آمریکا برای رسیدن به توافقی که به بحران سوریه پایان دهد عجله ای ندارد و به دنبال آن است که اوضاع را همانطور که هست حفظ کند و روسیه و هم پیمانان سوری و غیرسوری اش را فرسایش دهد همانطور که در زمان حضور شوروی سابق در افغانستان کرد.

تکرار سناریوی افغانستان در سوریه یعنی فرسایش روسیه و نیروهای نظامی اش توسط ایالات متحده آمریکا بعید نیست زیرا بر اساس سناریوی اول در افغانستان این وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون)و بازهای این وزارت هستند که طرح حمله به عراق و لیبی را با همکاری سیا برنامه ریزی کردند اما با این تفاوت اساسی که روسیه پوتین با روسیه برژنف و گورباچف و یلتسین بسیار فرق دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، «عبدالباری عطوان» نویسنده و تحلیگر مشهور عرب درتحلیلی در روزنامه رأی الیوم به آخرین تحولات سوریه و نزاع آمریکا و روسیه در این کشور پرداخت و نوشت:فروپاشی آتش بس در سوریه که وزرای خارجه آمریکا و روسیه در ده روز پیش در ژنو به آن رسیدند،قابل پیش بینی بود زیرا هیچ نیتی برای حفظ آن یا تمدیدش پس از کامل کردن نخستین هفته آن(شب دوشنبه)به ویژه توسط طرف آمریکایی که نظرش درباره آن منقلب شد،نبود.

بمباران مشترک مواضع ارتش سوریه در کوه «الثرده»در «دیرالزور»توسط هواپیماهای آمریکایی،انگلیسی و استرالیایی و ارتکاب جنایت«کشتار»در صفوف نیروهای سوری نخستین اجرای این تغییر و انقلاب در موضع آمریکا علیه آتش بس و به هم زدن دوباره برگه برنده ها و از بین بردن تفاهم های سابق روسیه و آمریکا درباره راه حل سیاسی در سوریه است.

همین دیروز وزارت دفاع انگلیس به مشارکت هواپیماهایش در این بمباران اذعان کرد این در حالی است که دولت استرالیا رسما نسبت به مشارکت اش در این بمباران عذرخواهی کرد و به خانواده های سربازان قربانی سوری تسلیت گفت این یعنی بمباران در چارچوب طرحی از پیش برنامه ریزی شده و مورد توافق صورت گرفته است و همانطور که دولت آمریکا ادعا کرده است اشتباهی صورت نگرفته است.

درک می کنیم که یک هواپیمای آمریکایی اشتباه بکند و یک هدف را اشتباهی بمباران کند اما همین خطا را هواپیماهای آمریکایی ، انگلیسی و استرالیایی مرتکب شوند این دیگر دروغ آشکار و واضحی است که فقط می توان به مردم ساده لوح و ابله آن را تحویل داد.

دقایقی پس از پایان آتش بس اوضاع در سوریه به نقطه صفر برگشت و گلوله باران حلب شرقی محاصره شده؛همان جایی بیشتر گروه های مسلح معارض قرار دارند، توسط توپخانه و موشک های رسمی سوریه آغاز شد و بمباران این منطقه نیز آغاز شد؛امری که نشان می دهد احتمال شعله ور شدن آتش جنگ در جبهه های دیگر نیز وجود دارد.

چرا ایالات متحده آمریکا به این شیوه خونین و فاحش به نابودی توافق آتش بسی که آن را امضا کرد و به آن متعهد شد ،اقدام کرد؟

«جان کری»وزیر خارجه آمریکا که یکی از وزرای خارجه«وراج»و پرحرف آمریکا در سخنان مطبوعاتی اش به شمار می رود، سکوت اختیار کرده و از حرف زدن با روزنامه نگاران و رسانه ها اجتناب می کند اما ما می توانیم پاسخ را در این چند نکته گمان بزنیم:

نخست:آمریکا برای رسیدن به توافقی که به بحران سوریه پایان دهد عجله ای ندارد و به دنبال آن است که اوضاع را همانطور که هست حفظ کند و روسیه و هم پیمانان سوری و ایرانی اش را فرسایش دهد همانطور که در زمان حضور شوروی سابق در افغانستان کرد.

