جنگ های داخلی، جنگ های نیابتی، جنگ بر سر انرژی و جنگ با داعش چالش هایی خواهند بود که رئیس جمهور جدید آمریکا با آنها مواجه خواهد شد.

آیا رئیس جمهور منتخب آمریکا رویکرد سلف خود را در قبال بحران های منطقه ادامه خواهد داد؟ قطعا خیر.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، شبکه سی ان ان در گزارشی در پایگاه اینترنتی خود نوشت: جنگ های داخلی، جنگ های نیابتی، جنگ بر سر انرژی و جنگ با داعش. هنگامی که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب امریکا در ژانویه وارد کاخ سفید شود، با چالش های متعددی در خاورمیانه روبرو خواهد شد.

چالش های اصلی که در خاورمیانه در انتظار ترامپ هستند، عبارتند از:

جنگ در سوریه

ابتدا سوریه است. جایی که صحنه یکی از خونین ترین جنگ ها از زمان جنگ جهانی دوم تاکنون است. صدها هزار نفر از مردم طی این پنج سال کشته، و میلیون ها نفر نیز آواره شده اند.

حمایت آمریکا از برخی از گروه های مسلح در تلاش برای براندازی نظام «بشار اسد» در سوریه و هر گونه تغییری در این مسیر به شدت توسط متحدان عربی و اروپایی این کشور که می خواهند رهبر سوریه از قدرت برکنار شود، مورد حمایت قرار گرفته است.

اما ترامپ گفته است که ترجیح می دهد با هماهنگی با اسد که توسط روسیه و ایران پشتیبانی می شود، با تروریست های داعش مقابله کند.

ائتلاف شکننده با عربستان سعودی

عربستان سعودی یکی از متحدان آمریکا است، اما رابطه بین دو کشور بدون تنش نیست.

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان یکی از نخستین رهبران عربی بود که به ترامپ پس از پیروزی تبریک گفت. اما آیا این دو مقام می توانند با همکاری یکدیگر روابط میان آمریکا و عربستان سعودی را ترمیم کنند؟ روابط میان این دو کشور به دنبال نگرانی های عربستان از توافق هسته ای ایران و همچنین به قانون تبدیل شدن حق شکایت خانواده های قربانیان حملات یازدهم سپتامبر از ریاض به تیرگی گراییده است.

توافق هسته ای ایران

تهدید ترامپ به پاره کردن توافق هسته ای ایران در دوره کارزار انتخاباتی وی، ترس از بی ثباتی ها در منطقه را افزایش می دهد.

توافق هسته ای ایران یکی از دستاوردهای اصلی سیاست خارجی «باراک اوباما» رئیس جمهور کنونی این کشور بوده است. دیپلماسی میان دو کشور پس از امضای این توافق نامه به اوج خود رسید. اما در صورت عملی شدن ادعای ترامپ، همه این دستاوردها از بین خواهند رفت. او چه گزینه های برای تضعیف این توافق خواهد داشت و این گزینه ها چه تاثیری بر ایران خواهد گذاشت؟

ناآرامی ها در عراق

ترامپ با کشوری که به سختی از تنش های داخلی خارج شده و در حال حاضر با داعش مبارزه می کند، چه خواهد کرد؟

بسیاری از عراقی ها حدود 10 سالِ پیش از سرنگونی «صدام حسین» بسیار ذوق زده شدند، اما آنها نمی دانستند که این تازه آغاز سال ها رنج و بدبختی برای آنهاست.

پس از حمله سال 2003 آمریکا به عراق، خشونت سراسر این کشور را فرا گرفت و تروریست ها پناهگاه امنی برای جولان دادن پیدا کردند.

آمریکا هم اکنون از نیروهای عراقی که در شهر استراتژیک «موصل» با داعش می جنگند، حمایت می کند و ترامپ در مورد استقرار مجدد ده ها هزار نیرو در عراق، برخلاف وعده ای که در ابتدا به مردم این کشور داده شده بود، سخن گفته است.

مناقشه اسرائیل و فلسطین

موضع ترامپ در قبال مناقشه اسرائیل و فلسطین که چندین دهه ادامه داشته، چیست؟

هیچ رئیس جمهوری در آمریکا نمی تواند این موضوع را نادیده بگیرد، اما هیچ کدام از آنها هم نمی توانند آن را حل کنند. مناقشه اسرائیل و فلسطین چندین دهه ادامه داشته است.

در دو سال گذشته موجی از عملیات شهادت طلبانه با سلاح سرد توسط فلسطینیان دیده شده است. این اقدامات علیه ادامه توسعه شهرک سازی های صهیونیستی که فلسطینی ها آن را به مثابه اشغالگری های بی پایان صهیونیست ها می دانند، صورت می گیرد.

ترامپ برای این مسئله که پیشینیانش در حل آن شکست خورده اند، چه راه حلی خواهد یافت؟

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.