از زمان آغاز اجرای برجام و لغو تحریم های ایران، سرمایه گذاران خارجی به ویژه غربی از نزدیک وضعیت بازار ایران را زیر نظر دارند.

ایران با دارا بودن پتانسیل های بالای اقتصادی و تجاری و همچنین جمعیت بسیار تحصیل کرده به جاذبه ای برای بسیاری از سرمایه گذاران تبدیل شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه انگلیسی فایننشال تایمز در گزارشی نوشت: دولت ایران از یک گروه معتبر متشکل از سرمایه گذاران بین المللی برای بازدید از این کشور پس از کاهش موانع تجاری بین ایران و غرب در ماه ژانویه دعوت کرده است.

انجمن سرمایه گذاری 20-20، یک گروه از سرمایه گذاران با دارایی کلی هفت تریلیون دلاری هستند که پس از اجرای توافق هسته ای بین این کشور و شش قدرت جهانی در آغاز سال، از سوی «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران دعوت شده اند.

«جیمز دونالد» رئیس بخش بازارهای در حال ظهور در موسسه مدیریت دارایی «لازارد» که یک صندوق آمریکایی و عضو هیئت مدیره 20-20 است، گفت: این دعوت نامه منعکس کننده تمایل دولت ایران برای جذب سرمایه گذاران خارجی است.

بر اساس توافق هسته ای، تهران فعالیت های هسته ای خود را در ازای لغو تحریم های اقتصادی و تجاری محدود خواهد می کند.

انتظار می رود توافق هسته ای افزایش شدید سرمایه گذاری خارجی در ایران به عنوان دومین اقتصاد بزرگ خاورمیانه را به دنبال داشته باشد اما تداوم اعمال برخی تحریم های غیر هسته ای، توانایی شهروندان آمریکایی برای سرمایه گذاری در ایران را محدود می کند.

به این ترتیب، بانک ها و مدیران سرمایه گذاری غربی برای همکاری با شرکت های ایرانی همچنان محتاطانه وارد عمل می شوند. چند شرکت بزرگ غربی از زمان آغاز اجرای توافق هسته ای در اوایل سال جاری با ایران قرارداد امضا کرده اند.

«ژان دن» رئیس تحقیقات در شرکت «آشمور» که بر بازارهای در حال ظهور متمرکز شده است، گفت: «ما از نزدیک بازار ایران را زیر نظر داریم. من به تازگی در ایران بودم. دولت فعلی اصلاح طلب و مشتاق پیشرفت است. ایران می خواهد سرمایه های خارجی را جذب کند.

او گفت: «در حالی که تحریم ها کاهش یافته است، هنوز موانع عمده ای وجود دارد که سرمایه گذاری را دشوار می کند.»

روحانی بارها گفته است که مشکلات اقتصادی نمی تواند بدون سرمایه گذاری خارجی حل شود.

تعداد کمی از سرمایه گذاران اروپایی در حال حاضر سرمایه گذاری در ایران را آغاز کرده اند.

«شارلمانی کپیتال» به عنوان شرکت مدیریت دارایی در بازارهای در حال ظهور راه اندازی یک صندوق متمرکز بر ایران را در پایان سال 2015 راه اندازی کرد. به گفته «دومینیک بوکور اینگرام» مشاور این شرکت، شارلمانی کپیتال 50 میلیون یورو از مدیران خصوصی و دفاتر اروپایی جمع آوری کرده است.

صندوق نفت نروژی به عنوان یکی از بزرگترین صندوق های ثروت ملی در جهان با 830 میلیارد دلار دارایی، همچنین مجوز وزارت دارایی نروژ را برای سرمایه گذاری در اوراق قرضه ایران دریافت کرده است.

«احمد خوانساری» یک شریک آلمانی ایرانی تبار در شرکت حقوقی «واتسون فارلی و ویلیامز» در شهر «هامبورگ» گفت: «حضور ایران در کنفرانس لندن که در ماه دسامبر برگزار شد، نشان دهنده تمایل این کشور برای جذب سرمایه گذاری خارجی است.»

وی افزود: «ما شاهد علاقه گسترده ای برای سرمایه گذاری در ایران هستیم. من تنها بر روی مسائل مربوط به ایران متمرکز شده ام. این کشور دارای پتانسیل های زیادی است.»

دونالد گفت اصلاح قوانین مربوط به توانایی سرمایه گذاران آمریکایی برای سرمایه گذاری در جمهوری اسلامی یک تغییر خوشایند محسوب می شود. او گفت: «من خیلی دوست دارم به ایران سفر کنم. ایران همواره برای من جالب بوده است. این کشور جمعیت بسیار تحصیل کرده و دانایی دارد. هر گونه تغییر [در قوانین مربوط به سرمایه گذاری در ایران] می تواند یک فرصت بسیار جالب باشد.»

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.