با وجود گذشت بیش از یک سال از توافق هسته ای ایران، جمهوری خواهان آمریکا همچنان بر این مسئله و مخالفت با آن متمرکز هستند.

در جریان تبلیغات نمایندگان مجلس سنا، جمهوری خواهان در سخنرانی ها و برنامه های مختلف خود از مخالفت خود با توافق هسته ای ایران سخن می گویند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، نشریه آمریکایی بالتیمور سان در گزارشی نوشت: «کتی سزلیگا» نامزد جمهوری خواه مجلس سنا هفته گذشته در سخنرانی تبلیغاتی چند دقیقه ای به سوالات پاسخ داد زمانی که بحث به سمت تابستان سال 2015 هدایت شد.

وی با اشاره به رقیب دموکرات خود گفت: «ما از «کریس ون هولن» خواسته ایم در مورد اینکه آیا او هنوز هم از توافق هسته ای ایران حمایت می کند یا خیر اظهار نظر کند. ما باید در کنار متحدانمان بایستیم و با دشمنانمان مقابله کنیم.»

یک سال پس از آنکه کنگره به رهبری جمهوری خواهان در ممانعت از اجرایی شدن توافق هسته ای ایران که به لغو تحریم های این کشور منتهی شد، ناکام ماند؛ نامزدهای حزب جمهوری خواه در سراسر این کشور هنوز هم بر طبل مخالفت با این توافق می کوبند.

بر اساس نظر سنجی ها، ایران اولویت نخست بسیاری از رای دهندگان نیست. اما جمهوری خواهان هنوز هم بر سر این موضوع تکیه کرده اند.

سزلیگا به رای دهندگان می گوید که این توافق یکی از دلایلی است که باعث شده او وارد رقابت های سنا شود.

جمهوری خواهان همچنین از این معامله در دیگر مبارزات انتخاباتی نیز بهره می برند. سناتور «مارک کرک» از ایالت «ایلینویز» در میان آسیب پذیرترین نمایندگان جمهوری خواه در انتخابات سال جاری است که اوباما را پس از انتشار اخبار پرداخت 400 میلیون دلار به ایران به «قاچاقچی ارشد مواد مخدر» تشبیه کرد. جمهوری خواهان در عین حال در حال پخش تبلیغات تلویزیونی علیه «کاترین کورتز ماستو» نماینده دموکرات در مجلس سنا از ایالت «نوادا» هستند که حمایت خود را از برجام اعلام کرده است.

با این حال شواهد کمی وجود دارد که رای دهندگان، حتی در میان رای دهندگان یهودی که شاید بیشتر نگران سیاست آمریکا در قبال اسرائیل باشند، به این مسئله اهمیت خاصی بدهند.

بر اساس نظرسنجی ملی که هفته گذشته توسط کمیته یهودیان آمریکا منتشر شد، یهودیان سه برابر «دونالد ترامپ» رقیب جمهوری خواه به «هیلاری کلینتون» نامزد دموکرات در مورد سیاست هایش در قبال ایران اعتماد دارند. کلینتون، وزیر خارجه سابق دولت اوباما هر چند سابقه جنگ طلبی در قبال ایران دارد، از توافق هسته ای حمایت کرده است.

چند رقیب که این موضوع را در انتخابات مقدماتی حزب دموکرات در سال جاری مطرح کرده بودند، شکست خوردند.

برخی از رهبران یهودی در مریلند و جاهای دیگر - از جمله برخی که مخالف توافق هسته ای هستند - نگران آن هستند که بحث سیاسی در مورد این مسئله بیش از حد داغ شود. پشتیبانی از اسرائیل همواره اشتراک هر دو حزب بوده است.

«رون هالبر» مدیر اجرایی شورای «روابط جامعه یهودی واشنگتن بزرگ» که مخالف توافق هسته ای است، گفت: «قابل درک است که این یک جنگ بسیار احساسی بود. اما من نگران مردمی هستم که حمایت یا مخالفت از توافق هسته ای معیاری برای آنها است که نشان می دهد حامی یا مخالف اسرائیل هستند.»

با توجه به اینکه نظر سنجی ها از یک نبرد تنگاتنگ برای کنترل مجلس سنا خبر می دهد، ایالت ها شاهد میلیون ها دلار پولی هستند که به این رقابت ها وارد شده است. برخی از این دلارها به احتمال زیاد از سوی گروه هایی بوده است که در مورد توافق هسته ای ایران لابی گری کرده اند پس این موضوع می تواند اینکه پول در کدام بخش صرف شود را تحت تاثیر قرار دهد.

یک سخنگوی کمیته امور عمومی امریکا - اسرائیل به عنوان یک لابی طرفدار اسرائیل از اظهار نظر در این خصوص خودداری کرده است. این گروه همچون «بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی مخالف توافق ایران است.

این توافق که توسط انگلیس، چین، فرانسه، آلمان، روسیه و آمریکا مورد بحث قرار گرفته است، تحریم های اقتصادی ایران را لغو کرده است.

جمهوری خواهان و برخی دموکرات ها می گویند دولت اوباما در این توافق بیش از حد به ایران امتیاز داده است. برخی از دموکرات ها، از جمله سناتور «بن کاردین» از ایالت مریلند و نماینده ارشد دموکرات ها در کمیته روابط خارجی سنا مخالف برجام هستند.

دیگر دموکرات ها در مجلس سنا همصدا با هم از رای گیری که به لغو توافق هسته ای ایران منتهی می شد، ممانعت به عمل آوردند. «میکولسکی» دموکراتی که پس از سه دهه در سنا سال آینده بازنشسته می شود، به دولت اوباما رای نهایی مورد نیاز برای پشتیبانی از توافق هسته ای را داد.

سزلیگا، هوبر و دیگر جمهوری خواهان به تازگی بر پرداخت 400 میلیون دلار به ایران متمرکز شده اند.

به نظر می رسد جمهوری خواهان در هر برهه زمانی بهانه ای برای تمرکز بر ایران می یابند.

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.