شلیک موشک بالستیکی توسط ارتش یمن برای هدف قرار دادن پایگاه هوایی ملک فهد از صعده(واقع در 500 کیلومتری) یکی از تحولات وحشتناک در جنگ است و تأکید می کند که دشمنان عربستان سعودی این گونه موشک ها را در اختیار دارند؛ موشک هایی که می توانند حتی به ریاض و «جده» و دیگر شهرهای بزرگ عربستان برسند.

موازنه های جنگ در یمن پس از 18 ماه تغییر کرده است و به تدریج شاهد انقلاب بزرگی است اما نه به نفع ائتلاف سعودی.اوایل ماه جاری یک کشتی جنگی اماراتی در مدخل «باب المندب» مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد، همین دیروز فرماندهی نظامی مرکزی آمریکا اعلام کرد که دو موشک به سمت یک کشتی نظامی این کشور شلیک شد و این موشک ها از اراضی تحت کنترل حوثی ها شلیک شده اند.مهمتر از همه اینها توقف هر کونه شکل همکاری نظامی و اطلاعاتی دولت آمریکا با رهبران عربستان در پرونده جنگ یمن در اعتراض به کشتار مجلس ترحیم است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «عبدالباری عطوان»نویسنده و تحلیلگر مشهور عرب در تحلیلی در روزنامه رأی الیوم به آخرین تحولات جنگ یمن پرداخت و نوشت:کم اتفاق می افتد که حکومت عربستان سعودی و سخنگویانش هر گونه اظهار تاسفی یا عذرخواهی به دلیل قربانیان بمباران«هواپیماهای قاطعیتش»در یمن بکنند، حکومت عربستان قتل و کشتار یمنی ها را مشروع و قابل توجیه می داند و هواپیماهایش می کشند و نابود می کنند برای بازگشت«عبدربه منصور هادی» رئیس جمهوری فراری به قدرت، به همین دلیل ابراز تأسف و نه عذرخواهی به دلیل کشتار مجلس ترحیم در سالن بزرگ صنعا اقدامی بی سابقه و منحصر به فرد است که فاش کننده عمق بحرانی است که عربستان در دو عرصه بین المللی و منطقه ای در آن به سر می برد و نشان دهنده آن است که این کشور درک کرده است که شیوه های تکبر آمیز و افکار و از بالا نگاه کردن به دشمن دیگر فایده ای ندارد.

نامه ای که نماینده دائمی عربستان در سازمان ملل به شورای امنیت ارسال کرد و در آن این تأسف وجود دارد و تأکید می کند که این کشور به قوانین بین المللی حقوق بشر کاملا پایبند است و نیز تاکید می کند که همه تدابیر ممکن را برای حمایت غیرنظامیان اتخاذ می کند، اذعان اولیه و تدریجی برای پذیرفتن مسئولیت این کشتار و تلاش برای دور زدن هر گونه طرح بین المللی برای تحقیق درباره آن است.

نشان دادن تأسف آیا کافی است،بمباران مجلس ترحیم به هر بهانه ای که باشد نه فقط جنایت جنگی علیه بشریت به شمار می رود بلکه خروج از همه اخلاقیات جنگ و خصومت هاست همانطور که بازتاب دهنده گرایش های انتقامجویانه شرورانه است که به هیچ ارزش یا عرف دینی یا قبیله ای یا انسانی تکیه ندارد.

فرماندهان نظامی عربستانی که تصمیم به بمباران مجلس ترحیم گرفتند، علنا دروغ گفتند زمانی که گفتند که هواپیماهای شان هیچ گونه عملیات هجومی در منطقه انجام نداده اند، پس چه کسی غیر از عربستان هواپیماهایی دارد که از 18 ماه پیش تا کنون یمنی های بی گناه را بمباران می کنند؟ ایا یمن به طور کامل نابود شد از جمله مدارس، بیمارستان ها، مزارع و مراسم های عروسی به طوری که دیگر چیزی به جز مجلس عزای یک شخصیت میهنی معروف به تسامح و گرایش مسالمت آمیز باقی نمانده تا بمباران شود؟

بی تردید کسی گمراه شده ها را گمراه کرد یا به عبارتی دیگر فرماندهان نظامی سعودی را گمراه کرد و به آن ها از همان سم چشاند زمانی که به آنها اطلاعاتی مبنی بر حضور«علی عبدالله صالح»رئیس جمهوری سابق یمن و «عبدالملک الحوثی»همپیمان وی در مراسم برای تقدیم واجب تسلیت به فرزند مرحوم یعنی سرلشکر«جلال الرویشان»، وزیر کشور، داد. این فرماندهان نظامی به این باور رسیدند که شکار ارزشمندی وجود دارد که با وجود پیامدهای احتمالی و واکنش ها به این کشتار، مستحق این بمباران است.

