رئیس جمهور جدید آمریکا زمانی وعده داده بود تمام تلاش خود را برای تحقق صلح میان رژیم صهیونیستی و فلسطینی ها از طریق مذاکره میان طرفین به کار خواهد گرفت؛ اما شواهد موجود چیز دیگری می گوید.

رئیس جمهور منتخب آمریکا به زودی کار خود را به عنوان یک دوست برای اسرائیل و احتمالا «بهترین دوست» این رژیم آغاز خواهد کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، مجله گلوبال ریسرچ در گزارشی نوشت: آنچه رئیس جمهور منتخب آمریکا می گوید و آنچه واقعا انجام خواهد داد، هنوز نامشخص باقی مانده است. با این حال، اظهارات ترامپ در مورد اسرائیلی ها و فلسطینی ها، در گذشته سوالات مهمی را ایجاد کرده است. فلسطینی ها چه در کرانه باختری، نوار غزه و چه در جاهای دیگر نگرانی های مشروعی در مورد دولت ترامپ دارند که قرار است از 20 ژانویه 2017 کار خود را آغاز کند. ترامپ به زودی کار خود را به عنوان یک دوست برای اسرائیل و احتمالا «بهترین دوست» آن آغاز خواهد کرد.

اعضای جناح راست کابینه اسرائیل در مورد پیروزی ترامپ بسیار امیدوارانه صحبت کرده اند.

ترامپ گفته است که او به نفع اسرائیل 1000 درصد مبارزه خواهد کرد. بنابراین چنین وعده ای برای فلسطینی ها و برای خاورمیانه به طور کلی به چه معناست؟ به نظر می رسد که دولت ترامپ بدون توجه به همسایگان عرب، از اقدامات اسرائیل دفاع کند.

در دولت ترامپ کمک های امنیتی آمریکا به اسرائیل افزایش قابل توجهی خواهد داشت.

قطعا بسته کمک های ترامپ به اسرائیل از قرارداد 10 ساله اوباما با این رژیم بالغ بر 38 میلیارد دلار پیشی خواهد گرفت. در 15 سپتامبر پایگاه خبری جوئیش اینسایدر گزارشی را با این عنوان منتشر کرد که «مشاور ترامپ: کمک های امنیتی به اسرائیل محدود به تفاهم نامه نخواهد بود» که بر آن اساس «دیوید فریدمن» مشاور ترامپ به جوئیش اینسایدر گفته بود: «کمک های امنیتی به اسرائیل به 38 میلیارد دلار تعیین شده محدود نمی شود.

وی گفت: «در دولت ترامپ سطح همکاری های استراتژیک و تاکتیکی بین دو طرف در سطح بی سابقه ای خواهد بود.

کمک به اسرائیل قطعا در دولت ترامپ افزایش خواهد یافت. آیا این به معنای درگیری بیشتر با دشمنان اسرائیل از جمله فلسطین، حزب الله و یک جنگ بزرگ احتمالی علیه ایران خواهد بود؟ ترامپ ژنرال بازنشسته جیمز «سگ دیوانه» ماتیس را به عنوان وزیر دفاع خود نامزد کرده است. او زمانی در یک سخنرانی در مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی (CSIS) در شهر «واشنگتن دی سی»، ایران را «متخاصم ترین بازیگر در خاورمیانه» خوانده بود. آیا اگر ترامپ نتواند توافق هسته ای ایران را تغییر دهد، به اسرائیل برای حمله به ایران چراغ سبز نشان خواهد داد؟ ارائه کمک های امنیتی نامحدود بدان معنی است که اسرائیل می تواند تبدیل به مهره ای تهاجمی تر نسبت به پیرامون خود شود و این به معنای یک مهره خطرناک تری در جهت تشدید درگیری ها در خاورمیانه است که می تواند اوضاع را تحت ریاست جمهوری ترامپ از کنترل خارج کند.

حمایت ترامپ از گسترش شهرک سازی های

در تاریخ 3 مه 2016 روزنامه دیلی میل با ترامپ مصاحبه ای داشت و از او در مورد تمایل اسرائیل برای گسترش شهرک سازی ها سوالاتی را پرسید. او گفت که نتانیاهو باید همچنان رو به جلو حرکت کند زیرا فلسطینی ها هزاران موشک به سرزمین های یهودی شلیک کرده اند.(!)

