سناتور سابق و کارشناس دیپلماسی آمریکا به رئیس جمهور جدید این کشور در مورد هر گونه اقدامی ضد برجام هشدار داد.

جورج میچل تاکید کرد که لغو برجام، اهرم های آمریکا را محدود می کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از نشریه سالن، «جورج میچل» دیپلمات برجسته آمریکایی و رهبر سابق اکثریت دموکرات که در برقراری صلح در ایرلند شمالی میانجیگری و به عنوان فرستاده ویژه «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا به خاورمیانه خدمت کرد، گفت که او امیدوار است که رئیس جمهور جدید آمریکا به وعده های انتخاباتی خود برای لغو برجام که توسط دولت اوباما امضا شده، عمل نکند.

وی گفت: «من معتقدم اگر او چنین کاری را انجام دهد، یک اشتباه غم انگیز است که عواقب جدی و نامطلوبی برای آمریکا و سراسر جهان خواهد داشت.

میچل در مصاحبه با نشریه آمریکایی «سالن» گفت: «آمریکا در مسیر دستیابی به توافق هسته ای با ایران به پنج کشور دیگر - روسیه، چین، انگلیس، فرانسه و آلمان - پیوست. این توافق تقریبا از سوی تمامی کشورهای جهان پشتیبانی می شود. تحریم ها علیه ایران کارآیی داشت و این کشور را پای میز مذاکره آورد. دلیل کارآیی تحریم ها، جهانی بودن آنها بود. آنها تحریم های یک جانبه آمریکا نبود.»

وی ادامه داد: «هنگامی که این توافق به دست آمد، آن پنج کشور تاکید کردند که در صورت باطل شدن این توافق توسط آمریکا، آنها از تداوم تحریم ها حمایت نخواهند کرد. بنابراین، استدلال منتقدان رئیس جمهور در کنگره و دیگر نهادهای آمریکایی در مورد خروج از توافق و تشدید تحریم های ایران تنها یک استدلال نادرست بود.»

وی تصریح کرد: «شاید ما بتوانیم تحریم ها را تشدید و یا تمدید کنیم، ولی کشورهایی که به ما پیوسته بودند تاکید کرده اند که این رویه را دنبال نخواهند کرد.»

او همچنین در مورد اسلام، عراق، افغانستان و سوریه نیز اظهار نظرهایی داشت.

جرج میچل در میان 60 نفر از مقامات امنیت ملی،‌ سفیران، فرماندهان نظامی و وزیران پیشین آمریکا بود که پس از امضای توافق هسته ای ایران در ژوئیه 2015، طی نامه ای از این اقدام به صراحت حمایت کردند.

در گروه امضا کنندگان نامه علاوه بر جرج میچل، نام «مادلین آلبرایت»، «زبیگنیو برژینسکی» و نیز «توماس پیکرینگ»‌ دیده می شد.

در این نامه آمده بود: «هیچ توافقی بین گروه های مختلف، بدون خطر پذیری، کامل نخواهد شد؛‌ ما بر این باوریم که بدون این توافق،‌ خطرات برای امنیت آمریکا و دوستانش بسیار بزرگ تر خواهد بود. ما همچنین هیچ گزینه قابل طرحی برای جایگزینی این توافق از مخالفان آن نشنیده ایم.»

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.