گردشگران ترک پس از تحریمی طولانی به شرم الشیخ بازگشتند و بازگشت سفیر ترکیه به قاهره به زودی را بعید نمی دانیم که پس از سخنان اردوغان و حمله وی به «کودتا»در مصر که باعث سرنگونی مرسی رئیس جمهوری اسبق مصر شد، از این کشور اخراج شد.

نزدیکی مصر و ترکیه به شکل خجولانه و تدریجی همزمان با نزدیکی ترکیه و سوریه بازتاب دهنده بازنگری تقریبا ریشه ای سیاستی است که رجب طیب اردوغان و دولتش طی پنج سال گذشته در پیش گرفته بودند به ویژه بازنگری در شق حمایت از «انقلاب های»بهار عربی.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه رأی الیوم در سرمقاله امروز خود به بهبود سریع روابط مصر و ترکیه و تاثیر آن بر اخوان المسلمین که آنکارا حامی اصلی آنهاست پرداخت و نوشت:ما بر این باور نیستیم که جنبش«اخوان المسلمین»و هوادارانش از انتشار اخباری مبنی بر گشودن آغوش ترکیه به شکل تدریجی برای مصر و دولت«عبدالفتاح السیسی»رئیس جمهوری اش احساس راحتی کنند؛گشایشی که در دیدار روز شنبه گذشته در حاشیه نشست سران جنبش عدم تعهد در ونزوئلا میان آقای«سامح شکری» وزیر خارجه مصر و «مولود چاووش اوغلو»همتای ترکیه ای اش صورت گرفت.ترکیه در کنار قطر بزرگترین حامی اخوان المسلمین و تشکیک کننده بزرگ در مشروعیت دولت کنونی مصر در چارچوب یاری رساندن به «محمد مرسی»رئیس جمهوری منتخب مصر بود که اکنون پشت میله های زندان به سر می برد.

این دیدار اتفاقی صورت نگرفته است بلکه پس از «چراغ سبز»های سریع میان دو کشور به ویژه توسط آقای «بینالی ییلدریم»نخست وزیر ترکیه صورت گرفت.ییلدریم چندین بار درباره تمایل کشورش برای عادی سازی روابط میان ترکیه با مصر و سوریه در چارچوب سیاست دولتش برای حل اختلاف ها با همه همسایگان سخن گفت.

آقای «هانی خلاف»معاون وزیر خارجه مصر،دیدار دو وزیر در کاراکاس را آغاز جدیدی برای شکستن یخ میان آنکارا و قاهره قلمداد کرد و نوعی از تماس دانست که چه بسا هدفش رایزنی درباره سوریه است به گونه ای که حضور مصر بزرگتر و پرتاثیرتر باشد و افزود که «احتمال بهبود روابط مصر و قطر نیز یا توقف آن در مرز معینی وجود دارد که نگذارد وخیم شده یا کمرنگ شود.»

برخی گمانه زنی ها در راهروهای سازمان ملل که رهبران و وزرای خارجه عرب و مسلمان حضور دارند،وجود دارد که می گوید احتمال دیدارهای غیرمنتظره ای از جمله دیدار عبدالفتاح السیسی و شیخ«تمیم بن حمد»امیر قطر و دیدار السیسی با «رجب طیب اردوغان»همتای ترکش وجود دارد اما به شکل رسمی در این زمینه اطلاعاتی دقیقی وجود ندارد.

دولت مصر به دلیل وجود چندین شبکه تلویزیونی معارضان اخوانی در شهر «استانبول»که حملات شدیدی علیه اش و به ویژه به علیه السیسی انجام می دهند، بسیار حساسیت دارد. برخی اخبار وجود دارد که حکایت از این دارد که بیشتر هزینه های این شبکه های تلویزیونی را دولت قطر تامین می کند؛چیزی که مالکان این شبکه ها و دولت قطر با هم رد می کنند. این همان چیزی است که دعوت آقای خلاف مبنی بر اینکه«آغاز باید اول با توقف حمله رسانه ای میان قاهره و آنکارا باشد سپس آن وقت می توان از فرصت ایجاد دوباره پل های اعتماد میان دو کشور استفاده کرد زیرا منافع مشترکی مربوط به تجارت و سرمایه گذاری وجود دارد.»

منافع ترکیه و روسیه نقش مهمی در تلطیف فضا میان قاهره و آنکار و میان آنکارا و دمشق بازی کرد به ویژه آن که روابط روسیه و مصر به شکل مثبت به سرعت در حال بهبود است و «ولادیمیر پوتین»اقدام به دیدارهای دو طرفه با همتای مصری یعنی السیسی کرد و رئیس جمهوری مصر قراردادهای سلاح های پیشرفته روسی به مصر به قیمت بیش از 5میلیارد دلار و چه بسا بیشتر را امضا کرد.

منابع دیپلماتیک در استانبول به روزنامه «رأی الیوم»گفتند که وزارت خارجه ترکیه مالکان شبکه های تلویزیونی مصری مخالف دولت مصر را فراخوانده و از آنها خواست که هر گونه حمله به کشورهای «همجوار»را در اشاره واضح به مصر، متوقف کنند.دولت ترکیه همچنین دفتر یک شبکه تلویزیونی متهم و نزدیک به جنبش اخوان را به بهانه فعالیت بدون مجوز رسمی را بست.

نزدیکی مصر و ترکیه به شکل خجولانه و تدریجی همزمان با نزدیکی ترکیه و سوریه بازتاب دهنده بازنگری تقریبا ریشه ای سیاستی است که رجب طیب اردوغان و دولتش طی پنج سال گذشته در پیش گرفته بودند به ویژه بازنگری در شق حمایت از «انقلاب های»بهار عربی.اردوغان پس از آن که فهمید این حمایت بر ترکیه بازتابی منفی گذاشته است در این سیاست بازنگری کرد و چه بسا سخنان غیرمنتظره آقای ییلدریم در دو روز پیش درباره اینکه «توطئه ای»ترکیه،وحدت جغرافیایی و دیموگرافی اش را هدف قرار داده و به دنبال تجزیه این کشور است یکی از بارزترین دلایل در این زمینه است.

گردشگران ترک پس از تحریمی طولانی به شرم الشیخ بازگشتند و بازگشت سفیر ترکیه به قاهره به زودی را بعید نمی دانیم که پس از سخنان اردوغان و حمله وی به «کودتا»در مصر که باعث سرنگونی مرسی رئیس جمهوری اسبق مصر شد، از این کشور اخراج شد.

ترکیه تغیر می کند و همه منطقه در حال تغییر است و این حق اخوان المسلمین است که «محل اتراق شان» استانبول است از این تغییر نگران شوند.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.