در اینجا بخشی از این مصاحبه ارائه می شود:

در پاسخ به این پرسش که آیا باید در ساخت و سازهای جدید در سرزمین های اشغالی وقفه ای ایجاد شود یا خیر، ترامپ پاسخ داد: «خیر، من فکر نمی کنم، چرا که من فکر می کنم اسرائیل باید همچنان حرکت رو به جلوی خود را حفظ کند. نه، من فکر نمی کنم که لازم باشد در این کار وقفه ای ایجاد شود. موشک ها به سمت اسرائیل شلیک شده اند. با این حال من بسیار دوست دارم در مورد صلح مذاکره شود. بسیاری از مردم می گویند که توافق امکان پذیر نیست. اما منظور من صلح پایدار و نه صلحی است که تنها دو هفته طول بکشد و بعد آنها دوباره موشک پرتاب کنند. بنابراین خواهیم دید که چه اتفاقی می افتد.»

او ادامه داد: «من مذاکرات صلح را خیلی دوست دارم. من فکر می کنم که این مذاکرات باید تمام وقت باشد.»

مذاکرات ترامپ هیچ شانسی برای موفقیت نخواهد داشت اگر که او همچنان از گسترش شهرک سازی های اسرائیل - که توسط جامعه بین المللی غیر قانونی تلقی می شود - پشتیبانی کند.

دولت ترامپ و مساله قدس

رویترز در 25 سپتامبر 2016 گزارش داد که رئیس جمهور منتخب قصد دارد قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت بشناسد. در این گزارش آمده بود:

«دونالد ترامپ نامزد جمهوری خواه ریاست جمهوری آمریکا به بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل گفت که در صورت انتخاب، آمریکا بیت المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت. در طول این جلسه که بیش از یک ساعت در برج ترامپ در شهر «نیویورک» به طول انجامید، ترامپ به نتانیاهو گفت که تحت مدیریت او، واشنگتن قدس را به عنوان پایتخت یکپارچه اسرائیل به رسمیت خواهد شناخت.»

روز بعد روزنامه جروزالم پست در مقاله ای تحت عنوان «فلسطین: دونالد ترامپ به قوانین بین المللی بی توجهی می کند»، در مورد واکنش مقامات فلسطینی درباره این اظهارات ترامپ نوشت:

«صائب عریقات» دبیر کل سازمان آزادیبخش فلسطین این اظهارات ترامپ را محکوم کرد. عریقات تاکید کرد که اظهارات ترامپ در دیدار با نتانیاهو بی توجهی وی را به قوانین بین المللی نشان می دهد. این مقام ارشد سازمان آزادیبخش فلسطین در مورد «غفلت» نامزد جمهوری خواه از درخواست ها برای یافتن یک راه حل برای حل و فصل مناقشه اسرائیل و فلسطین هشدار داد.

عریقات اظهار داشت: «اظهارات قبلی مشاور ترامپ نشان می دهد که او به طور کلی راه حل دو دولت، قوانین بین المللی و قطعنامه های سازمان ملل را نادیده گرفته است.»

خاورمیانه و به ویژه فلسطینی ها باید نگران آغاز به کار دونالد ترامپ رئیس جمهور منتخب از ژانویه 2017 باشند. اظهارات ترامپ در طول مبارزات انتخاباتی اش در مورد مسائل اسرائیل و فلسطین از جمله وعده های وی برای اعطای کمک های نامحدود برای تأمین امنیت بیشتر اسرائیل، حمایت وی از ساخت و ساز و شهرک سازی های غیر قانونی بیشتر و به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل همگی نگران کننده است. حمایت «ناگسستنی» ترامپ از اسرائیل، ادامه سیاست دیرینه واشنگتن است.

اگر ترامپ به وعده های انتخاباتی خود عمل کند، مذاکرات صلح اسرائیل و فلسطین تحت ریاست جمهوری وی هیچ پیشرفتی نخواهد داشت. رئیس جمهور منتخب همچون دیگر روسای جمهور آمریکا از تل آویو حمایت خواهد کرد و به این کشور کمک مالی و تسلیحاتی ارائه خواهد داد و در نتیجه درگیری ها در خاورمیانه را تشدید خواهد کرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.