درهفته ای که گذشت به دلیل اینکه آخرین هفته سال میلادی بود،اکثر منابع خبری درجهان به بررسی سالی که گذشت واتفاق های مهم آن وازسوی دیگرتحلیل آنها ودرضمن گمان زنی درمورد سال آینده پرداختند.اما درکناراین امرهمچنان ماجراهای کشورساحل عاج در اکثرروزها خبراول رسانه های جهان بود،ازسوی دیگر حرافی های لیبرمن،وزیرامورخارجه رژیم صهیونیستی موجب شد که همچنان بحث اختلاف آنکارا وتل آویو داغ بماند،این درحالی که ازجمله پیش بینی های تحلیل گران درمورد وضعیت افغانستان وپاکستان درسال آینده برای جامعه جهانی بود وبلاخره بحث مادام العمرشدن ریاست جمهوری علی عبدالله صالح وهمچنین تشکیل کمیته ای دردولت جدید عراق برای حل مشکل خطوط مرزی ایران وعراق.


بی ثباتی درساحل عاج
از یک ماه پیش که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ساحل عاج اعلام و خشونت ها آغاز شد، بیش از صد و هفتاد نفر کشته شده اند. "لوران باگبو" رئیس جمهوری فعلی ساحل عاج که نپذیرفته است در رقابت های ریاست جمهوری شکست خورده، حاضر نیست از سمت خود کناره گیری کند. باگبو گفته است که پیروزی" اوتارا "مشروعیت ندارد و دو رقیب به طور جداگانه به عنوان رئیس جمهوری ساحل عاج سوگند یاد کرده اند.طرفداران باگبو در ابیجان گفته اند به هتل محل اقامت اوتارا حمله خواهند کرد. در همین حال، سازمان ملل رسانه های دولتی ساحل عاج را متهم کرده که علیه اوتارا گزارش های تحریک آمیز منتشر می کند. اوتارا در حال حاضر در هتلی در ابیجان، پایتخت ساحل عاج محبوس شده است.درنتیجه این وضعیت هزاران نفر از خشونت های ناشی از بی ثباتی سیاسی در ساحل عاج به کشورهای همسایه فرارکرده اند. کمیته های بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر تقاضای یک میلیون دلار کمک مالی برای این کشورها کرده اند. این سازمان های بین المللی گفته اند که پول درخواست شده صرف کمک به بالغ بر چهل و پنج هزار نفری خواهد شد که به کشورهایی مانند گینه و لیبریا گریخته اند. درهمین حال هیاتی سه نفره متشکل از رئیسان جمهور سه کشور آفریقایی بنین، کیپ ورد و سیرالئون پس از سفر به ساحل عاج با لوران باگبو و اوتارا دیدار و گفت‌وگو کردند تا بدین وسیله مانع از آغاز هر گونه اقدام نظامی علیه باگبو شوند و مناقشه در ساحل عاج بدون افزایش مناقشه‌های دیگری پایان یابد. تحلیلگران معتقدند که بحران در ساحل عاج آزمونی مهم برای گروه‌ها و رهبران منطقه‌ای در آفریقا محسوب می‌شود. باگبو تاکنون از واگذاری قدرت امتناع کرده است و اعلام کرده که در مقابل فشارها ایستادگی می‌کند. سازمان جامعه اقتصادی کشورهای غرب آفریقا اعلام کرده است که در حال دادن اولتیماتوم نهایی به باگبو است و به نظر می‌رسد که این سازمان هیچ راهی در صورت عدم واگذاری قدرت از سوی باگبو به جز اقدام نظامی ندارد. حامیان باگبو معتقدند که صحبت از دخالت نظامی، اعلام جنگ علیه دولت باگبو با حمایت دولت‌های غربی است. در تصاویر تلویزیونی در ساحل عاج نیز کانال‌های تلویزیونی حامیان باگبو را که در حال حمل پلاکاردهایی به حمایت از باگبو هستند و علیه کشورهای غرب اعتراض می‌کنند، به تصویر می‌کشند. حمایت‌های عمومی از باگبو نیز همزمان با سرکوب معترضان در ساحل عاج با هدف تثبیت قدرت وی ممکن است کاهش یابد. در شهر ابیجان، مهاجمان مسلح به خانه‌های حامیان اوتارا به صورت شبانه حمله می‌کنند. صدای شلیک گلوله نیز اغلب شنیده می‌شود و هنوز هم درگیری‌های خیابانی در ساحل عاج وجود دارد. براساس اعلام سازمان ملل تاکنون حداقل 173 تن در حوادث پس از انتخابات ساحل عاج کشته و بیش از 200 تن دیگر زخمی شده‌اند و تاکنون 500 تن نیز دستگیر شده‌اند.


