دبیرکل جنبش حزب الله لبنان شب گذشته در کنفرانسی خبری مهم با نشان دادن اسناد دست داشتن رژیم صهیونیستی در ترور نخست وزیر فقید لبنان به ارائه جزئیات طرحهای خطرناک این رژیم برای به راه انداختن جنگ داخلی و فتنه مذهبی پرداخت.

سید حسن نصر الله دبیر کل حزب الله لبنان جمع آوری اطلاعات و شواهد کافی برای توجیه اتهام به رژیم صهیوینستی برای دست داشتن در ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان در سال 2005 را به نمایش گذاشت.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی و اطلاع جماران به نقل از شبکه العالم، سید حسن نصرالله دوشنبه شب در یک کنفرانس مطبوعاتی دلایل و مدارک مصوری را درباره
عملیات جاسوسی رژیم اشغالگر برای زیرنظر گرفتن رفت و آمدهای رفیق حریری از سالها قبل از ترور وی تا ساعاتی قبل از اجرای این عملیات ارایه کرد.
دبیرکل حزب الله لبنان اظهار داشت: در حادثه سپتامبر سال 1993 حزب الله به مناسبت سالروز امضای پیمان اسلو تظاهراتی برگزار کرد که دولت لبنان به نخست وزیری رفیق حریری با آن مخالفت و به سمت تظاهر کنندگان تیراندازی کرد و شماری از تظاهر کنندگان در این حادثه شهید شدند و از اینجا میان حزب الله و حریری خصومتی ایجاد شد.
نصرالله افزود:رژیم صهیونیستی از این اختلاف بهره برد و از طریق مزدوران خود تلاش کرد حریری را قانع کند که حزب الله به دنبال طرح ریزی جهت ترور او است و در این
زمینه وارد مرحله اجرایی شده و "عماد مغنیه" از رهبران حزب الله را متهم کرد.
دبیر کل حزب الله در ادامه گفت:در سال 1996 میلادی دستگاه امنیت مقاومت لبنان یک جاسوس رژیم صهیونیستی به نام "احمد نصرالله" را مورد پیگرد قرار داد که از مراکز و خانه
های ضاحیه و جنوب لبنان فیلم برداری می کرد.وی افزود: این جاسوس رژیم صهیونیستی در تحقیقات اعتراف کرد که با یکی از شخصیت های ذیربط تماس گرفته و به وی گفته است که از نزدیکان به عماد مغنیه هستم و با هدف گمراه کردن این شخصیت ذیربط به او اطلاعات و داده های دروغینی راجع به حزب الله دادم و گفتم که باید از این جنبش برحذر باشد.سید حسن نصرالله گفت: همه می دانند که دشمنی اسراییل با مقاومت بسیار شدید است و برای دشمن صهیونیست مهم است که از هر فرصتی برای سرکوب مقاومت یا خلع سلاح آن استفاده کند.
سید حسن نصرالله در ادامه با اشاره به اعترافات دیگر مزدوران گفت: چرا کمیته بین المللی تحقیق نیامد با این جاسوس و سایر جاسوسهایی که به مسائل مشابهی اعتراف کردند بنشیند تا به ارتباط احتمالی این مزدور با افسر مسئول خود و دیگر مزدورانی که در عملیات دیگری دست داشتند پی ببرد. از سوی دیگر می بینیم که یک شاهد دروغین در لبنان پیدا شد و بر اساس اظهارات وی چهار افسر بلندپایه لبنانی به مدت چهار سال در زندان ماندند و افسران بلندپایه سوری به وین احضار و بازجویی شدند و حتی در دمشق از این افراد بازجویی شد اما اطلاعاتی با این اهمیت و دهها اعتراف مشابه دیگر مورد توجه جامعه بین المللی و دولت لبنان و هیچ کس قرار نگرفت تا از افسران اسرائیلی که این مزدوران را هدایت می کنند بازجویی شود تا مشخص شود آنها در لبنان چه می کنند و قصد دارند چه کسانی را مانند شخصیتهای قبلی، بکشند.
