به دنبال کودتای نافرجام ترکیه و همچنین حمایت دولت آمریکا از کردهای سوری، تنش های میان واشنگتن و آنکارا روز به روز در حال افزایش است.

گزارش ها حاکی از تشدید تنش ‌های میان واشنگتن و آنکارا است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: آمریکا از هر دو متحد خود - ترکیه و کردها - خواسته است به جای درگیری با یکدیگر بر مقابله با داعش متمرکز شوند.

ترکیه که از دیرباز نیروهای کرد را تهدید امنیتی برای خود می دانست و اکنون با حملات خود به شمال سوریه معادلات آمریکا را به هم ریخته است. ترکیه روز شنبه حمله راکتی از سوی یگان های کرد را عامل مرگ یکی از سربازان خود دانست. ترکیه اعلام کرد روز یکشنبه 25 شبه نظامی کرد را کشته است.

«اشتون کارتر» در کنفرانس مطبوعاتی پنتاگون گفت: «ما از دو طرف می خواهیم جنگ با یکدیگر را کنار بگذارند و بر داعش متمرکز شوند.»

«بن رودز» معاون مشاور امنیت ملی کاخ سفید سپس گفت که اقدام ترکیه در هدف قرار دادن کردها تلاش ها برای تشکیل یک جبهه واحد علیه داعش را مختل خواهد کرد.

اما کارشناسان می گویند حمله ترکیه به سوریه با اهداف متحدان آمریکا در جنگ پنج ساله سوریه در تضاد است.

این اقدام همچنین سوالاتی را در این خصوص مطرح کرده است که آیا تلاش خواهد کرد با هر گونه پیشروی گردان های کرد در سوریه مقابله کند؛ آن هم در شرایطی که پنتاگون چند هفته پیش پیروزی این گروه را بر داعش در شهر «منبج» در 30 کیلومتری جنوب مرز ترکیه اعلام کرد.

کارتر اعلام کرد استراتژی آمریکا در سوریه تغییر نمی کند و هم یگان های کرد و هم ترکیه متحدان کلیدی این کشور در سوریه هستند. پنتاگون امیدوار است نیروهای مورد حمایت آمریکا در آزاد سازی شهر «رقه» از وجود داعش نقش آفرینی کنند.

کارشناسان می گویند بهترین سناریو برای خنثی کردن تنش ها برای ترکیه، پذیرش ضمانت آمریکا برای عقب نشینی شبه نظامیان کرد از شرق رود فرات است. ترکیه، که خواستار توقف نیروهای کرد از پیشروی بیشتر در نزدیکی مرزهای این کشور است، خواستار چنین عقب نشینی شده است.

کارتر روز دوشنبه این روخانه را یک مانع طبیعی میان ترکیه و کردها خواند.

«بلیز میسزتال» مدیر اندیشکده «مرکز سیاست فراحزبی» گفت که آمریکا شاهد عواقب استراتژی وابستگی‌ شدیدش به کردهای سوری برای مقابله با داعش است؛ اقدامی که علی رغم مخالفت ‌های صریح ترکیه صورت گرفته است.

ترکیه با شورش کردها در خاک خود مواجه است.

میسزتال گفت: «دشمنِ دشمنِ من باز هم دشمن است.»

کارشناسان هشدار دادند هنوز مشخص نیست آنکارا کوتاه خواهد آمد یا خیر زیرا آمریکا به خاطر ترکیه اتحادش را با کردها فدا نخواهد کرد.

ترکیه، میزبان تاسیسات نظامی مهم آمریکا و ناتو است. این تاسیسات شامل پایگاه هوایی «اینجرلیک» است که جنگنده ‌ها و پهپادهای آمریکایی از آنجا برای هدف قرار دادن داعش در سوریه استفاده می‌کنند.

«بروس ریدل»، کارشناس ارشد خاورمیانه در بنیاد «بروکینگز» و تحلیلگر سابق سیا هم گفت: «وقتی کار به این سوال کردن در این خصوص می ‌رسد که آیا ما ترکیه ‌ای‌ ها را از خود بیگانه کنیم یا کردهای سوریه را. تردیدی نیست که چه کسی بازنده است».

آمریکا روی لبه تیغ در حال راه رفتن است زیرا اتهاماتی از سوی ترکیه مطرح شده که واشنگتن برای محکوم کردن کودتای ناکام ماه گذشته به کندی اقدام کرده است.

در یکی از نشانه های حساس بودن موضوع، ژنرال «ژوزف دانفورد» یک مسئول نظامی ارشد روز یکشنبه با همتای ترکیه ای خود تماس گرفت و کارتر در نشست خبری هفتگی خود گفت او هفته آینده با «فکری ایشیک» وزیر دفاع ترکیه دیدار خواهد کرد.

کاخ سفید اعلام کرد «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا چهارم سپتامبر با «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه دیدار خواهد کرد.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.