اختلاف ترکیه واسرائیل ادامه دارد
پس از حمله رژیم صهیونیستی به ناوگان آزادی و کشتار فعالانی که برای یاری رساندن به مردم محاصره شده غزه به این منطقه رفته بودند ترکیه ازاسرائیل خواست تا به خاطراین عملش ازآنکارا عذرخواهی کند.درغیراین صورت روابط ترکیه واسرائیل تیره خواهد بود.اما اسرائیل تاکنون این کاررا نکرده است وروابط آنها نه تنها گرم نیست، بلکه تا حدی تیره است که ترکیه درسال میلای که گذشت، مانورسالیانه اش با اسرائیل را نیزبرگزارنکرد.اما دراین میان مقامات اسرائیل مرتب به این تیره شدن روابط واکنش نشان داده اند وازهمه بیشتر آویگدور لیبرمن، وزیر امور خارجه‌ی اسراییل است که روزی نیست که ساکت ازکناراین ماجرا بگذرد.ولی سخنان وی به تحلیل ناظران سیاسی یک حسن برجسته دارد وآن این است که او وجهه حقیقی اسراییل را نشان می‌دهد و با اظهارات خودجوش و در عین حال وقیحانه‌اش آنچه را که بین اکثریت اسراییلی‌ها در قبال فرایند صلح و یا همسایگان عرب در جریان است، بیان می‌کند. لیبرمن درهفته گذشته اعلام کرد که هرگز از ترکیه برای جنایتی که کماندو‌های دریایی اسراییل در آب‌های دریای مدیترانه علیه کشتی‌های ناوگان آزادی مرتکب شده‌اند و به کشته شدن 9 فعال ترک منجر شده عذرخواهی نمی‌کند.وی در نشستی که با هدف تشریح اساس، ارزش‌ها و اخلاق دیپلماتیک برگزار شده می‌گوید که درخواست ترکیه از اسراییل مبنی بر عذرخواهی رسمی از این کشور مقابل عادی سازی روابط درخواستی وقیحانه است. علاوه بر آن رهبر حزب افراطی اسراییل بیتنا از دولت ترکیه می‌خواهد به دلیل حمایت از "تروریسم" عذرخواهی کند. این دشمنی اسراییل در قبال ترکیه تصادفی نیست ،مخالفت رجب طیب اردوغان، نخست وزیر این کشور با تجاوز ظالمانه‌ی اسراییل علیه مسلمانان محاصره شده و گرسنه در قفس بزرگ غزه است. آن هم در شرایطی که رهبران عرب سکوت اختیار کرده و یا بسیاری از آن‌ها با این جنگ از طریق بستن مرزها و یا دادن فرصت به تزیپی لیونی، وزیر امورخارجه سابق اسراییل برای اعلام این جنگ از پایتخت مصر همدستی نمودند. موضع‌گیری‌های اردوغان و اکثریت مردم ترکیه حامی مردم محاصره شده غزه و مخالف محاصره این منطقه است؛آن هم زمانی که اکثر رهبران عرب با ریشه‌های عربی و اسلامی‌شان این مساله را فراموش کرده و دشمنان اسراییل دشمنان آن‌ها و دوستان اسراییل نیز دوستانشان شده‌اند.ازنظرتحلیل گران منطقه لیبرمن درس وقاحت و اردوغان درس شرف و ملی گرایی را به رهبران عرب داده است.اسراییل قوی است زیرا اعراب ضعیف هستند و خود را در پشت گزینه صلح فاسد پنهان کرده‌اند. آن‌ها نمی‌جنگند مگر آن‌که آمریکا دستور جنگ دهد، دشمن آن‌ها را تعیین کند و برای نجات اقتصاد شکست خورده‌اش به آن‌ها دستور خرید اسلحه دهد.


