جنبش های پوپولیستی در اروپا که از پیروزی «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا انرژی گرفته اند، در آستانه به قدرت رساندن راست گراهای افراطی در سراسر این قاره در چند انتخابات پیش رو هستند.

با پیروزی ترامپ در انتخابات هشتم نوامبر امریکا، سونامی پوپولیستی عجیبی در حال در نوردیدن اروپا است و پیامدهای آن انتخابات های پیش رو در این قاره و چشم انداز سیاسی این قاره را به طور بالقوه ای تهدید می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، شبکه سی ان ان در گزارشی در وب سایت خود نوشت: احزاب پوپولیستی در اروپا که زمانی در صحنه های سیاسی به حاشیه کشیده می شدند، در حال حاضر به شکل قانونی در کنار همتایان سنتی خود ایستاده اند.

در اینجا نگاهی به کشورهای کلیدی اروپا می اندازیم و اینکه آنها با چه تغییرات اساسی سیاسی مواجه می شوند:

ایتالیا

ایتالیا که به واسطه طیف سیاسی سیال خود شناخته شده، طی سال های اخیر شاهد ظهور و ادامه فعالیت تعدادی از احزاب پوپولیست بوده است. با همه پرسی که به عنوان یک رای اعتماد به دولت «ماتئو رنتسی» نخست وزیر این کشور در نظر گرفته می شود، نتیجه می تواند در چشم انداز سیاسی همیشه در حال تغییر این کشور تاثیر داشته باشد.

ایتالیایی ها در تاریخ چهارم دسامبر پای صندوق های رای خواهند رفت و آراء خود را در مورد اعمال اصلاحات در قانون اساسی این کشور در صندوق ها خواهند انداخت. رنتسی می گوید این اصلاحات به احیای اقتصاد بی رمق این کشور کمک خواهد کرد.

خروج از اتحادیه اروپا به عنوان بخشی از این تغییرات بر روی میز نیست. با این حال، رای دهندگان معتقدند که این رای گیری یکی از همه پرسی هایی است که به عنوان محکی برای موج رو به افزایش پوپولیسم در اروپا عمل می کنند. رأی «آری» رای دهندگان، قدرت سنا را به شدت کاهش می دهد و اجازه می دهد قانونگذاران محلی، سناتورها را انتخاب کنند.

رای «نه» می تواند مسیر را به نفع گروه راست افراطی «لیگ شمالی» و اساسا پوپولیستی «جنبش پنج ستاره» به رهبری «بپه گریلو» کمدین ایتالیایی هموار کند.

اتریش

اتریش می تواند نخستین رهبر راست افراطی اتحادیه اروپا را از زمان جنگ جهانی دوم انتخاب کند؛ در حالی که در همان روز اصلاحات قانون اساسی ایتالیا، رئیس جمهور بعدی را انتخاب می کند.

«نوربرت هوفر» از حزب آزادی اتریش (FPO) امیدوار است بر موج پوپولیستی به قدرت ریاست جمهوری (البته در یک نقش تشریفاتی) دست یابد. نامزد راست افراطی که مخالف موج مهاجرت پناهندگان است، در مورد مسئله مهاجران کارزار تشکیل داده و خواستار توقف کامل مهاجرت در تلاش برای حفظ «فرهنگ قومی» این کشور شده است.

بحران مهاجرت در سال 2015 زمانی به اوج خود رسید که تقریبا یک میلیون پناهنده در اروپا از بالکان عبور کردند. دستکم 700 هزار نفر از آنها از طریق اتریش سفر کردند.

گرچه این کشور تا حد زیادی یک ایستگاه در طول سفر مهاجران بوده است، بیش از 88 هزار درخواست پناهندگی در سال گذشته دریافت کرده است.

فرانسه

محبوبیت جبهه ملی فرانسه در پی حملات تروریستی و هجوم پناهندگان از خاورمیانه به این کشور افزایش یافته است.

«مارین لوپن» که از سال 2011 رهبر این حزب بوده، در تلاش است تا حزبی را که توسط پدرش «ژان ماری» بنیانگذاری شده بود، از شهرت خود برای نژادپرستی و بیگانه ستیزی «سم زدایی» کند. وی سهم این حزب را در انتخابات منطقه ای سال گذشته به 27 درصد آراء افزایش داده است.

لوپن اخیرا در مصاحبه با سی ان ان گفت که حزب او می تواند بیماری اقتصادی فرانسه را درمان کند. از بحران اقتصادی 2008، بیکاری این کشور از 7.1 درصد به حدود 10 درصد افزایش یافته است؛ در حالی که تقریبا یک چهارم از جوانان این کشور در حال حاضر بیکار هستند.