یمنی ها بالفطره زیرک هستند و بعید نمی دانیم که افراد نفوذی پیش فرماندهان نظامی سعودی فرستادند تا آنها را گمراه کنند و عربستان را در شر کارهایش گرفتارش کنند و مشکل اینجاست که رهبران سعودی از تاریخ و جنگ های یمن و چه بسا غیر یمن نیز درس عیرت نمی گیرند به دلیل آن که بیشتر تصمیم ها و شرط بندی های اخیرش درست از آب درنیامده اند و فهرست در این زمینه طولانی است.

علی عبدالله صالح مجلس ترحیمی که برای دوست و هم پیمان تاریخی اش یعنی «عبدالکریم الاریانی»برگزار شد را با حضور خود شگفت زده کرد و همین کار را در تظاهرات میلیونی اخیر تکرار کرد؛امری که کار«خبرچینان» را برای شایع کردن خبرها درباره حضورش و چه بسا حضور آقای عبدالملک الحوثی نیز که از ابتدای بحران در مکانی عمومی ظاهر نشده است در این مجلس ترحیم در صنعا به دلیل جایگاه قبیله ای و سیاسی مرحوم و پسرانش، آسان کرد.

حکومت عربستان سعودی به دلیل ارتکاب این کشتار بسیاری چیزها را به لحاظ سیاسی، رسانه ای و نظامی و آن چه از حمایت و تایید برخی یمنی ها باقی مانده بود را از دست داد، حتی دولت هادی که هم پیمانش است خودش را در وضعیتی دید که مجبور شد این کشتار را محکوم کند و با قربانیان و نزدیکان شان ابراز همدردی کند؛ اگر چه این محکومیت با قدرت مطلوب نبود.این کشتار اکثریت قاطع یمنی ها را ضد عربستان سعودی و پشت ائتلاف«حوثی-صالحی»متحد می کند، ائتلافی که این جنایت را فرصتی طلایی برای بسیج یمنی ها برای انتقام از سعودی ها دید و این همان چیزی است که دعوت صالح و الحوثی را برای رفتن به جنوب برای جنگ با حکومت عربستان و ارتش هایش تفسیر می کند. علاوه بر آن آنها تاکید کردند که زنده هستند و در حال ارتزاق و در بمباران کشته نشدند.

این جنگی برای بازگرداندن هادی به صنعا و شکست «کودتاچیان»یا «شورشیان»(بر اساس ادعای عربستان)نیست بلکه جنگی متفاوت و برعکس برای بی ثبات کردن و ناامن کردن عربستان و خاندان حاکمش شده است، نبردهای گسترده در مرزهای عربستان و یمن در حال حاضر این منحنی را مورد تأکید قرار می دهد.

شلیک موشک بالستیکی توسط ائتلاف حوثی-صالحی برای هدف قرار دادن پایگاه هوایی ملک فهد از صعده(واقع در 500 کیلومتری) تحولی وحشتناک در جنگ است و تأکید می کند که دشمنان عربستان سعودی این گونه موشک ها را در اختیار دارند؛ موشک هایی که می توانند حتی به ریاض و «جده» و دیگر شهرهای بزرگ عربستان برسند.

درست است همانطور که سخنگوی ائتلاف سعودی مدعی شد موشک های ضد موشک«پاتریوت» این موشک را هدف قرار داده و منهدم کردند اما اعلام حمله موشکی به طائف که فقط 150 کیلومتر با جده پایتخت اقتصادی و 70 کیلومتر با شهر «مکه»فاصله دارد معانی زیادی دارد و تحول بزرگی در جنگ روانی به نفع ائتلاف یمنی هاست.

موازنه های جنگ در یمن پس از 18 ماه تغییر کرده است و به تدریج شاهد انقلاب بزرگی است اما نه به نفع ائتلاف سعودی.اوایل ماه جاری یک کشتی جنگی اماراتی در مدخل «باب المندب» مورد حمله قرار گرفت و منهدم شد، همین دیروز فرماندهی نظامی مرکزی آمریکا اعلام کرد که دو موشک به سمت یک کشتی نظامی این کشور شلیک شد و این موشک ها از اراضی تحت کنترل حوثی ها شلیک شده اند.مهمتر از همه اینها توقف هر کونه شکل همکاری نظامی و اطلاعاتی دولت آمریکا با رهبران عربستان در پرونده جنگ یمن در اعتراض به کشتار مجلس ترحیم است.

ورود به جنگ یمن تهور خطرناکی است و به لحاظ مادی و انسانی بسیار هزینه بردار بوده است و ارزیابی بد از قدرت دشمن و هم پیمانانش و رفتار با این دشمن از موضع بالا و تکبر، اشتباه بزرگی است. استفاده نکردن از میانجی گری بین المللی برای خروج آبرومندانه و کاهش خسارت ها، فاجعه بزرگ دیگری است که بازتاب دهنده نبود حکمت و تعقل است.

جنگ واقعی پیش روی چه بسا در یمن است و شدیدتر و خطرناک تر از همتایش در سوریه است.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.