مخالفان رئیس جمهور کره جنوبی در شهرهای مختلف این کشور بزرگترین تجمع خود را برگزار و درخواست خود را برای برکناری «پارک گئون هه» تکرار کردند.

به دنبال مطرح شدن پرونده رسوایی، پارک برای استعفا تحت فشار شدیدی است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، بیش از یک میلیون نفر در تجمع ضد دولتی در مرکز شهر «سئول» شرکت کردند.


این بزرگترین تجمع از زمان شروع تجمعات ضد دولتی از پنج هفته گذشته تا به امروز بوده است.

برگزارکنندگان این تجمع‌ ها می‌ گویند در سئول حدود یک میلیون و 500 هزار نفر به خیابان‌ها آمدند و در دیگر نقاط کره ‌جنوبی هم حدود 400 هزار معترض در تجمع‌ های مختلف حضور یافتند؛ این در حالی است که پلیس جمع تجمع ‌کنندگان در پایتخت، سئول، را حدود 270 هزار نفر برآورد کرده است.


حدود 25 هزار مامور پلیس مسئول حفظ نظم و امنیت این راهپیمایی بزرگ بودند؛ این در حالی است که این تجمعات روز جمعه با درگیری هایی مواجه شده بود.

اعتراض ‌ها در کره‌ جنوبی که از حدود 40 روز پیش آغاز شده است، بزرگترین ناآرامی ‌ها در این کشور پس از تجمع‌ های دهه 80 محسوب می شود.

اقشار مختلفی مانند کشاورزان و دانشجویان در تجمع روز شنبه مشارکت داشتند.


هفته ها است که مردم کره جنوبی با برپایی تجمعاتی خواهان استعفای «پارک گئون هه» رئیس جمهور این کشور به علت رسوایی هستند.

این رسوایی بعد از اینکه مشخص شد دوست رئیس جمهور این کشور در بعضی انتصابات دولتی مداخله کرده است، لو رفت. در تاریخ 20 نوامبر گزارش شد که دادستان کره جنوبی اتهام «چوی سون سیل» دوست رئیس جمهور این کشور را تایید کرده است.

پارک گئون هه تاکنون دو بار عذرخواهی کرده ولی خشم مردم هنوز فروکش نکرده است.


مقامات قضایی در کره جنوبی هفته گذشته اعلام کردند که به نظر آنها رئیس جمهور کره ‌جنوبی خود نیز در پرونده فساد مربوط به چوی سون سیل در سوء‌ استفاده از فرصت و امکانات دولتی دخیل بوده است.

«لی یانگ ریول» داستان کل کره جنوبی پیشتر گفته بود پارک به عنوان همدست در این پرونده حضور داشته اما وی دارای مصونیت قضایی است. به گفته مقامات قضایی کره جنوبی، به دلیل مصونیت رئیس جمهور آنها نمی ‌توانند اتهام رسمی علیه وی مطرح کنند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.