دبیر کل حزب الله لبنان گفت: چرا اسرائیل رفت و آمدهای سمیر جعجع و سعد حریری را زیر نظر گرفته بود؟ این سئوال در واقع پاسخی است به این سئوال که چرا (بعد از ترور
حریری) شماری از رهبران گروه چهارده مارس ترور شدند؟ زیرا باید عده ای از رهبران این گروه کشته می شدند تا بهتر بتوان سوریه و متحدانش و مقاوت لبنان را متهم کرد.دبیر کل حزب الله لبنان خاطرنشان کرد: اسرائیل در شرایطی به دنبال جمع آوری اطلاعات درباره رفت و آمد سیاستمداران لبنانی به قهوه خانه های جبیل بود که همه می دانند افرادی مانند محمد فنیش یا محمد رعد یا شیخ نعیم قاسم (هر سه از رهبران حزب الله) به این قهوه خانه ها رفت و آمد ندارند. اکثر سیاستمدارانی که به این مناطق رفت و آمد دارند از رهبران گروه چهاردهم مارس هستند.
سید حسن نصرالله گفت: این مسئله نشان می دهد اسرائیل که از نظر ما قاتل نخست وزیر رفیق حریری در اوایل سال 2005 است، قصد داشت با ترور رئیس شیعه پارلمان لبنان در
همان سال بین شیعیان و سنی ها در لبنان فتنه انگیزی کند ولی خدا یکبار دیگر لبنان را حفظ کرد.
دبیر کل حزب الله لبنان افزود: نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که این بمب گذاری در سال 2005 صورت گرفت و کار اسرائیل بود.
سید حسن نصرالله گفت: آیا کمیته بین المللی تحقیق از محمود رافع درباره اسرائیلی هایی که به ورود آنها به لبنان کمک می کرد سئوال کرده است؟ بویژه در همان سالی که ترورهای
زیادی در لبنان صورت گرفت. دبیر کل حزب الله لبنان گفت: کسانی که خواستار پی بردن به حقیقت در خصوص ترور رفیق حریری و سایر ترورهای صورت گرفته در لبنان هستند باید تحقیقات را از این افراد شروع کنند نه از شاهدان دروغین.
سید حسن نصرالله گفت: بازداشت جاسوسهای مهم در بخش مخابرات و اعترافات آنها نشان می دهد که دشمن اسرائیلی سیطره فنی گسترده ای بر بخش مخابرات لبنان دارد و نیازی
ندارد که این جاسوسها را در ارتباط با جزئیات به کار بگیرد زیرا خدمات فنی که این مزدوران ارائه کردند کافی است که دشمن اسرائیلی به اهداف مورد نظرش برسد.

وی افزود: نتیجه قطعی این است که اسرائیلیها سیطره فنی بر صحنه لبنان به ویژه از طریق بخش مخابرات و شبکه تلفن همراه داشتند و توانسته اند هر شخص و هر هدفی را شنود کنند و محل دقیق حضور او را مشخص کنند و رفت و آمدهایش را به صورت دقیق زیر نظر بگیرند تا اگر بخواهند بتوانند او را ترور کنند. این مسئله بعد از بازداشت های اخیر که نشان داد دشمن در بخش مخابرات نفوذ کرده است، شکل قطعی به خود گرفت.
دبیرکل حزب الله لبنان افزود: اسرائیل از مهمترین سازندگان هواپیماهای جاسوسی است و چنین هواپیماهایی را به ترکیه، روسیه ، هند و دیگر کشورها در جهان می فروشد، چرا که
در این بخش فناوری پیشرفته و بسیار بالایی دارد.
وی خاطرنشان کرد: این هواپیماها در لبنان از اماکن مورد نظر مانند، منازل، جاده ها، خودروها و مسیرهای موجود تصویر برداری می کنند و شناسایی های هوایی با برخی از
اطلاعات جزئی دیگر تکمیل می شود.
سید حسن نصرالله پس از پخش برخی تصاویر خاطرنشان کرد: این تصاویر نشان می دهد که عملیات شناسایی جاده منتهی به این منطقه، برای زمینه چینی عملیات امنیتی انجام شده
است. تاکنون ما به یقین نمی دانیم، آیا در کنار آن جاده مکانی زیرزمینی برای عبور آب وجود داشته، آیا قرار بود در آنجا علیه نیروهای مقاومت بمب گذاری شود یا آیا قرار بود یکی از فرماندهان مقاومت ربوده شود؟

دبیر کل حزب الله افزود: ما تصاویری را درباره آمادگی اسرائیلی برای ترور حریری در اختیار داریم اما درباره خودروی برادری که هدف قرار گرفته و مکان انفجار خودروی او تصویری نداریم، چرا که با وجود اینکه هواپیمای شناسایی در زمان انفجار وجود داشت اما امکان داشت که با امکانات رمزگذاری تصاویر را ارسال می کرد که برای ما دریافت آن امکان نداشت، از این رو تصاویری که پخش می شود تصاویری است که اسرائیل در ترور رفیق حریری از آنها استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: دوستان ما صدها ساعت را برای بررسی این فیلم ها وقت صرفت کردند و آنها را با تصاویر ماهواره های مطابق دادند و از افرادی که شناختی درباره مناطق مختلف به ویژه مناطقی که ما درباره آنها شناخت زیادی نداشتیم کمک گرفتند. از طریق این تحقیقات به نتایج بسیار هم و قابل توجهی رسیدیم.
