پس از داریا،حالا المعضمیه منتظر آشتی مشابه آن است تا الغوطه غربی به طور کامل از افراد مسلح خالی شود و مرحله بعد نیز«جوبر» است. «دوما»پایگاه مهم افراد مسلح در ریف دمشق نیز تقریبا از همه جهت ها تحت محاصره است و در صورت بازپس گیری آن توسط ارتش سوریه ،دمشق و حومه آن کاملا امن می شود.

بازپس گیری شهر داریا که برای معارضان سوری یک سمبل به شمار می رود، توسط ارتش سوریه، ضریه شدید و دردناکی به گروه های مسلح و ضربه بدی به روحیه آنها است و نیز جایزه ای برای ارتش سوریه به شمار می رود که دریافت آن به درازا کشید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، پایگاه اینترنتی النشره در گزارشی به آزادی شهر داریا در نزدیکی دمشق توسط ارتش سوریه پرداخت و نوشت:شهر«داریا»مانند دیگر شهرهای سوریه نیست.از ابتدای جنگ داخلی در سوریه، داریا دارای تاثیر بیشتری در نبردها در دمشق بود.ارتش سوریه برای نخستین بار در آگوست 2012 در پی بروز ناامنی وارد آن شد و پس از بیرون کردن افراد مسلح، از آن خارج شد اما افراد مسلح به سرعت به شهر بازگشتند و این شهر در سال 2013 تبدیل به یکی از بارزترین گره ها برای ارتش سوریه در نزدیکی دمشق پایتخت سوریه شد.

اهمیت این شهر نه فقط در این است که شهری بزرگ و نزدیک دمشق است بلکه به دلیل نزدیکی آن به فرودگاه نظامی«المزه»و برخی موسسات دولت سوریه و نیز پل ارتباطی بودن آن میان مناطق «الغوطة غربی» میان یکدیگر است.همچنین سکویی برای شلیک خمپاره به پایتخت است که همیشه دمشق را تهدید می کند.علاوه بر آن،تعداد زیادی از افراد مسلح داخل آن جمع شده بودند.

توافق خروج افراد مسلح از داریا برای همه آسان نبود زیرا درگیری ها هزینه اش قربانی شدن هزاران نفر بود و از سال 2013 به بعد تبدیل به جنگ و گریز شد به طوری که افراد مسلح از بزرگراه اصلی پایتخت(الملحق الجنوبی)عقب رانده شدند تا درگیری های ناپیوسته تا سال گذشته ادامه پیدا کند و پس از آن نیز آشتی منطقه موازی با آن در شهرک«معضمیه» به نتیجه رسید.

در اوایل سال 2016 رهبران سوریه تصمیم خود را برای پایان دادن به حضور افراد مسلح در نزدیکی پایتخت قطعی کردند و طرح نیز واضح بود: قطع امدادرسانی به افراد مسلح از دو نقطه اصلی در معضمیه و مزارع داریا .نیروهای ارتش سوریه نیز این کار را با قطع امدادرسانی به افراد مسلح در داریا در ماه می گذشته و بازپس گیری مزارع داریا در آن زمان انجام دادند.این مزارع انبار سبزی، گندم و آب افراد مسلح است پس از آن افراد مسلح فقط به کمک هایی تکیه کردند که سازمان ملل به شکل سبد های غذایی برای آنها می فرستاد.بدین ترتیب شمارش معکوس برای سقوط داریا آغاز شد.

در همین زمینه یکی از افسران میدانی ارتش سوریه به «النشره»گفت که ارتش به تقسیم کردن داریا به دو بخش نزدیک بود و فقط سیصد متر با این کار فاصله داشت تا بتواند افراد مسلح را در قطعه ای به اندازه یک کیلومتر محاصره کند تا آن وقت زیر آتش انواع و اقسام سلاح های آتشباری خود و به دور از ساختمان های مسکونی که مردم عادی در آنها ساکن بودند،بگیرد اما افراد مسلح کمیته های آشتی را به حرکت در آوردند و اعلام کردند با هر گونه شرطی برای خروج از داریا موافقت می کنند.افراد مسلح در داریا پس از آن که همه راه های حمایت را به روی خود بسته دیدند و برای کاهش فشار درگیری ها بر آنها جبهه جنوب نیز تحریک نشد،با هر شرطی برای خروج موافقت کردند.

این افسر میدانی ارتش سوریه تصریح کرد مهمات افراد مسلح حتی مهمات متوسط شان تمام شد و فقط به مسلسل های فردی تکیه داشتند و دو تانک و چند زره پوش در اختیار داشتند اما چون سوخت و مهمات کافی برای راه اندازی آنها نداشتند مجبور به تسلیم شدن به امر واقع شدند.

در روز نخست خروج ساکنان شهر و افرد مسلح جزئیات به شکل کامل فاش شد.تعدادی زیادی از افراد مسلح و خانواده های آنها خواستار رفتن به «ادلب»شدند اما نکته جالب توجه این بود که دو برابر این تعداد از اهالی و فرزندان آنها در صحت و سلامتی خوبی ظاهر شده و خواستار بازگشت به آغوش دولت سوریه و حل مشکلات شان و اسکان موقت در مراکز اسکان شدند تا به شهر شان برگردند.جالب توجه این بود که این ساکنان تشریح می کردند که افراد مسلح چگونه آنها را گروگان گرفته و از خروج شان از شهر جلوگیری کردند.

پس از داریا،حالا المعضمیه منتظر آشتی مشابه آن است تا الغوطه غربی به طور کامل از افراد مسلح خالی شود و مرحله بعد نیز«جوبر» است. «دوما»پایگاه افراد مسلح در ریف دمشق نیز تقریبا از همه جهت ها تحت محاصره است این یعنی در محاسبه های منطقه ای برگه برنده فشار جدید سعودی ها از دست می رود زیرا گروه «جیش السلام»که توسط سعودی ها مورد حمایت قرار می گیرد،بر دوما سیطره دارد و در صورت سقوط آن،دمشق و حومه آن کاملا امن می شود.

روزنامه انگلیسی «گاردین»بازپس گیری شهر داریا که برای معارضان سوری یک سمبل به شمار می رود، توسط ارتش سوریه را ضریه شدید و دردناکی به گروه های مسلح و ضربه بدی به روحیه آنها دانست.

این روزنامه نوشت که بازپس گیری داریا توسط نیروهای دولتی جایزه ای برای ارتش سوریه به شمار می رود که دریافت آن به درازا کشید.

انتهای پیام
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسیولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آن هاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.