شماری از دانشجویان ایتالیایی در پی برگزاری یک همه پرسی تاریخی، در خارج از پارلمان این کشور دست به اعتراض زدند و با بازداشت از سوی پلیس مواجه شدند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از روزنامه اکسپرس، اعتراضات مقابل پارلمان ایتالیا زمانی آغاز شد که 100 دانشجوی چپ گرای طرفدار برگزیت در پایتخت این کشور تجمع کردند و از دولت ایتالیا خواستند تا به نتیجه همه پرسی احترام بگذارد. بر این اساس، به دنبال رای «نه» مردم به اصلاحات، «ماتئو رنتسی» نخست وزیر این کشور باید استعفا دهد.

این در حالی است که استعفای نخست وزیر ایتالیا تا روز جمعه و پس از تصویب قانون بودجه به تعویق افتاده است.


دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری ایتالیا در بیانیه ای اعلام کرده است که «سرجو ماتارلا» رئیس جمهور ایتالیا در دیدار با رنتسی از وی خواسته است تا روز جمعه و زمان تصویب قانون بودجه در سمت خود باقی بماند.

«میشل سوگارلی» 27 ساله یکی از دانشجویان سازماندهنده این اعتراضات یکی از کسانی بود که بدون هیچ اتهامی توسط پلیس دستگیر شد.

او گفت: «برگزیت رای علیه اروپا نبود بلکه رای علیه اتحادیه اروپا بود که قدرت را از مردم گرفته و علیه منافع آنها تصمیم گیری می کند.»

«پیترو» دانشجوی 27 ساله نیز به خبرنگاران گفت: «اکنون لحظه ای است که نخبگان ممکن است سقوط کنند. مردم قربانیان اقتصادی بیشتر نمی خواهند در حالی که دولت به دنبال حفظ منافع بانک ها و شرکت های بزرگ است.»

«لورنزو» یکی دیگر از دانشجویان که یکی از سخنرانی های اعتراضی را ایراد کرده بود، از مقامات به دلیل واکنش های تهاجمی شان به این اعتراضات انتقاد کرد.


او گفت: «همه در مورد جوانان صحبت می کنند اما زمانی که ما فریاد می زنیم، نتیجه این طور می شود. من فکر نمی کنم اتحادیه اروپا چند سال دیگر بیشتر دوام آورد. همه در ایتالیا از این اتحادیه متنفرند. این اتحادیه در حال فروپاشی است و من امیدوارم این اتفاق زودتر رخ دهد.»


با انتشار نتایج قطعی همه پرسی مشخص شد که 40.89 درصد رای «آری» و 59.11 درصد رای «نه» به صندوق های رای در ایتالیا انداختند.

پس از استعفای رسمی رنتسی از مقام نخست وزیری، تصمیم نهایی بر عهده رئیس جمهوری است. سران جنبش «پنج ستاره» ایتالیا اعلام کرده اند خواستار برگزاری انتخابات با استفاده از قانون انتخابات جاری بوده و از هم اکنون خود را برای تشکیل دولت پنج ستاره آماده می کنند.

«بپه گریلو» رهبر این جنبش ضمن ابراز خوشحالی از نتیجه همه پرسی، خواهان برگزاری هرچه زودتر انتخابات با استفاده از قانون «ایتالیکوم» شده و اعلام کرد برنامه دولت جدید پنج ستاره به زودی تدوین و در پایگاه اینترنتی این جنبش منتشر خواهد شد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.