مجموعه ای ازآثارهنری اسلامی که ازکشورها وموزه های مختلف همچون موزه ملی ایران گردآوری شده است درکشوربرزیل به نمایش درآمد.
این نمایشگاه که عنوان "هنروتمدن اسلامی"را دارد شامل 400 اثراست که ازکشورهای مراکش،مالی،موریتانی،لیبی،لبنان،بورکینافاسو،ایران، نیجریه وبرزیل درمرکزفرهنگی برزیل درشهر"ریودوژانیرو"به نمایش درآمده است.
این نمایشگاه قراراست که درشهرهای "سائولوپائولو" و"برازیلیا" نیز به نمایش درآید.اشیاء به نمایش درآمده توسط "پائولو دانیل فاراه" سازمان داده شده و براساس دیدگاه های زیبایی شناسانه ،مواد به کار رفته،روش واهمیت هریک ازاشیاء انتخاب شده است.
سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری 57 اثروموزه ملی ایران نیزپنج تخته فرش را برای نمایش به این نمایشگاه به امانت داده اند.
"آزاده اردکانی" رییس موزه ملی ایران می گوید:"دوره زمانی آثار ارسال شده به این نمایشگاه متعلق به دوران اولیه اسلامی تا دوره پهلوی می شود."
یکی ازسالن های نمایشگاه به قرن هشتم هجری تعلق دارد که درآن مجسمه ها،زیورآلات واشیاء دیگربه نمایش درآمده است.
بخش دیگری ازنمایشگاه اختصاص به ارائه آثارخوشنویسی دارد که شامل سبک های گوناگون این هنربرروی سنگ ،چوب،پارچه،فلز، پاپیروس،پوست آهو وسرامیک است.
برگزارکنندگان براین اعتقاد هستند که این نمایشگاه بیانگرماهیت واقعی جهان هنراسلامی برای مخاطبان برزیلی خواهد بود.
پیش بینی می شود که این نمایشگاه یک میلیون بازدید کننده برزیلی درسه شهراین کشورداشته باشد.نمایشگاه ریودوژانیرو تا 26 دسامبر سال 2010 وسپس این نمایشگاه به شهر سائولوپائولو منتقل شده و درانجا از17 ژانویه تا 29 مارس سال 2011 به نمایش درخواهد آمد.
همچنین این نمایشگاه دربرازیلیا،پایتخت کشوربرزیل از25 آوریل تا 10 جولای سال 2011 برگزارخواهد شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.