سا ل 2011 ومشکلات اوباما درافغانستان وپاکستان
باراک اوباما، رییس‌جمهور آمریکا، از زمان تحویل گرفتن دولت دستور اعزام بیش از 50 هزار نیروی کمکی را صادر کرد. این اقدام برای جلوگیری از پیشروی طالبان و توسعه‌ی نیروهای دولت افغانستان و در نتیجه آمادگی برای آغاز خروج نیروهای نظامی در سال 2011 بوده است‌. بنابراین هم اکنون 140 هزار نیروی ناتو در خاک افغانستان حضور دارند که دو سوم از این تعداد آمریکایی هستند. این درحالی است که سال 2010 به عنوان مرگبارترین سال برای نیروهای خارجی درافغانستان نامیده شده است که در آن طبق آمارها دست کم 707 سرباز خارجی یا به عبارتی به طور متوسط دو سرباز در روز کشته شدند. درهمین حال سازمان ملل اعلام کرد‌، در 10 ماهه‌ی نخست سالی که گذشت تعداد کشته‌شدگان غیرنظامی افغان نسبت به همین دوره در سال 2009، 20 درصد درصد افزایش یافت. تعداد یورش‌های طالبان در شمال و غرب با افزایش مواجه بوده است. کشتارها و ربوده شدن نیروهای امدادی غرب، بسیاری از مناطق روستایی افغانستان را که از مشکلات اجتماعی و فقر گسترده رنج می‌برند، دچار مشکل کرده است.
این درحالی است که طبق یک ارزیابی از هم پیمان کلیدی آمریکا (پاکستان) که در محتوای گزارشی افشا گرانه‌ از وب سایت ویکی لیکس منتشر شد،‌ "هیچ مقدار پول کمکی نمی‌تواند پاکستان را حتی متقاعد به توقف پشتیبانی از طالبان افغانستان نماید". با این حال اوباما ضمن جلب توجه آمریکا به مرور محتاطانه‌ی اتفاقات یک سال گذشته، خاطرنشان کرد، استراتژی در راستای اهداف بوده و پیشرفت حاصل شده برای کاهش معقول نیروهای آمریکایی در ماه ژوئیه‌ی سال 2011 دلیل مناسبی به نظر می‌رسد.هنوز چهار سال فرصت باقی است تا جامعه‌ی بین المللی مسئولیت‌های امنیتی را به دولت افغانستان تحویل دهد. این درحالی است که حتی پترائوس،‌ ژنرال آمریکایی که در ماه ژوئن جانشین استنلی مک کریستال شد، در خصوص دستیابی به موفقیت تا سال 2014 ابراز تردید کرده و اذعان داشته که طالبان از برخی مناطق ریشه‌کن و در مناطق دیگر ظاهر می‌شود. ازسوی دیگرواشنگتن با وجود حملات هوایی روز افزون به خاک پاکستان، همچنان کمربند قبیله‌ای این کشور در مرز افغانستان را خطرناک‌ترین مکان دنیا در نظر می‌گیرد. طبق یک گزارش‌ آماری طی حدود 100 حمله‌ی هوایی از اول ژانویه سال جاری بیش از 650 تن جان خود را از دست داده اند؛ در حالی که آمار سال گذشته حاکی از 45 حمله و 420 کشته است. با این حال به نظر می‌رسد کاهشی در تعداد افراطیونی که قصد حمله به غرب دارند، وجود نداشته است. ازسوی دیگرازنظرتحلیل گران منطقه ای دولت‌های افغانستان و پاکستان در عمل ضعیف‌تر از