اکنون زمان سختی در اقتصاد عربستان سعودی است این کشور با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می کند در حالی که برای چشم انداز 2030 نیز هیچ آینده خوبی پیش بینی نمی شود.

روز به روز نشانه های بیشتری از پریشانی و هرج و مرج در عربستان دیده می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، پایگاه اینترنتی لوبلاگ در گزارشی نوشت: اکنون زمان سختی در عربستان سعودی است. رکود طولانی در قیمت نفت در حال آسیب زدن به اقتصاد این کشور است. کشورهای همسایه عربستان درگیر خشونت هستند. نیروی هوایی عربستان 19 ماه است که یمن را درگیر مرگ و نابودی کرده اند و هیچ چشم اندازی برای پایان این جنگ دیده نمی شود. رقابت منطقه ای این پادشاهی با ایران تمامی تصمیم گیری های این کشور را در امور بین المللی تحت الشعاع قرار داده است. در داخل این کشور داعش تا حدی منسجم و فشرده درحال گسترش است که پلیس سعودی یک شماره تلفن اورژانسی مستقیم (990) را تعیین کرده و از خانواده ها خواسته در صورتی که فرزندانشان تلاش داشتند برای پیوستن به این گروه به سوریه سفر کنند، با آن تماس بگیرند. رسانه های اجتماعی با شکایت هایی عمدتا از سوی افرادی ناشناس، از شیوه مدیریت کشور توسط خانواده حاکم روبرو هستند.

نباید گفت که عربستان سعودی به لحاظ سیاسی بی ثبات و یا با بحران فوری مواجه است. سعودی ها به طور کلی مردم صبوری هستند، و از اختلال نفرت دارند. اما در مجموع، دولت این کشور با آزمونی برای تست توانایی خود برای مدیریت کشور در حالی رو به رو است که قدرت از یک نسل از خانواده آل سعود به نسل بعدی در حال انتقال است. رکود اقتصادی بدترین مسئله است.

نشانه هایی از پریشانی

یک بازدید کننده و یا گردشگر می تواند تمامی نشانه های دوران سخت اقتصادی را در سراسر پایتخت این کشور مشاهده کند: ساختمان های خالی، رکود ساخت و ساز، تجهیزات آماده به کار اما بلا استفاده، مغازه های تعطیل. کاهش شدید قیمت نفت و در نتیجه انقباض در مخارج دولت، طراوت و چالاکی را از اقتصاد عربستان ربوده است. قدرت خرید میلیاردها دلار کاهش یافته است.

در گذشته یک کاهش جزئی در قیمت نفت در نهایت با یک مدیریت درست اصلاح می شد و دولت را قادر می ساخت از رکود خارج شود، در برابر سختی ها عایق بندی شود، و هزینه ها را ثابت نگاه دارد. این بار دولت اعلام کرده است که اوضاع فرق دارد و سیاست های اقتصادی توسط قیمت نفت تعیین نمی شوند. دولت حقوق و پاداش کارمندان بخش دولتی را کاهش داده، قراردادهای ساخت و ساز به ارزش میلیاردها دلار را لغو کرده، و اعلام کرده از سال آینده برای وضع مالیات بر ارزش افزوده بر یک جمعیتی که از دیرباز مالیات نداده اند، برنامه هایی دارد. اما تصمیم عربستان سعودی در نشست اخیر سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) برای کاهش تولید به منظور تقویت بهای نفت، پیام قوی ارسال می کند که بحران پولی ممکن است به برخی تجدید نظرها در این سیاست جدید منتهی شود.

این پادشاهی به طور همزمان در یک برنامه بلند پروازانه بازسازی اقتصاد خود را از بالا به پایین آغاز کرده است و یک بنیاد جدید در شرکت های خصوصی، سرمایه گذاری خارجی، انباشت سرمایه، و تا حد زیادی افزایش بهره وری نیروهای کار از جمله زنان ایجاد کرده است.

چشم انداز 2030

این برنامه که به عنوان چشم انداز 2030 شناخته شده، ممکن است به لحاظ سیاسی خطرناک باشد زیرا ارتباط اساسی بین حاکمان و حکومت را تغییر می دهد. مردم عربستان سعودی از دیرباز معامله ملی اعمال شده توسط «عبدالعزیز آل سعود» را پذیرفته اند که طی آن از حقوق خود محروم می شوند، اما در برابر ناتوانی سیاسی تسلیم می شوند چرا که دولت، امنیت و یک زندگی راحت را برای آنها فراهم می کند. در حال حاضر از آنها خواسته شده صرف نظر از قیمت نفت، خودشان کارهای خودشان را انجام دهند و به دولت کمتر اتکا کنند. در واقع، چشم انداز 2030 اعلام می کند که عربستان سعودی دیگر با پول های باد آورده زندگی نخواهد کرد.

چشم انداز 2030 در ماه آوریل توسط «محمد بن سلمان» معاون ولیعهد و پسر 31 ساله ملک سلمان که به سرعت در حال تبدیل شدن به قوی ترین مرد در عربستان سعودی است، معرفی شد. او وزیر دفاع است، اما یک کمیته بین سازمانی را ریاست می کند که تمامی برنامه ریزی های اقتصادی و تصمیم گیری ها را کنترل می کند. اگر چشم انداز 2030 شکست بخورد، او هم شکست خواهد خورد.

مصاحبه با طیف گسترده ای از مدیران تجاری، دانشگاهیان، روزنامه نگاران، و مقامات دولتی نشان می دهد که چشم انداز 2030 زمانی که معرفی شد در ابتدا با شور و شوق عمومی مواجه شد، اما با مشخص شدن واقعیت ها، این اشتیاق هم کاهش یافت.

گسترش چشم انداز

به نظر می رسد شاهزاده محمد در گسترش چشم انداز 2030 در خارج از کشور بهتر از داخل عمل کرده است. او مصاحبه های گسترده ای با نشریات خارجی تجاری مانند اکونومیست داشته و به چندین پایتخت تجاری از جمله شهر «واشنگتن» سفر داشته و در مورد طرح های خود صحبت کرده است. کاری که وی فراموش کرده انجام دهد سفر در داخل عربستان سعودی و تلاش برای دیدار با مردم عادی و توضیح دادن به آنها در مورد اهداف این طرح و دلیل آسیب هایی است که به آنها باید وارد آید.

یکی از تلاش ها برای جلب رضایت عموم نتیجه معکوس داده است. مقامات ارشد در تلویزیون عربستان ظاهر شدند تا در مورد چشم انداز 2030 صحبت کنند اما با مدیریت نادرست نظرات بیشتر بینندگان را خشمگین کردند. «خالد اراج» وزیر خدمات شهری گفت که بازده کارکنان دولتی بیش از یک ساعت در روز نیست، اما آنها شغل خود را یک حق می دانند. «محمد التویجری» معاون وزیر اقتصاد نیز گفت که بدون اقدامات ریاضتی، این پادشاهی در سه تا چهار سال برشکسته می شد.

هیچ یک از مصاحبه شوندگان پیش بینی نکردند که چشم انداز 2030 و یا برنامه تحول ملی به طور کامل اجرا شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.