سید حسن نصرالله تاکید کرد: اگر نتایجی را که به آنها رسیده ایم با اقداماتی که پیش از این درباره آن سخن گفته ایم کنار یکدیگر بگذاریم، ما را به اتهام علیه اسرائیل سوق می دهد.
وی گفت: تصاویری از هواپیماهای جاسوسی دشمن اسرائیل را نشان خواهیم داد که بیشتر آنها برفراز بیروت پرواز کرده اند. این تصاویر که به شما نشان خواهیم داد همه اسناد نیست، چرا که نیازمند وقت زیادی است بلکه نمونه های جاسوسی هوایی اسرائیل در زمان های مختلف و نه در یک زمان است.
سید حسن نصرالله با بیان اینکه این شناسایی ها از اواخر دهه 90 تا اوایل سال 2000 تا 2005 ادامه داشته، گفت: مشاهده خواهید کرد که مکانی که هواپیماهای جاسوسی اسرائیل آن
را رصد می کنند از زوایای مختلف و متعدد بررسی می کنند و چنین نیست که به طور اتفاقی و برای جمع آوری اطلاعات کلی تصویربرداری کنند، بلکه این تصاویر بر روی برخی از پیچ های جاده ها و مناطق مشخصی متمرکز شده است که به گفته کارشناسان شناسایی دارای ابعاد اجرایی برای یک عملیات است. این فیلم به شهر بیروت و جاده بین بیروت و تفریحگاه رفیق حریری در منطقه فقرا و شهر صیدا مربوط می شود.

در ادامه تصاویری از هواپیمای جاسوسی اسرائیلی درباره شهر بیروت پخش شد که نریتور آن در توضیح تصویر گفت: تصویر به بررسی راه های که رفیق حریری در بیروت، شمال منطقه نهرالکلب، پیچ جاده به طرف منطقه فقرا و صیدا مربوط می شود. تصویر ماهواره ای شهر بیروت است که دایره های موجود قصر اقامت رفیق حریری در منطقه قریطم و مقر سابق دولت در منطقه صنائع است و مقر جدید دولت و نقطه ترور رفیق حریری است. تصویر کلی مقر دولت در منطقه صنایع را مشاهده می کنیم.هواپیمای جاسوسی اسرائیلی مقر دولت را در این منطقه تصویربرداری می کند. و در این تصویر بر راه های اطراف آن در خیابان حمراء تمرکز شده است. همچنین در آن طرف مقر دولت به پارک صنائع تمرکز شده است.سید حسن نصرالله پس از نمایش این تصاویر گفت: ما بر این باوریم که این تصاویر و فیلم ها در زمان های مختلف و از زوایه های متعددی گرفته شده است و امکان ندارد که اتفاقی تصویر برداری شده باشد.وی افزود: این تصاویر در برابر هر کارشناسی قرار داده شود، تاکید می کند که کسی که اقدام به چنین تصویر برداری می کند، در حال برنامه ریزی برای عملیات است.سید حسن نصرالله خاطرنشان کرد: ما اطلاعات موثقی داریم که به تحرکات دشمن در روز چهارده فوریه 2005، مربوط می شود.
سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود گفت: هر سازمان بین المللی که به دنبال تحقیق در این باره باشد می توانند جدول پرواز ها را از خود اسرائیلی ها که اگر آماده اعتراف باشند، دریافت کنند در غیر این صورت کشورهای دوست دارای رادارهای منطقه ای هستند که همه تحرکات هوایی را ثبت و ضبط می کنند دریافت می کنند. می توان با تحقیق جدی در این باره به این جدول دست یافت.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.