هر زمان دیگری هستند و فساد در آن‌ها به رغم حمایت مالی بی‌چون و چرا در قالب میلیاردها دلار از سوی واشنگتن فراگیر شده است. این درحالی است که براساس اسناد ویکی لیکس،کارل ایکنبری، سفیر آمریکا در یکی از مکاتبات خود نوشته که کرزای فردی "متوهم"، "ضعیف" و "ناآشنا با پایه‌های بازسازی کشور" است. این موضوع پرسش‌های بسیاری در خصوص اینکه آیا واشنگتن بدون داشتن یک شریک مستحکم در کابل می‌تواند موفق شود، بوجود آورده است. همچنین درمورد پاکستان محبوبیت آصف علی زرداری، رئیس جمهور این کشور، پس از آن که سیل مصیبت باری در حدود یک پنجم از خاک این کشور را زیر آب برد و 21 میلیون سیل‌زده را بر جای گذاشت، دچار افول شد. با این اوصاف پاکستان در حال حاضر شاهد مشکلات دیگری همچون رکود اقتصادی است. این درحالی است که دولت ضعیف زرداری کنترلی بر ارتش ندارد و ارتش تحت فشار آمریکا وادار به انجام عملیات علیه طالبان افغانستان و شبکه‌ی حقانی در وزیرستان شمالی می‌شود.


تشکیل کمیته ترسیم مرزهای ایران و عراق
دولت جدید عراق یک کمیته جدید به ریاست "هوشیار زیباری " وزیر خارجه این کشور تشکیل داده است تا مسئله ترسیم مرزها با ایران را بررسی کند. همچنین "احمد شیحانی " مشاور نخست‌وزیر عراق در امور خارجی اعلام کرد که "نوری امالکی " نخست‌وزیر عراق یک کمیته وزارتی جدید برای ترسیم مرزها با ایران را تشکیل داده است و این امر یکی از اولویت‌های برنامه دولت جدید است. این کمیته شامل وزارت خارجه، وزارت کشور، وزارت دفاع و شوراهای استانداری استان‌های مجاور ایران است و کمیته مذکور فعالیت خود را از هفته آتی آغاز خواهد کرد. پیش از این با بوجود آمدن بحث هایی درمورد چاه های نفت درمرزدوکشورواختلاف برسربهره برداری ازآنها،دولت عراق اعلام کرده بود که تا زمان تشکیل دولت جدید در این کشور، ترسیم مرزها با ایران را به تاخیر می‌اندازد. ایران و عراق در طول مرز مشترک خود دارای 5 میدان نفتی مشترک هستند.همچنین یکی ازموارد اختلاف درموردمرزهای آبی بود که شیحانی پیش از این در این‌باره گفته بود که پس از انجام توافق‌های لازم با تهران، مرزهای آبی میان دو کشور بار دیگر ترسیم شود. درهمین حال وی گفت، حدود اروندرود با نظارت سازمان ملل و طبق اقداماتی بین‌المللی و پس از توافق ایران و عراق در این‌باره ترسیم خواهد شد. ضمن اینکه طرف ایرانی نیز از این پیشنهاد استقبال کرده است و موافقت خود را منوط به اقداماتی کارشناسی به دور از متغیرات سیاسی دانسته است. ایران و عراق در سال 1975 میلادی با واسطه الجزایر، قراردادی را با همین نام امضا کردند که آخرین تغییرات مرزی تهران و بغداد در آن دیده شده بود.


