در حالی که ایران در عراق و برای آزادی شهر «موصل» آماده می شود، عربستان هر روز منزوی تر می شود.

ملک سلمان بیمار است و خودش قادر به کنترل اوضاع کشور نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، روزنامه دیلی استار در مطلبی نوشت: تغییر نظم جهانی در حال قربانی گرفتن است و «ذاکر نایک» واعظ سلفی نمودی از این تحول است. یک توضیح ساده در این خصوص وجود دارد: وابستگی به عربستان نتایج منفی دارد.

محبوبیت ریاض در سطح جهانی بسیار کم است. چرا؟ زیرا آمریکا به تدریج خود را از اقدامات عربستان دور می کند. پیشتر فرض بر این بود که امریکا محافظ تمام دارایی عربستان است.

همین چند روز پیش، اکثر مشاوران آمریکایی که درگیر عملیات یمن بودند، از شهر «ریاض» خارج شدند. این یک اقدام واضح است که دیگر آمریکا به جنگ عربستان در فقیرترین کشور جهان عرب اعتمادی ندارد.

انزوای در حال رشد عربستان پیچ و تاب های زیادی دارد. حتی ایران به عنوان دشمن عربستان سعودی سیاست خود را در قبال این کشور تغییر داده است. این تغییر سیاست ایران تعجب بسیاری را برانگیخته است. فرض بر این بود که ایران از همان ابتدا یک سیاست در قبال عربستان داشت: سیاست مخالفت با ریاض. اما اینگونه نبوده است.

سیاست ایران در قبال عربستان سعودی بسیار متنوع تر شده است. رقابت ریاض - تهران همواره حاکم بوده اما به جنگ منجر نشده است.

بزرگترین طرفدار صلح با عربستان سعودی در چهار سال گذشته «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه ایران بوده است. قدر و منزلت وی پس از به سرانجام رسیدن توافق هسته ای ایران سر به فلک کشید.

اما برخلاف ایران، عربستان در زمان «سلمان بن عبدالعزیز» برخلاف دوره ملک عبدالله قادر به کنترل اوضاع نیست. ملک سلمان بیمار است و خود اوضاع کشور را کنترل نمی کند.

شاهزاده «محمد بن نایف» ولیعهد این کشور احتمالا رویکرد سخت خود و نزدیکی به روحانیت را همچون پدر خود دنبال خواهد کرد.

«محمد بن سلمان» معاون ولیعهد که در واقع تصمیم گیرنده اصلی در عربستان است، احتمالا همچون پسر عموی خود به روحانیت توجهی ندارد. در میان این ابهام، روحانیت در حال قدرتمند شدن است.

تلاطم داخلی توسط جنگ های خارجی مانند جنگ یمن، و یا تداوم جنگ داخلی سوریه با هدف براندازی نظام «بشار اسد» مدیریت می شود.

آنچه تایید تغییر سیاست ایران در قبال ریاض را تایید می کند سرمقاله بسیار سنجیده ظریف وزیر خارجه این کشور در روزنامه نیویورک تایمز است. اکنون همه چیز هویدا شده است. در حالی که ایران در عراق و برای آزادی شهر «موصل» آماده می شود، عربستان هر روز منزوی تر می شود.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.