دوم:برای آن که روسیه فرسایش پیدا کند،باید گروه های تندرو و جهادی به ویژه گروه «فتح الشام» یا همان جبهه النصره سابق و ائتلافش که شامل «جیش الفتح»و »احرار الشام»و «فیلق الشام»و دیگر گروه ها می شود را حفظ کند به گونه ای که این ائتلاف مقاصد نظامی ای را داشته باشد که مجاهدان در افغانستان داشتند و جالب این جاست که کشورهای حاشیه خلیج فارس که از مجاهدان قدیمی حمایت می کردند همان ها هم هستند که از جهادی های جدیدی حمایت می کنند و چه بسا تاریخ دارد تکرار می شود.

سوم:جلوگیری از بازپس گیری دیرالزر توسط دولت سوریه زیرا در آن جا مهمترین چاه های نفتی وجود دارند؛ در صورت بازپس گیری این چاه ها فشار بر بودجه دولت سوریه کاهش پیدا می کند و اوضاع اقتصادی اش بهبود پیدا می کند.شرق سوریه جدای از ثروت های نفتی اش دارای منطقه کشاورزی غنی است.

چهارم: مسابقه ای میان دو هم پیمان روسی و آمریکایی برای بازپس گیری شهر «الرقه»مرکز داعش در جریان است و به نظر می رسد که وزارت دفاع آمریکا که نیروهای ویژه خود را برای جنگ در کنار نیروهای کُرد در دو طرف مرزهای سوریه و عراق اعزام کرده است نمی خواهد «تجربه تدمر»در الرقه یا دیرالزور تکرار شود حتی اگر این کار به نفع گروه تروریستی داعش هر چند به شکل موقت تمام شود.چه بسا همین امر باعث شد که «بشار اسد»رئیس جمهوری سوریه روز گذشته-دوشنبه- در سخنانی آمریکا را متهم به حمایت از داعش بکند.

پنجم:اشغال مواضع ارتش سوریه توسط داعش در کوه الثرده که بر فرودگاه دیرالزور اشراف دارد یعنی کنترل این تنها فرودگاه ارتش سوریه در شرق این کشور و تعطیلی پروازهای غیرنظامی است و بمباران های آمریکا،انگلیس و استرالیا این کار را برای داعش آسان کرد.

این استراتژی جدید آمریکا که وزارت دفاع این کشور پشت آن است یک ماجراجویی پر خطر است و چه بسا منجر به برخوردهای سیاسی و چه بسا سیاسی با مسکو شود و چندان عجیب نبود که«ویتالی چورکین»نماینده آمریکا در سازمان ملل از ایالات متحده آمریکا بخواهد که فاش کند که چه کسی سیاست هایش در سوریه را ترسیم می کند وزارت خارجه یا وزارت دفاع و بی تردید پاسخی به این پرسش اش دریافت نمی کند.

بمباران سه جانبه آمریکایی مواضع ارتش سوریه در دیرالزور روسیه را در تنگنا قرار داد و ضربه ای بود که هدفش به لرزه درآوردن چهره روسیه در برابر هم پیمانانش و مجبور کردنش به تغییر بندهای آتش بس بر اساس شروط آمریکایی است یا پذیرفتن پیامدهای مخالفت است.

تکرار سناریوی افغانستان در سوریه یعنی فرسایش روسیه و نیروهای نظامی اش توسط ایالات متحده آمریکا بعید نیست زیرا بر اساس سناریوی اول در افغانستان این وزارت دفاع آمریکا(پنتاگون)و بازهای این وزارت هستند که طرح حمله به عراق و لیبی را با همکاری سیا برنامه ریزی کردند اما با این تفاوت اساسی که روسیه پوتین با روسیه برژنف و گورباچف و یلتسین بسیار فرق دارد یا ما این چنین باور داریم.

آمریکا بنا بر دلایلی که ذکر کردیم نمی خواهد که گروه (تروریستی) فتح الشام یا همان النصره را بمباران کند و نمی خواهد گروه های به اصطلاح میانه رو را از تروریستی جدا کند، همانطور در توافقنامه آمده است و چه بسا برعکس عمل کند و ما اکنون در برابر جنگ گاز گرفتن انگشت ها میان دو قدرت بزرگ هستیم و منتظریم ببینیم چه کسی اول داد می زند و بر این باوریم که انتظار ما طول نمی کشد،شاید فقط چند روز باید صبر کنیم نه بیشتر و خدا عالم تر است.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.