با وجود برخی سنگ اندازی های آمریکا در روند اجرای برجام، ایران به سرعت در حال بازگشت به بازارهای جهانی است.

چشم انداز اقتصادی ایران در دوره 2018-2016 بسیار مثبت ارزیابی شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، پایگاه خبری گلف بیزنس در گزارشی نوشت: پس از اجرای برجام ایران به سرعت در حال بازگشت به بازارهای جهانی است. نشانه ای از این روند ادغام سریع در بیانیه گروه ویژه اقدام مالی (فتف) در ماه ژوئن ارائه شده است.

فتف با استقبال از تعهد سیاسی ایران به عنوان یک طرح عملی برای رسیدگی به کاستی های استراتژیک و تصمیم خود برای ارائه کمک های فنی در مسیر اجرای برجام، تایید کرده است که به مدت 12 ماه بر پیشروی های ایران در اجرای آن نظارت خواهد داشت.

این گزارش می افزاید اگر ایران به تعهدات خود بر اساس طرح ضربتی در آن دوره عمل کند، فتف گام های بعدی را در این زمینه برخواهد داشت.

توافق هسته ای ایران به عنوان یک توافق بین المللی درباره برنامه هسته ای این کشور، بین ایران و 1+5 (پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان) به همراه اتحادیه اروپا، در ماه ژانویه سال جاری به اجرا درآمد.

بر اساس این توافق، ایران متعهد به از بین بردن ذخایر اورانیوم غنی شده متوسط، کاهش ذخایر اورانیوم کم غنی شده تا 98 درصد و کاهش تعداد سانتریفیوژهای خود تا حدود دو سوم به مدت 13 سال شد. برای 15 سال آینده ایران تا 3.67 درصد اورانیوم را غنی سازی خواهد کرد.

با وجود رفع ممنوعیت صادرات مواد غذایی خاص از ایران به آمریکا و همچنین صادرات قطعات هواپیماهای غیرنظامی از آمریکا به تهران، محدودیت های استفاده از دلار در معاملات با ایران از طریق نظام مالی آمریکا همچنان پابرجا است.

تا زمان ارائه دستور العمل جدید وزارت خزانه داری آمریکا، این مانع پیامدهای بالقوه ای برای موسسات خاورمیانه و شمال آفریقا، با حضور سرمایه گذاران آمریکایی داشت و تلاش می شد تا این اطمینان حاصل شود که این موسسات سهوا تحریم های آمریکا را نقض نمی کنند.

با توجه به اینکه نقض تحریم ها به مجازات احتمالی منجر شود، این یک مسئله بسیار واقعی است.

ماه گذشته وزارت خزانه داری آمریکا دوباره تکرار کرد که بانک های غیر آمریکایی می توانند معاملات دلاری با ایران را تا زمانی که معاملات از موسسات مالی در آمریکا عبور نکنند، انجام دهند.

در حالی که این اقدام ممکن است تغییر عمده ای در موضع آمریکا را نشان ندهد، قوانین جدید در حال حاضر امکان معامله با اشخاص تحریم نشده در ایران را فراهم می کند؛ حتی اگر این نگرانی وجود داشته باشد که نهادی توسط فردی در لیست تحریم ها کنترل شود و یا آن فرد مالکش باشد. این نکته بسیار مهم است؛ به خصوص اگر که شرکت های خارجی که معاملات با دلار را در خارج از سیستم آمریکا انجام می دهند، حضور طولانی در آمریکا داشته باشند.

در ماه ژوئن ایران ایر و بوئینگ برای خرید 80 فروند هواپیمای مسافربری قرارداد امضا کرده اند. با وجود برخی نگرانی ها این معامله در نهایت در ماه سپتامبر نهایی شد.

این در حالی است که چشم انداز اقتصادی در ایران بسیار روشن به نظر می رسد. در این زمینه بانک جهانی در اکتبر 2016 در گزارش چشم انداز اقتصادی خود برای ایران پیش بینی کرد که اقتصاد این کشور با متوسط نرخ رشد سالانه 4.6 درصد در دوره 2018-2016 مواجه شود.

این گزارش می افزاید: در میان مدت (2017-2018) سرمایه گذاری به احتمال زیاد نقش بزرگ تری در رشد این کشور ایفا خواهد کرد.

در عین حال انتظار می رود برای اولین بار از سال 1990 تاکنون تورم این کشور به نرخ تک رقمی (8.6 درصد) در سال 2016 برسد که این کاهش در نتیجه قیمت پایین تر کالاها و کاهش هزینه های واردات است. اما در صورت افزایش قیمت نفت، این هزینه ها می توانند در سال 2018-2017 افزایش یابد.

در جای دیگر انتظار می رود موازنه مالی این کشور در سال 2016 تا 1.2 درصد بهبود یابد و به 0.4 درصد تولید ناخالص داخلی آن برسد که افزایش حجم صادرات نفت و افزایش موازی درآمدهای غیر نفتی عامل این بهبود خواهد بود.

انتظار می رود در 2018-2017 ایران به به سمت مازاد مالی حرکت کند. در گزارش بانک جهانی آمده است: «در نتیجه افزایش صادرات انرژی، حساب جاری این کشور در سال 2016 شروع به افزایش خواهد کرد و در سال 2018 به 4.1 درصد خواهد رسید.»

در این میان «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در ماه ژوئیه طرح اصلاحات گسترده در بخش بانکی این کشور را امضا کرد. بر این اساس 10 برنامه اصلی برای اصلاح نظام بانکی این کشور ارائه شد که شامل مدیریت فعال سیستم بین بانکی، تقویت و تخصیص منابع شبکه بانکی و ... بود.

با این حال ایران هنوز هم به آمریکا اعتماد ندارد. اخیرا «ولی الله سیف» رئیس بانک مرکزی ایران در دیدار با «بیرجیت زیپریس» معاون پارلمانی وزارت اقتصاد و انرژی آلمان، آمریکا را مانع اصلی در عادی شدن روابط بانکی ایران و اروپا دانست.

در حالی که واشنگتن ممکن است یک هدف آسان برای تهران باشد، تصمیم انگلیس برای خروج از اتحادیه اروپا و ریاست جمهور «دونالد ترامپ» چشم انداز آتی را مبهم کرده است.

با این حال ایران تلاش های خود را متوقف نمی کند و گزینه های دیگری هم به جز غرب در اختیار دارد. در همین حال، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه این کشور تماس های دیپلماتیکی با تعدادی از کشورهای آفریقایی داشته است زیرا تهران به نظر می رسد خواستار افزایش همکاری های اقتصادی در این قاره است.

در همین حال سفر «شی جین پینگ» رئیس جمهور چین در ماه ژانویه به ایران ممکن است به معاملات تجاری مهم و افزایش حضور بانکداری چین در جمهوری اسلامی منجر شود.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.