رشد اقتصادی فرانسه به عنوان دومین اقتصاد بزرگ منطقه یورو نیز در ماه های اخیر به حدود 0.2 درصد از تولید ناخالص داخلی این کشور کاهش یافته است.

لوپن امیدوار است که ظهور اخیر احزاب پوپولیست و سیاستمداران در سراسر اروپا و آمریکا در ماه آوریل و مه 2017 که رای دهندگان فرانسوی برای انتخاب رئیس جمهور جدید پای صندوق های رای می روند، ادامه داشته باشد.

رهبر جبهه ملی با توسل به سرخوردگی رای دهندگان فرانسوی و با تمرکز بر یک برنامه ملی برای سوق دادن رای دهندگان به سمت خود، تاکتیک های مشابه رئیس جمهور منتخب آمریکا را در پیش گرفته است. این هفته او قول داد که فرانسه را به روزهای اوج پیشین خود بازگرداند و گفت که اگر او به قدرت برسد، این کشور به جایی خواهد رسید که در 30 سال اخیر نبوده است.

انگلیس

حزب استقلال انگلیس (UKIP) تحت رهبری «نایجل فاراژ» با موجی از حمایت ها درانتخابات سراسری اخیر مواجه شد.

فاراژ یکی از معماران اصلی کارزار برگزیت برای خروج انگلیس از اتحادیه اروپا بود.

سهم حزب استقلال انگلیس 12.6 درصد از آراء و پس از احزاب محافظه کار و کارگر بود.

با این حال این حزب به واسطه سیستم انگلیس تنها توانست یک کرسی را در مجلس عوام این کشور به دست آورد.

رکورد شخصی 3،881،099 رای در حزب استقلال انگلیس زمانی دیده شد که مهاجرت به این کشور در بالاترین میزان خود از آغاز قرن تاکنون بود.

حزب استقلال انگلیس در صحنه سیاسی نفوذ بسیاری برای خود دست و پا کرده و به تریبونی برای کسانی تبدیل شده که از «نخبگان وست مینستر» ناامید شده اند.

اما نزاع داخلی اخیر و نزدیکی فاراژ با رئیس جمهور منتخب آمریکا این حزب را که در حال حاضر باید تحت ریاست «پل ناتال» رهبر جدید دوباره منسجم شود، پریشان کرده است.

آلمان

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با استقبال از یک میلیون پناهنده در سال 2015 گام جسورانه ای برداشت و اکنون در سال 2016 پای صندوق های رای باید بهای آن را بپردازد.

حزب جایگزین برای آلمان (AFD) که از مخالفان سرخت مهاجرت بود، در سال 2013 شکل گرفت و در همان ابتدا با اقدام ناشیانه مرکل در قبال بحران منطقه یورو گالوانیزه شد. با این حال، از آن به بعد این حزب به یک سکوی ملی برای اعتراض به موج مهاجران تبدیل شده است.

حزب جایگزین برای آلمان در طول انتخابات های منطقه ای سال جاری به شکست حزب «اتحادیه دموکرات مسیحی» مرکل در شهر «برلین» و ایالت زادگاهش «مکلنبورگ-فورپومرن» کمک کرد. افزایش اجاره، افزایش نوسازی و موضوع پناهندگان از جمله مسائل مورد توجه رای دهندگان است.

با توجه به اینکه انتخابات ملی قرار است در پاییز 2017 است و اینکه نظر سنجی ها نشان می دهد که 82 درصد از آلمانی ها از سیاست درهای باز مرکل ناراضی هستند، مرکل می داند که اوضاع بر وفق مرادش نیست.

هلند

رأی دهندگان در هلند قرار است در ماه مارس سال 2017 در انتخابات پارلمانی این کشور شرکت کنند. این در حالی است که حزب ضد اسلامی و ضد مهاجرت «آزادی» (PVV) در این کشور امیدوار است که بتواند بر نمایش قوی خود در دو انتخابات گذشته تکیه کند.

«گیرت ویلدرز» رهبر این حزب زمانی در سال 2008 با پخش آنلاین فیلم تحریک آمیز، موهن و ضد اسلامی «فتنه» پس از حملات تروریستی، نام خود را بین المللی کرد.

جمعیت مسلمان هلند به سرعت در حال رشد است.

ویلدرز با دستور کار 11 بخشی خود برای «اسلام زدایی کردن هلند» در حال مدیریت این حزب است. تعطیلی مارس اسلامی و بستن مرزها به روی مهاجران کشورهای اسلامی جزو این دستور کار است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.