تواضع و لباس نظامی سبز و سیگار مشهور کوبایی چیزهای جدایی ناپذیر زندگی این مرد بزرگ بودند که اجازه نداد عکس هایش در خیابان های کشورش آویزان شود و اجازه نداد تندیس های بزرگ در میدان ها برایش ایجاد شود و زندگی را بدرود گفت بدون آن که قصرهایی داشته باشد یا کشتی های مجلل تفریحی یا حساب های کلان میلیون یا میلیارد دلاری داشته باشد اما میراث انقلابی بزرگی را به جای گذاشت.

فیدل کاسترو در طول پنجاه سال از حاکمیت اش، جزیره کوبای ناشناخته در دریای کارائیب را در قلب نقشه جهان قرار داد و آن را منبع الهام انقلاب ها در آمریکای لاتین و همه جهان سوم تبدیل کرد، 11 رئیس جمهور آمریکا را به چالش کشاند و بیش از 638 اقدام برای ترورش که سیا برنامه ریزی کرد را ناکام کرد و بی سوادی در کشورش را از بین برد و نظام بهداشتی بی نظیر در جهان تاسیس کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در یادداشتی در روزنامه رأی الیوم به مناسبت درگذشت فیدل کاسترو نوشت:«فیدل کاسترو» آخرین مرد از مردان بزرگ ، انقلابی و دشمن سرسخت استعمار وحشیانه آمریکا و سمبل ایستادگی و چالش در رویارویی با همه عملیات های تحقیر از طریق محاصره های ظالمانه برای گرسنه نگه داشتن در گذشت.

همان مردی که در طول پنجاه سال از حاکمیت اش، جزیره کوبای ناشناخته در دریای کارائیب را در قلب نقشه جهان قرار داد و آن را منبع الهام انقلاب ها در آمریکای لاتین و همه جهان سوم تبدیل کرد.

11 رئیس جمهور آمریکا را به چالش کشاند و بیش از 638 اقدام برای ترورش که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا)برنامه ریزی کرد را ناکام کرد و بی سوادی در کشورش را از بین برد و نظام بهداشتی بی نظیر در جهان تاسیس کرد و نظام آموزشی ای پایه ریخت که پزشکان ماهری تولید کرد که شهرت شان در سراسر جهان سر و صدا کرد و بر همتاهای خود از فارغ التحصیل ها و استادان مشهورین دانشگاه ها و آکادمی های پزشکی در جهان برتری پیدا کردند.

کاسترو پسر یکی از خانواده های بزرگ زمین دار در کوبا، از کشاورزان و کارگران فقیر یاری و زمینداری را از ریشه هایش کند و خودکفایی در مواد غذایی از طریق توسعه اقتصادی مستقل را محقق کرد.

فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی همپیمان اصلی اش در سال 1991 برایش شکست بزرگ سیاسی، اقتصادی و شخصی بود و کشورش با بحران شدید در سایه محاصره خفه کننده آمریکا مواجه شد اما در عبور از آن موفق شد یا توانست به لطف دو کشور هم پیمان یعنی چین و ونزوئلا پیامدهایش را کم کند و «هوگو چاوز» رئیس جمهوری درگذشته ونزوئلا نقش برجسته ای در تامین پول و سرمایه گذاری و نفت برای نجات پدر روحی اش یعنی کاسترو و کشورش از بحران بازی کرد.

همیشه هم پیمان حامی وفادار ملت فلسطین و انقلاب عادلانه اش برای بازپس گرفتن حقوق مشروعش بود و هزاران دانشجوی فلسطینی را در دانشگاه های کوبا پذیرفت و «یاسر عرفات» رهبر فقید فلسطین به من گفت که وقتی احساس تنگنایی و سرخوردگی به ویژه از جانب نزدیکان می کرد به کوبا...به کاسترو...می رفت همان جایی که احساس راحتی روانی و انقلابی می کرد و پس از بالا بردن روحیه اش با ایمان و صلابت بیشتر به فلسطین بر می گشت.

تواضع و لباس نظامی سبز و سیگار مشهور کوبایی چیزهای جدایی ناپذیر زندگی این مرد بزرگ بودند که اجازه نداد عکس هایش در خیابان های کشورش آویزان شود و اجازه نداد تندیس های بزرگ در میدان ها برایش ایجاد شود و زندگی را بدرود گفت بدون آن که قصرهایی داشته باشد یا کشتی های مجلل تفریحی یا حساب های کلان میلیون یا میلیارد دلاری داشته باشد اما میراث انقلابی بزرگی را به جای گذاشت که عنوانش کرامت،عزت نفس، مردانگی و مخالفت با هر گونه تعظیم کردن در برابر استعمار آمریکایی و جانبداری از فقرا،نمک زمین،بود در حالی که او فرزند کریم ترین هاست.

به دلیل میراث پرافتخارش و به دلیل آن که او به رنج های ملت ها نزدیک تر بود در حالی که او هزاران کلیومتر از ما دور بود، عاشقش شدیم.عاشقش شدیم به دلیل آن که او الگویی برای نسل ما و منبع الهام و الگویی در ایستادگی و چالش و بالا گرفتن سرها و تعظیم نکردن جز در برابر خالق باری تعالی بود.

ما بر این باور نیستیم که رهبران عرب این روزها در تشییع جنازه اش شرکت می کنند همانطور که در تشییع جنازه های آدم های شریف دیگری مانند «نلسون ماندلا» و «هوگو چاوز» شرکت نکردند زیرا او متضاد آنها به شمار می رود و به آنها یا بیشترشان یادآوری می کند که از ارزش های عدالت و مبارزه دوری کردند و در اردوگاه ظلم آمریکایی قرار گرفته اند.

خداحافظ از صمیم قلب ای فیدل کاسترو، ما عاشقت شدیم و تاریخت و میراث میهنی و انسانی پرافتخارت را می شناسیم.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.