامات ایشان بود.در واقع توجه به آرا ، عقاید و نظرات ملت و هدایت آنها در مسیری صحیح از ویژگیهایی ایشان بود .

از نظر شما برای وحدت میان شیعه و سنی چه بایدکرد؟

باید به عقاید ومذاهب یکدیگر احترام بگذاریم.همه ما مسلمان هستیم و در بسیاری از موارد با یکدیگر متحد و مشترکیم.نباید بگذاریم که اختلاف سیاستمداران اتحاد ما را از بین ببرد.در واقع یکی از اصلی ترین ترفندهای مخالفان جهان اسلام دامن زدن به موضوعاتی چنینی و رواج اختلاف مذهبی میان برادران شیعه و سنی است. آنها تا به امروز در اجرای طرح های خود ناکام مانده اند.چنین همایش ها و نشست هایی حتما بازتاب های بسیاری در دیگر کشورهای اسلامی و غیر اسلامی ایجاد خواهد کرد.

با توجه به نقش رسانه ها و سازمان های غربی در افزایش موج اسلام هراسی، چگونه می توان این موج را مهار کرد؟

چرا فکر می کنید باید جلوی این موج گرفته شود؟ این کار برای رسانه های غربی تازگی ندارد.آنها از دیرباز این رویه را آغاز کرده اند و تا امروز نیز ادامه داده اند. ما مسلمانان تاریخ و ریشه ای قدیمی داریم. هزاران شرق شناس و مورخ در این باره مطالب گوناگونی نوشته اند. ما با کتاب هایمان آنان را متقاعد کرده ایم که اسلام از دیدگاه آنها بسیار مغرضانه و غلط تصور می شود. آنها اسلام واقعی را نمی بینند. در واقع نمی خواهند که حقیقت ناب اسلام را بپذیرند. بنابراین آنچه که بیان می کنند زاییده تخیلات و بازتاب افکار منفی خودشان است . جهان اسلام اکنون بسیار گسترش یافته است . مسمانان در هر کجای این جهان، حتی در کشورهای غربی وجود دارند و زندگی می کنند. خود آنها مبلغی متعهد در ترویج احکام اسلامی هستند. از یک طرف موج اسلام هراسی در غرب شروع می شود و از طرف دیگر شاهد اسلام خواهی در کشورهای اروپایی هستیم. این روند همچنان ادامه دارد، این سناریو بازیگرانی متفاوت اما کارگردانی یکسان دارد.

آیا چنین کنفرانس ها و همایش هایی می تواند در پیشبرد اهداف اسلامی واشاعه فرهنگ اسلامی در میان مسمانان و غیرمسلمانان موثر باشد ؟

قطعا همین طور است. چنین کنفرانس هایی بارتاب های بسیار گسترده ای در جهان ایجاد خواهد کرد.نمایندگان مختلف از کشورهای گوناگون با یکدیگر به بحث و گفتگو می نشینند.عقاید وافکارشان را مورد ارزیابی قرار می دهند.در همین گفتگوها طرح های جدید شکل می گیرد. راهکارهایی مناسب اجرا می شود. من امروز در این کنفرانس با پانزده نماینده مختلف گفتگو کردم .از عقاید آنان مطلع شدم.همین گفتگوها باب بحث ها و مقالات جدیدی را می گشاید و نظرات جالبی ارائه می شود.

آینده جهان اسلام را چگونه ارزیابی می کنید؟

آینده جهان اسلام همیشه روشن است و این اصلی انکارناپذیر است. با اشاعه فرهنگ اسلامی و افزایش اسلام خواهی در کشورهای مختلف جهان ، مسلمانان زمام امور را به دست می گیرند و ابرقدرتهای استعمارگر برای همیشه از بین خواهند رفت.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.