بحث تقلب در انتخابات آمریکا بار دیگر توسط نامزد جمهوری خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در رسانه ها مطرح شده است.

«دونالد ترامپ» نامزد حزب جمهوری ‌خواه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روز شنبه گفت: به نظر می رسد این انتخابات، همراه با تقلب است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری آسوشیتدپرس در مطلبی نوشت: دونالد ترامپ بار دیگر احتمال تقلب در انتخابات آمریکا را مطرح کرد. هنوز مشخص نیست که این اظهارات به وی هم آسیب خواهد زد یا او به سادگی از کنار آنها خواهد گذشت.

ترامپ بدون هیچ شواهدی این اظهارات را ارائه کرد و بدین ترتیب شعارهای واشنگتن در خصوص دموکراسی آمریکایی و این ایده که انتخابات آمریکا آزادانه و عادلانه برگزار می شود را تضعیف کرد و زیر سوال برد. تکرار اتهام تقلب در انتخابات از سوی ترامپ سوء ظن در میان سرسخت ترین حامیان وی را افزایش می دهد که این احتمال وجود دارد که اگر که ترامپ برنده نهایی نباشد، میلیون ها نفر از مردم ممکن است نتایج انتخابات هشتم نوامبر را نپذیرند.

مسئولیت میلیاردر نیویورکی در چنین سناریویی حداقل است. ترامپ هیچ دفتر عمومی ندارد و گفته است که در صورت شکست در انتخابات، به سادگی به زندگی عادی خود باز خواهد گشت.

در عوض، این هیلاری کلینتون دموکرات و جمهوری خواهان کنگره خواهند بود که تلاش خواهند کرد کشوری را اداره کنند که نه تنها بر سر ایدئولوژی، بلکه بر سر مشروعیت ریاست جمهوری دچار شکاف و دو دستگی شده است.

در حالی که کارزار انخاباتی کلینتون از بحرانی به بحران دیگر می رود، ترامپ اتهامات خود را به این موضوع گسترش داده که کلینتون، حامیان او و رسانه های تحت حمایت اش در حال توطئه برای تقلب در انتخابات هستند. او به کلینتون اتهام زده است که به منظور «توطئه برای نابودی حاکمیت ایالات متحده» با قدرت های مالی جهانی دیدارهایی داشته و این استدلال را مطرح کرده که رقیب وی حتی صلاحیت تلاش برای ورود به کاخ سفید را هم ندارد.

ترامپ روز شنبه در صفحه توییتر خود نوشت: «هیلاری کلینتون باید تحت پیگرد قرار گیرد و زندانی شود. او با توسل به تقلب در انتخابات در تلاش برای رئیس جمهور شدن است.»

ترامپ به استفاده از کلینتون از ایمیل خصوصی در زمان حضور در وزارت خارجه این کشور اشاره کرده است. جمهوری خواهان (و برخی از دموکرات ها) به شدت از این کار او انتقاد کرده اند، اما اف بی آی هیچگونه اتهام جنایی را برای رسیدگی به این پرونده توصیه نمی کند.

ترامپ تنها اظهارات گسترده ای را در مورد احتمال تقلب در رای دهی ارائه کرده و گلایه کرده است که زنانی که به تازگی او را به سوء استفاده جنسی متهم کرده اند، بخشی از تلاش ها برای آسیب زدن به کارزار انتخاباتی او هستند.

ترامپ در تجمع اخیر خود در ایالت «کارولینای شمالی» گفت: «این یک دروغ بزرگ زشت است. و تنها چیزی که من می گویم این است امیدوارم، امیدوارم، جنبش میهنی ما بر این فریب وحشتناک غلبه کند.»

حامیان ترامپ به نظر می رسد نارضایتی وی را جدی گرفته اند. بر اساس نظرسنجی آسوشیتدپرس - مرکز «نورک» برای امور پژوهشی عمومی، تنها حدود یک سوم از جمهوری خواهان گفته اند که اطمینان دارند شمارش آراء عادلانه صورت خواهد گرفت.

در طول تجمع انتخاباتی «مایک پنس» زوج انتخاباتی ترامپ در روز سه شنبه، یک رای دهنده گفت که او عمیقا نگران بروز تقلب است و قول داد اگر کلینتون برنده شود، «آماده برپایی یک انقلاب» باشد.

پنس گفت: «این را نگو!» و آن زن را از محل دور کرد.

مطالعه انجام گرفته توسط استاد دانشکده حقوق «لویولا» نشان داده است که از یک میلیارد آراء شمارش شده در تمام انتخابات در آمریکا بین سال های 2000 و 2014 ، 31 مورد شناخته شده از تقلب در جعل هویت گزارش شده است.

انگیزه ترامپ برای تحریک این احساسات روشن به نظر می رسد.

یکی از آخرین امیدهای او برای پیروز شدن در انتخابات، سرکوب مشارکت رای دهندگان در این هفته های پایانی آن هم به گونه ای است که برخی ترجیح دهند در روز انتخابات در خانه بمانند. مشاوران ترامپ به طور خصوصی گفته اند که امیدوارند به ویژه انگیزه جوانان را برای حضور در انتخابات تضعیف کنند. آنها گرایش به سمت دموکرات ها دارند اما در این انتخابات به کلینتون شک دارند.

ترامپ همچنین به احتمال زیاد چگونگی کنار آمدن با موضوع شکست از کلینتون را بررسی خواهد کرد؛ زیرا او یک دهه نام تجاری موفق و پیروز را یدک می کشیده است. در سال ها زندگی شخصی او موارد کمی داشته که به نقاط ضعف خود اذعان کرده باشد و در بسیاری از موارد تلاش کرده دیگران را مقصر جلوه دهد؛ همانطور که انتظار می رود در صورت شکست در انتخابات این کار را انجام دهد.

کلینتون به طور فزاینده ای می داند که اگر پیروز شود، وارد کاخ سفیدی خواهد شد که بیش از حد با دودستگی سیاسی مواجه خواهد بود. او در طول مبارزات انتخاباتی اخیر خود گفت: «آسیبی وارد آمده که ما باید آن را جبران کنیم.»

اما این کار کلینتون به تنهایی نخواهد بود.

اکثر حامیان ترامپ جمهوری خواه هستند. اگر او شکست بخورد، رهبران حزب باید بررسی کنند که ادعای تقلب در انتخابات تا چه حد می تواند درست باشد و اینکه چگونه می توانند با رئیس جمهوری که حداقل برخی از حامیانش به احتمال زیاد او را نامشروع می دانند، همکاری کنند.

دفتر «میچ مک کانل» رهبر اکثریت سنا از اظهارنظر در مورد اینکه با ادعای ترامپ در مورد تقلب در انتخابات موافق است یا خیر، سر باز زد. «پل رایان» سخنگوی مجلس نمایندگان گفت: این نماینده ایالت «ویسکانسین» اطمینان دارد که این انتخابات خوب برگزار خواهد شد.

جمهوری خواهان در حال حاضر تبعات فلج کننده زیر سوال بردن مشروعیت رئیس جمهور توسط ترامپ را تجربه کرده اند. او سال های متمادی را صرف به چالش کشیدن شهروندی «باراک اوباما» رئیس جمهور کنونی آمریکا کرد.

«جیم منلی» مشاور سابق «هری رید» رهبر اقلیت سنا شک و تردید برخی از جمهوری خواهان به اوباما را خاطر نشان کرد و گفت: «من نگران این هستم که کلینتون زمانی که رئیس جمهور شود باید به سوالات مشابه بسیاری از مردم پاسخگو باشد.»

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.