رئیس جمهورمادام‌العمر
قائم مقام دبیر کل حزب حاکم یمن در دیداری مطبوعاتی از طرح مادام‌العمر کردن ریاست علی عبدالله صالح در یمن پرده برداشت و رسما اعلام کرد که این حزب قصد دارد صالح را رئیس جمهوری مادام‌العمر یمن اعلام کند. "سلطان برکانی " اعلام کرد که حزب حاکم در یمن قصد دارد علی عبدالله صالح رئیس جمهوری این کشور را رئیس مادام‌العمر یمن اعلام کند.درهمین رابطه مخالفان و احزاب مخالف حزب حاکم در یمن این اقدام دولت یمن را کودتایی علیه دموکراسی اعلام و بشدت از آن انتقاد کردند.این در حالی است که علی عبدالله صالح از هم‌پیمانان جدی دولت آمریکا و دولت عربستان سعودی است که به بهانه مبارزه با تروریسم و گروهک القاعده میدان عملی وسیع و اختیاری کامل به نیروهای آمریکایی در این کشور داده است.
چندی پیش نیز به دستور آمریکا اعلام شد که دولت یمن قصد دارد به دلیل آنچه مبارزه با گروهک القاعده اعلام شد، در چند شهر این کشور پایگاه‌های نظامی تاسیس کند. درهمین حال دولت علی عبدالله صالح با همپیمانی آمریکا و دولت سعودی بشدت شیعیان و گروه الحوثی را تحت فشار قرار می‌دهد. سلطان برکانی ،قائم مقام دبیر کل حزب "کنفرانس مردمی " حاکم بر یمن، در دیداری خبری درهفته گذشته اعلام کرد، قصد داریم علی عبدالله صالح را رئیس جمهوری مادام العمر یمن اعلام کنیم.چندی پیش نیز محتوای آنچه اسناد ویکی‌لیکس خوانده می‌شود نشان داد که علی عبدالله صالح در توطئه‌ای علیه مردم خود، به آمریکا اختیار عمل کافی داده است تا برخی نقاط در یمن را بمباران کند.برکانی همچنین اعلام کرد،حزب کنفرانس مردمی تلاش می‌کند که اختیارات ریاست جمهوری رئیس جمهور را درباره انتخابات لغو و صالح را رئیس جمهور مادام‌العمر اعلام کند. در مقابل، عبدالرزاق هجری، نماینده پارلمان یمن از حزب "دیدار مشترک " سخنان برکانی را بازگشت نظام دیکتاتوری دانست که یمنی‌ها در سپتامبر سال 1962 آن را سرنگون کردند .هجری تصریح کرد که آنچه برکانی اعلام کرده است، کاملا روشن است که به معنای نابودی مبارزه مردان یمنی و فرزندان رشید آن است که برای برپایی نظامی جمهوری‌خواه و دموکرات قیام کردند. علی عبدالله صالح که از 17 ژوئن سال 1978 تا سال 1990 قدرت در حکومت شمال یمن را در دست داشت، از آن پس تا کنون رئیس جمهوری یمن یکپارچه شده است و قدرت را در دست دارد.


اتفاقات برجسته سالی که گذشت
معمولا سالها است که رسانه های جهان درروزهای پایانی سال به بررسی اتفاقات برجسته سال گذشته می پردازند وضمن گفت وگو با تحلیل گران به پیش بینی آینده دست می زنند.حتی برخی رسانه ها ازاین فراتررفته نظر رمال ها وفال گیران را نیزدرمورد آینده می آورند. هرچند این عمل غیرعلمی وباورناپذیراست،اما روح کنجکاو بشرکه آینده همواره برای او همچون سیاهچاله های کیهانی است،مشتاق است که درمورد روزهایی که درپیش رو دارد،اطلاعاتی کسب کند تا آگاهانه ترپا به آینده بگذارد.اما ازاتفاقات برجسته سال میلادی که گذشت می توان از حمله به کاروان حامل کمک‌های بشردوستانه برای مردم محاصره شده غزه موسوم به "ناوگان آزادی" نام برد. اگرچه این حمله رسوایی بزرگی برای این رژیم به بارآورد، ولی بازهم هم‌چون اقدامات گذشته صهیونیست‌ها، تنها محکومیت و انتقاد و صدور چند قطعنامه غیرالزام آور را به همراه داشت .