تیمی که رئیس جمهور جدید آمریکا در حال گرد هم آوردن است کارنامه منفی در قبال ایران و برجام دارند.

دولت کنونی آمریکا 48 روز فرصت دارد تا تلاش کند هر گونه اقدام ترامپ در جهت باطل کردن برجام و یا آسیب زدن به آن را دشوارتر نماید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، نشریه «واشنگتن فری‌ بیکن» در گزارشی نوشت: برخی منابع نزدیک به انتصابات «دونالد ترامپ» می گویند رئیس جمهور منتخب تیم امنیت ملی را گرد هم آورده که به شدت مخالف توافق هسته ای سال گذشته با ایران هستند و این مسئله نشان می دهد که باید در انتظار تغییر بزرگی در مخالفت با تلاش‌های پایانی دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور کنونی در حفظ توافق هسته ای پیش از خروج از کاخ سفید بود.

بر همین اساس، ترامپ چهره‌ های سرشناس مخالف توافق هسته ای را برای احراز سمت ‌های مهم امنیت ملی در دولت خود از جمله شورای امنیت ملی کاخ سفید، سیا و وزارت دفاع در نظر گرفته است.

این فهرست شامل افرادی چون ژنرال «جیمز ماتیس» به عنوان وزیر دفاع، «مایک پومپئو» به عنوان رئیس سیا و «مایکل فلین» به عنوان مشاور امنیت ملی است.

یک منبع مطلع گفت: «بر هیچ کس پوشیده نیست که فلین ایران را کشوری در نظر می گیرد که در ائتلاف جهانی با رقبای دشمن، در تلاش برای تضعیف منافع آمریکا است. او در دوره جنگ عراق بود و به خوبی می‌ داند که چگونه نیروهای نیابتی ایران ده‌ ها نظامی آمریکا را کشته ‌اند و او مدعی است که ایران آمریکایی ‌ها را در جهان نشانه گرفته‌ است.»

این منبع افزود: «تا زمانی که ایران دشمن آمریکا باشد، رئیس جمهور این کشور تلاش خواهد کرد افرادی را منصوب کند که بداند منافع ملی کشور را در این زمینه تامین می کند.»

دیگر کاندیداهای بخش امنیت ملی ترامپ شامل «کی.تی مک فارلند» تحلیلگر کهنه کار بخش امنیت ملی و مفسری است که علنا از ایران و توافق هسته ای انتقاد کرده است، و «یلیم پوبلت» که به مدت دو دهه به عنوان کارمند کمیته امور خارجی کنگره فعالیت کرده است.

این منبع گفت: «آشکار است که ترامپ رویکردهای اساسا متفاوتی را در زمینه سیاست خارجی و امنیت ملی در مقایسه با دولت کنونی در پیش می ‌گیرد.» وی افزود: «انتخاب پومپئو برای ریاست سیا و ژنرال فلین به عنوان مشاور امنیت ملی و ژنرال ماتیس به عنوان وزیر دفاع نشان می دهد که دولت جدید قصد ندارد همچون دولت پیشین در حاشیه جهانی قرار بگیرد.»

این منبع گفت انتخاب پوبلت پیامی است که نشان می دهد رئیس جمهور بعدی در مورد بازنگری رویکرد سیاسی خود در قبال ایران جدی است. انتخاب وی نشان می دهد که دولت بعدی می خواهد رویکرد این کشور در قبال ایران و کوبا را تغییر دهد.

پوبلت نقش کلیدی در معرفی تحریم ها علیه ایران داشت و یکی از کارمندان ارشد کمیته امور خارجی بود زمانی که این تحریم ها برای قانونی شدن امضا شد.

این منبع توضیح داد: «وی یکی از معماران اصلی تحریم های کنونی ایران است و تجارب وی در خاورمیانه قطعا روابط این کشور را با تل آویو تقویت خواهد کرد.»

این انتخاب ها در بخش سیاست خارجی در حالی صورت می گیرد که کنگره هفته گذشته به تمدید 10 ساله تحریم های اقتصادی ایران رای مثبت داد.

با توجه به این مهره ها در دولت ترامپ، انتظار می رود تحریم ها علیه این کشور به بهانه های مختلف از جمله آزمایش موشک های بالستیک و اقدامات تحریک کننده در خلیج فارس تشدید شود.

دولت آینده آمریکا به طور محتمل باید اقدام ‌های دولت اوباما در لغو تحریم ‌ها و پرداخت‌ های نقدی به ایران را قطع نماید.

«مارک دوبوویتز» مدیر اجرایی بنیاد «دفاع از دموکراسی» گفت: «دولت اوباما 48 روز فرصت دارد تا تلاش کند هر گونه اقدام ترامپ در جهت باطل کردن برجام و یا آسیب زدن به آن را دشوارتر نماید.»

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.