انفجارهای اخیر در افغانستان و در عین حال انتشار برخی اخبار در خصوص بازگشت رهبران طالبان از پاکستان به این کشور نشان می دهد صلحی که مدتی کوتاه در این کشور برقرار شده بود، پایان یافته است.

کاهش ناگهانی حملات تروریستی در افغانستان بسیاری را به این باور رسانده بود که صلح در این کشور در حال ظهور است با این حال در چند ماه گذشته داعش به طالبان در انجام حملات علیه این کشور پیوسته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه دیلی تایمز پاکستان در گزارشی نوشت: سلسله انفجارهای مرگبار روز جمعه شهر «جلال آباد» را لرزاند؛ شهری که زمانی به عنوان شهر «ترور و خونریزی» شناخته می شد. در سه انفجار در این شهر در استان «ننگرهار» دست کم شش نفر کشته و 27 نفر دیگر زخمی شدند؛ این در حالی است که هنوز مشخص نیست داعش مسئول این انفجارها است یا طالبان.

کاهش ناگهانی حملات تروریست ها در افغانستان در سال گذشته بسیاری را به این باور رسانده بود که صلح در این کشور در حال ظهور است. با این حال در چند ماه گذشته جنگ افغانستان در حالی تشدید شده که داعش به طالبان در انجام حملات علیه این کشور نه تنها در ننگرهار بلکه در مناطق خارج از آن پیوسته است. حمله انتحاری به مسجد شیعیان در شهر «کابل» در روز دوشنبه دست کم 28 شهید بر جا گذاشت.

هفته گذشته بمب گذار انتحاری دیگری یک وسیله نقلیه دولتی در نزدیکی وزارت دفاع در کابل را هدف قرار داد و به کشته شدن دست کم شش نفر و زخمی شدن چندین نفر دیگر منجر شد. تنها یک هفته قبل از آن نیز در حمله انتحاری در شهر «مزار شریف» دست کم چهار نفر کشته و 128 نفر دیگر مجروح شدند. تنها یک روز پس از حملات به دسته های عزاداری شیعیان در کابل در ماه گذشته و کشته شدن 18 نفر، انفجار دیگری در روز عاشورا در یک مسجد شیعیان در شهر «بلخ» به شهادت 14 نفر از افغان ها منتهی شد. در ماه ژوئیه بیش از 80 نفر در حمله به تظاهرکنندگان هزاره کشته شدند. با وجود شکار مداوم عناصر طالبان و داعش توسط نیروهای افغان با پشتیبانی حملات هوایی ناتو، حملات انتحاری برای هدف قرار دادن مقامات دولتی، رهبران قبایل و غیر نظامیان، حتی در مناطق با امنیت بالا افزایش یافته است. افغانستان همچنان به خاک و خون کشیده می شود در حالی که دو گروه تروریستی پایگاه های خود را در سراسر این کشور حفظ می کنند و در عین حال گسترش می دهند.

در سایه وخامت سریع اوضاع امنیتی افغانستان، دولت افغانستان فورا نیاز به همکاری با کشورهای همجوار خود به ویژه پاکستان دارد تا بتواند در تمامی مناطق آرامش را برقرار کند. بازگشت رهبران طالبان به افغانستان پس از یک دهه حضور در پاکستان، این همکاری را ضروری تر می نمایاند. «ذبیح ‌الله مجاهد» سخنگوی طالبان گفته است که رهبران این گروه از چند ماه پیش با ترک پاکستان به کشور خود بازگشته‌ اند. اگرچه وی اشاره‌ ای به محل استقرار رهبران طالبان نکرده اما، یکی از مقام ‌های رسمی این گروه می‌ گوید که شورای رهبری طالبان در ولایت «هلمند» در جنوب افغانستان اقامت گزیده اند.

در حالی که از زمان اعلان رسمی خبر مرگ «ملا عمر»، و انتخاب «ملا اختر منصور» به جانشینی وی تنش‌ ها در کادر رهبری طالبان بالا گرفت، بازگشت احتمالی طالبان به خاک افغانستان می ‌تواند نشانگر انسجام مجدد در میان رهبران این گروه نیز باشد.

سیاست خارجی کنونی افغانستان به خصوص خط حمله این کشور در برابر پاکستان، به دولت کابل در برقراری ثبات در کشور و یا تضعیف ستیزه جویی کمکی نمی کند. تجارب 15 سال گذشته هم به دولت افغانستان و هم به نیروهای ائتلاف نشان داده است که این اقدامات تروریستی را نمی توان تنها با ابزار نظامی متوقف کرد. حال زمان آن است که دولت افغانستان به سمت آشتی سیاسی با طالبان پیش رود؛ ابتکار عملی که به پاکستان به عنوان یک متحد ثابت قدم نیاز دارد. حضور تروریست های داعش در استان های مرزی افغانستان و پاکستان یک موضوع امنیتی برای دو کشور است. از این رو، آنها نیز باید برای ایجاد مرزهای امن تر در برابر تروریست ها در هر دو طرف همکاری کنند.

تا زمانی که دولت افغانستان به طور موثر با این دو گروه مقابله نکند، خشونت های آنها زندگی افغان ها را تباه خواهد کرد. این در حالی است که مقابله با تروریست های داعش تنها برای نجات جان غیر نظامیان افغانستان ضروری نیست بلکه لازم است این اطمینان حاصل شود که آنها به عنوان تهدیدی بزرگ تر در دیگر نقاط جهان ظهور نخواهند کرد.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.