همچنین درسال گذشته دررابطه با رژیم صهیونیستی در این سال مذاکرات مستقیم صلح میان تشکیلات خودگردان فلسطین و رژیم صهیونیستی ازسرگرفته شد، اما ادامه سیاست‌های توسعه طلبانه و ‌شهرک‌سازی‌های صهیونیست‌ها مانع از تحقق هرگونه پیشرفتی در این روند شد.ازسوی دیگر شبه جزیره کره نیز تا آستانه جنگ رفتند و تنش‌ها میان دو کره همچنان ادامه دارد و انتظار می‌رود که این تنش‌ها در سال 2011 نیز ادامه داشته باشد. یکی دیگر از رویدادهای برجسته و منحصر به فرد سال 2010 انتشار اسناد محرمانه وزارت خارجه آمریکا از سوی سایت ویکی‌لیکس بود. اگرچه پدیده ویکی لیکس پنجره‌ای را به روی پشت‌پرده اهداف و مقاصد سیاست‌مداران باز کرد، اما هم‌چنان ابهامات بسیاری در زمینه چگونگی انتسار این اسناد و ابعاد مختلف این پدیده وجود دارد. درهمین سال چین با پشت سر گذاشتن آلمان به عنوان بزرگترین صادر کننده جهان معرفی شد. زلزله هفت ریشتری، هائیتی را لرزاند. آمار کشته شدگان این حادثه مرگبار 230 هزار نفر ثبت شد. علی حسن المجید معروف به علی شیمیایی، پسر عموی صدام، به اتهام دستور انجام حمله شیمیایی در حلبچه به مرگ محکوم شد. مردم عراق در انتخابات پارلمانی و همه پرسی در مورد توافق‌نامه شرایط نیروهای خارج در این کشور شرکت کردند.اما تشکیل دولت جدید عراق که دردنیا بی سابقه بود،نه ماه طول کشید.شورش‌ها در قرقیزستان با فرار قربان‌بیک‌ باقی‌اف از این کشور ادامه یافت. دولت وی سرنگون شد و معترضان کنترل ساختمان پارلمان را به دست گرفتند. بیش از 1000 تن نیز در شورش‌ها کشته شدند. رزا آتونبایوا ریاست دولت موقت را بر عهده گرفت. روسای جمهور آمریکا و روسیه معاهده جدید استارت را در پراگ جمهوری چک امضا کردند. هواپیمای حامل لخ کاچینسکی و تنی چند از مقامات ارشد لهستان در روسیه سقوط کرد و 96 سرنشین این هواپیما کشته شدند. حزب محافظه‌کار دیوید کامرون در انتخابات انگلیس پیشتاز شد، اما نتوانست اکثریت را به دست آورد و دیوید کامرون توانست با نیک کِلگ رهبر حزب لیبرال دموکرات‌ها ائتلاف جدیدی را تشکیل دهد. آمریکا و روسیه 10 جاسوس روس را در ازای چهار عامل آمریکا که در مسکو زندانی بودند، ‌معاوضه کردند. مردم ترکیه به اصلاحات در قانون اساسی این کشور رای مثبت دادند تا در سیستم قضایی و اختیارات ارتش اصلاحات انجام شود. جوانترین فرزند کیم جونگ ایل رهبر کره شمالی سمت‌هایی را در حزب‌ حاکم برای خود تضمین و خود را به عنوان رهبر آینده کره شمالی معرفی کرد. جمهوری خواهان توانستند در انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا کرسی‌های زیادی را به دست آورند و اکثریت مجلس نمایندگان را از آن خود کردند. آنگ سان سوکی، رهبر مخالفان در میانمار، پس از سپری کردن هفت سال زندانی خانگی آزاد شد. روسیه و قطر به عنوان میزبانان جام جهانی 2018 و 2022 انتخاب شدند. دور دوم انتخابات پارلمانی مصر در میان اعتراضات گسترده مخالفان به وقوع تقلب، برگزار شد.


انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.